St. Jakob-Park

Pojemność33 023
Kraj Szwajcaria
MiastoBazylea
KlubyFC Basel
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
KosztCHF 70 M
Czas budowy01.2026 – 12.2027
Projekt Herzog & de Meuron

Reklama

St. Jakob-Park – opis projektu

Dlaczego planowana jest modernizacja St. Jakob-Park?

Historia St. Jakob-Park (znanego też jako Joggeli) w Bazylei sięga czasów przed II wojną światową, kiedy rozpoczęła się budowa pierwszego stadionu. Budowę ukończono dopiero po wojnie, w sam raz na organizowane w Szwajcarii piłkarskie mistrzostwa świata w 1954. Obiekt istniał do końcówki XX wieku, kiedy został rozebrany, a w jego miejscu, w latach 1998–2001, od podstaw wybudowano zupełnie nowy piłkarski stadion, z dwupiętrowymi trybunami dookoła boiska. Przed Euro 2008 stadion rozbudowano jeszcze o trzecie piętro trybun po północnej stronie.

Dwie dekady po otwarciu nowego stadionu zaczęto myśleć o dalszej poprawie jego infrastruktury. Bazując na ponad dwudziestoletnich doświadczeniach oraz opiniach kibiców, opracowano projekt modernizacji areny pod nazwą STADION+, który przedstawiono szerszej publiczności 29 sierpnia 2022. Wizję przygotowało biuro architektoniczne Herzog & de Meuron, to samo, które odpowiadało za projekt stadionu wybudowanego na przełomie wieków. Przedsięwzięcie jest inicjatywą zarządzającego stadionem Genossenschaft Stadion St. Jakob-Park, we współpracy z jego głównym użytkownikiem, klubem FC Basel.

Jakie są założenia projektu modernizacji St. Jakob-Park?

Jednym z głównych założeń modernizacji jest stworzenie nowej fasady stadionu, pokrytej panelami fotowoltaicznymi. Likwidacji ulegnie tym samym dotychczasowa, dość ciekawa elewacja, stworzona z licznych podświetlanych łusek, otwieranych i zamykanych w celu wentylacji wnętrza. Nowa fasada zostanie ułożona pod kątem, stwarzając więcej przestrzeni za trybunami, co zostanie z kolei wykorzystane do poszerzenia platformy dla widzów usytuowanej między piętrami.

Kolejną zmianą będzie rozdzielenie dróg wejścia i wyjścia na stadion, a także odseparowanie korytarzy prowadzących kibiców drużyn przyjezdnych na sektor gości. Znacznie ulepszona zostanie oferta hospitality, dzięki odnowieniu dotychczasowych lóż, a także budowie zupełnie nowych, w górnej części trzeciego piętra trybun po stronie północnej. Na poszerzonej platformie między piętrami powstaną dodatkowe kioski dostępne dla widzów, na stadionie będzie też więcej toalet. Jednocześnie redukcji ulegnie pojemność stadionu, z 35 600 do 33 023 widzów; obiekt wciąż pozostanie jednak największym stadionem w Szwajcarii.

Nowa, pokryta panelami fotowoltaicznymi fasada będzie dostarczać rocznie ok. 1,2 mln kWh energii elektrycznej, a spadająca na nią woda deszczowa wykorzystywana będzie do podlewania murawy boiska, dzięki czemu modernizacja przynieść ma korzyści ekologiczne, a także ekonomiczne, redukując przyszłe koszty utrzymania obiektu. Ponadto nowa, futurystyczna elewacja zmieni oblicze stadionu i sprawi, że będzie on jednym z ciekawszych punktów w panoramie miasta.

Poszerzenie platformy dla widzów, reorganizacja dróg wejścia i wyjścia na stadion oraz odseparowanie kibiców drużyn przyjezdnych wpłynąć ma na sprawniejszy przepływ osób oraz poprawi bezpieczeństwo, przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby policjantów i ochroniarzy w trakcie wydarzeń organizowanych na obiekcie. Wraz z poprawą oferty komercyjnej, zmiany mają pozytywnie wpłynąć na komfort i doznania widzów, czyniąc obiekt bardziej atrakcyjnym i zdolnym do przyciągania większej ilości eventów, a także przynoszącym większe dochody.

Kiedy plany modernizacji St. Jakob-Park mają zostać zrealizowane?

Koszt modernizacji ma wynieść ok. 50 mln franków szwajcarskich oraz dodatkowe 10–20 mln na modernizację i budowę nowych lóż (prace te mają zostać sfinansowane przez klub). 5 mln franków wyasygnować ma Genossenschaft Stadion St. Jakob-Park, natomiast w celu pozyskania brakujących 45 mln potrzebne będzie dofinansowanie ze środków publicznych. Pomysłodawcy mają nadzieję na uzyskanie stosownych pozwoleń i gwarancji do 2025, dzięki czemu w 2025 mogłyby zostać przeprowadzone prace projektowe, a przebudowa trwałaby od początku 2026 do końca 2027. W trakcie prac obiekt powinien zachować funkcjonalność.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2022