Szwajcaria: St. Jakob-Park przejdzie modernizację!

źródło: StadiumDB.com; autor: Mateusz Osmola

Szwajcaria: St. Jakob-Park przejdzie modernizację! Domowy obiekt FC Basel po ponad 20 latach od powstania zostanie przebudowany. Koncepcję architektoniczną modernizacji przygotowało to samo biuro, które odpowiedzialne było za projekt St. Jakob-Park, Herzog & de Meuron. Prace mają rozpocząć się dopiero w drugiej połowie obecnej dekady.

Reklama

St. Jakob-Park został zbudowany w miejscu, gdzie do końca XXI wieku stał St. Jakob Stadium. Arena została oddana do użytku w 1954 roku tuż przed Mistrzostwami Świata, których gospodarzem była Szwajcaria. W trakcie turnieju w Bazylei odbyły się cztery spotkania fazy grupowej, jeden ćwierćfinał oraz jeden półfinał. Początkowo obiekt mógł pomieścić 51 500 widzów, by później urosnąć do 60 000 miejsc. Oprócz spotkań reprezentacji Szwajcarii, która gościła na St. Jakob Stadium aż 36-krotnie, odbyły się tutaj też cztery finały Pucharu Zdobywców Pucharów. W latach 90. pojemność została zmniejszona do 36 800 widzów. Ostatni mecz na starym stadionie odbył się 13 grudnia 1998 roku.

St. Jakob-Park© Herzog & de Meuron

Następnie rozpoczęła się budowa nowego obiektu, która trwała nieco ponad 2 lata i zakończyła się w marcu 2001 roku. Stadion dla 33,433 kibiców zyskał wśród miejscowych przydomek Joggeli (Kubuś). Za projekt areny odpowiadało bazylejskie biuro Herzog & de Meuron, dla którego był to pierwszy, duży obiekt sportowy nad jakim pracowali. Obecnie ich portfolio znacznie się wzbogaciło w tej dziedzinie, wystarczy wymienić chociażby Allianz Arenę w Monachium czy Matmut Atlantique w Bordeaux.

W 2008 roku Szwajcaria razem z Austrią zorganizowały piłkarskie Euro, a przed turniejem St. Jakob-Park został rozbudowany. Trybuna północna wzbogaciła się o trzeci poziom, dzięki czemu na meczach mogło zasiąść prawie 40 000 kibiców. W Bazylei odbył się m.in. mecz otwarcia mistrzostw. Po imprezie część siedzeń została zdemontowana i obecnie pojemność Joggeli wynosi 36 000 widzów.

20 lat po otwarciu przyszła pora na kolejne zmiany na arenie. Zadanie przygotowania koncepcji modernizacji powierzono tym samym Herzog & de Meuron. Inicjatorami projektu są zarządzający obiektem Genossenschaft Stadion St. Jakob-Park oraz jego użytkownik, klub FC Basel. Przedsięwzięcie otrzymało nazwę STADION+. Pod koniec sierpnia 2022 roku pokazane zostały wizualizacje stadionu po przebudowie.

St. Jakob-Park© Herzog & de Meuron

To, co najbardziej rzuca się w oczy na zaprezentowanych obrazkach, to nowa fasada obiektu. Dotychczasowa, swojego czasu niezwykle nowoczesna elewacja złożona z licznych łusek, które można było otwierać i zamykać, zostanie zlikwidowana. Zastąpi ją zintegrowana, ułożona pod kątem powłoka budynku, co pozwoli na uzyskanie większej przestrzeni za trybunami. Dzięki temu, poszerzeniu ulegną pasaże dla kibiców, które będą mogły być wykorzystywane na wiele sposobów.

Bardzo ważny jest też aspekt ekologiczny, bo na nowej elewacji znajdą się panele fotowoltaiczne, które mają zapewnić wystarczające ilości energii dla całego stadionu. Zwiększona powierzchnia dachu pozwoli też na gromadzenie większych ilości deszczówki, która będzie mogła być ponownie wykorzystana. Duży nacisk położono też na bezpieczeństwo fanów. Rozdzielone zostaną drogi wejścia i wyjścia na obiekt, a kibice drużyny gości dotrą na swój sektor odseparowanym korytarzem. Poprawiona zostanie oferta hospitality, dzięki odnowieniu istniejących lóż oraz powstaniu nowych, w górnej części trybuny północnej.

St. Jakob-Park© Herzog & de Meuron

Wprowadzone zmiany sprawią, że zmniejszeniu ulegnie sama pojemność St. Jakob Park. Na zmodernizowanym stadionie do dyspozycji fanów będzie 33 023 miejsc. Inwestorzy liczą, że uda im się uzyskać wszelkie, niezbędne pozwolenia i gwarancje do 2025 roku, co pozwoliłoby na przeprowadzenie w tym samym roku prac projektowych. Dzięki czemu budowa mogłaby się rozpocząć na początku 2026 roku i potrwać do końca 2027. W czasie prowadzenia robót stadion będzie wciąż użytkowany.

Modernizacja ma kosztować ok. 50 mln CHF. Dodatkowo między 10 a 20 mln, które wyłoży klub, ma zostać przeznaczone na nową strefę hospitality. 5 mln CHF ma wygospodarować Genossenschaft Stadion St. Jakob-Park, ale aby domknąć budżet przedsięwzięcia, konieczne będzie uzyskanie dofinansowania ze środków publicznych.

Reklama