Estadio Ipurúa

Pojemność9 410
Kraj Hiszpania
MiastoEibar
KlubySD Eibar
KategoriaProjekt zrealizowany
Koszt€ 23.5 mln
Czas budowy2014-2019
Data projektu 2015

Reklama

Estadio Ipurúa – opis projektu

Projekt kompleksowej przebudowy stadionu Ipurua powstał w trakcie rozgrywania meczów na zapleczu Primera División. Mimo awansu klubu do najwyższej klasy rozgrywkowej SD Eibar nie ma możliwości spełnienia kryterium pojemności (co najmniej 15 tys. miejsc), dlatego docelowy rozmiar areny ustalono na poziomi 9410 miejsc.

Nawet to nie przyszło łatwo, ponieważ na wschodzie i północy rozbudowa oznacza, że kibice zasiadają dosłownie nad głowami przechodniów na ulicy pod nimi. Stadion oferuje tak niewiele miejsca na rozbudowę, że nie da się nawet powiększyć boiska do regulaminowych wymiarów.

Projekt o pięknej nazwie Ipurua Tallarra podzielono aż na 5 faz realizowanych w partnerstwie publiczno-prywatnym. Pierwszą była zbudowana w 2015 roku nowa trybuna północna, która oferuje 1230 miejsc pod dachem, a na poziomie ulicy pomieszczenia do użytku publicznego, np. salę dydaktyczną.

Na 2016 przewidziano drugą fazę, czyli budowę od podstaw trybuny wschodniej. Tym razem pod widownią zaplanowano muzeum i restaurację, dzięki którym stadion ma żyć niezależnie od meczów. Północno-wschodni narożnik ma służyć klatkom schodowym. Trzecia faza (2017) to nowa trybuna zachodnia, następczyni tej z 1974 roku. Na niej zasiądzie 813 osób, a poza widownią znajdzie się też tysiąc metrów kwadratowych na dodatkowe powierzchnie.

Czwarty etap to wbudowanie parkingu wielopoziomowego pomiędzy stadion i boisko treningowe (280 miejsc), a piąty to nowe boisko treningowe oraz przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców. W sumie ten niewielki obiekt zaoferuje ok. 9 tys. m2 powierzchni użytkowej, nowe parkingi i prawie 3 tys. m2 powierzchni rekreacyjnych.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2016