Noul stadion Nicolae Dobrin

Pojemność15 200
Kraj Rumunia
MiastoPitești
KlubyFC Argeș Piteşti
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
KosztRON 495 M ($106.5 M)
Czas budowy2024–2027

Reklama

Noul stadion Nicolae Dobrin – opis projektu

Jak prezentował się stary stadion w Piteşti?

Stadion w dzielnicy Trivale w Piteşti został otwarty w 1964. Grający na nim FC Argeș w latach 1972 i 1979 zdobywał mistrzostwo Rumunii. Od 2002 obiekt nosi imię czołowego piłkarza Argeșu z tamtych czasów, Nicolae Dobrina. Stadion posiadał bieżnię lekkoatletyczną i nasypowe trybuny o pojemności ponad 15 tys. widzów. Ostatnią modernizację przeprowadzono w 2008.

Kiedy powstały pierwsze plany przebudowy stadionu w Piteşti?

15 marca 2017 urzędujący wówczas burmistrz Piteşti, Cornel Ionică, przedstawił koncepcję modernizacji stadionu. Obiekt miał przejść gruntowny remont, a trybuny wzdłuż boiska miały zostać rozbudowane i zadaszone. Stadion miał zachować bieżnię lekkoatletyczną, również jego pojemność powinna pozostać na podobnym poziomie co do tej pory. Koszt implementacji planu szacowano na 70 mln lei.

W czerwcu 2020 potwierdzono, że inwestycją zajmie się rządowa spółka Compania Națională de Investiții (CNI), w ramach narodowego programu budownictwa o znaczeniu publicznym lub społecznym. 2 lipca 2020 Cornel Ionică przedstawił uaktualnioną koncepcję modernizacji stadionu. Jedną z większych zmian w porównaniu do wizji z 2017 było pełne zadaszenie trybun. Choć projekt wyglądał ambitniej, szacowany koszt był mniejszy (49,5 mln lei).

Kiedy powstała najnowsza koncepcja nowego stadionu w Piteşti?

W sierpniu 2021 podpisano kontrakt z grupą firm pod przewodnictwem SC Tecon SRL na przygotowanie studium wykonalności wraz z nową wizją stadionu. 27 września 2022 na konferencji prasowej burmistrz Cristian Gentea zaprezentował zupełnie nową koncepcję. Tym razem plany zmieniły się diametralnie. Dotychczasowy obiekt miał zostać rozebrany, a w jego miejscu stanąć miał zupełnie nowy, typowo piłkarski stadion.

Kiedy powstanie nowy stadion w Piteşti?

11 stycznia 2023 rząd zaaprobował plany budowy nowego stadionu w Piteşti. We wrześniu 2023 rozpoczęła się rozbiórka starego stadionu, która ma potrwać pół roku. W związku z rozbiórką, piłkarze Argeșu tymczasowo przenieśli się na Stadionul Orășenesc w oddalonym o ok. 15 km Mioveni.

Po zakończeniu rozbiórki będzie można przystąpić do budowy nowej areny. Wykonawca ma otrzymać na to zadanie trzy lata, przy czym 7 miesięcy rezerwuje się na prace projektowe. Zakładany koszt inwestycji to 495 mln lei, znacznie więcej niż kiedy planowano tylko modernizację istniejącego stadionu z bieżnią. Budowę sfinansuje Ministerstwo Rozwoju, Robót Publicznych i Administracji, niewielką część kosztów ponieść ma również miasto.

Jaki będzie nowy stadion w Piteşti?

Nowy stadion będzie posiadał typowo piłkarski, prostokątny układ. Trybuny otoczą boisko ze wszystkich stron i będą w pełni zadaszone oraz osłonięte z zewnątrz elewacją. Pojemność obiektu wyniesie 15 200 widzów, znajdą się na nim loże VIP i 14 skyboxów. Stadion ma spełniać wymagania kategorii 4 UEFA. Pod trybunami zaplanowano m.in. zaplecze do uprawiania sportów walki i muzeum klubowe.

Reklama

Wizualizacje