Stadionul Nicolae Dobrin – do 2023

Pojemność15 170
Kraj Rumunia
MiastoPitești
KlubyFC Argeș Pitești
Rok zamknięcia2023
Inne nazwy Stadionul 1 Mai (1964–1989), Stadionul Municipal (1989–2002)
Inauguracja 02.05.1964

Reklama

Stadionul Nicolae Dobrin – opis stadionu historycznego

Kiedy otwarty został Stadionul Nicolae Dobrin?

Stadion w dzielnicy Trivale w Pitești, obok cmentarza św. Jerzego, zainaugurowano 2 maja 1964. Na otwarcie gospodarze, drużyna Dinamo (od 1967 jako FC Argeș) pokonali w meczu towarzyskim Spartak Sofia 4:2. Nowy obiekt zastąpił stadion Ștrand, powstały w 1936 nad brzegiem rzeki Ardżesz. Stary stadion stał się dla miejscowego Dinama zbyt mały, po tym jak w 1961 klub po raz pierwszy awansował do I ligi.

Jak wyglądał Stadionul Nicolae Dobrin?

Obiekt posiadał bieżnię lekkoatletyczną, otoczoną przez wały ziemne z trybunami, łagodnie zwiększające się w kierunku trybuny głównej. Z czasem trybuny na łukach rozbudowano do równej wysokości. Obiekt z biegiem lat otrzymał także tartanową bieżnię i plastikowe krzesełka, po instalacji których jego pojemność ustaliła się na poziomie 15 170 widzów. 25 maja 2008 zainaugurowano na stadionie sztuczne oświetlenie.

Jakie nazwy nosił Stadionul Nicolae Dobrin?

Obiekt w czasach komunistycznych nosił nazwę Stadionul 1 Mai. Od 1989 używano nazwy Stadionul Municipal, a w 2002 stadion nazwano imieniem Nicolae Dobrina, czołowego piłkarza Argeșu z lat 60. i 70. XX wieku, uznawanego za jeden z największych piłkarskich talentów w Rumunii w tamtym czasie, mającego duży udział w zdobyciu przez FC Argeș dwóch tytułów mistrzowskich.

Co działo się na Stadionul Nicolae Dobrin?

Stadion był świadkiem sukcesów FC Argeș, w tym dwóch mistrzostw Rumunii (1972 i 1979), a także występów tego klubu w europejskich pucharach. Na obiekt w Trivali przyjeżdżały takie marki, jak Real Madryt, Panathinaikos Ateny czy Nottingham Forest. W XXI wieku, pomimo podejmowanych modernizacji, stan stadionu wyraźnie się pogarszał, coraz bardziej odstawał on też od współczesnych norm i standardów.

Jak powstały plany budowy nowego obiektu w miejsce Stadionul Nicolae Dobrin?

W 2017 gruntowną modernizację stadionu zapowiedział ówczesny burmistrz miasta, Cornel Ionică. W czerwcu 2020 potwierdzono, że inwestycją zajmie się rządowa spółka Compania Națională de Investiții (CNI), w ramach narodowego programu budownictwa o znaczeniu publicznym lub społecznym.

Dzięki zaangażowaniu rządu opracowano ambitniejsze plany, zakładające kompletną rozbiórkę dotychczasowego stadionu i budowę w jego miejscu nowoczesnego, typowo piłkarskiego obiektu na ponad 18 tys. widzów. Jego budowa ma kosztować blisko pół miliarda lei.

Koncepcję nowego stadionu w Pitești można zobaczyć na osobnej podstronie

Kiedy zamknięto Stadionul Nicolae Dobrin?

18 maja 2023 rozegrano na starym stadionie ostatnie oficjalne spotkanie (3:0 z Petrolul Ploiești). 17 września 2023 zorganizowano pożegnanie ze stadionem, po którym rozpoczęła się jego rozbiórka. Po zakończeniu prac rozbiórkowych, w ciągu trzech lat w jego miejsce powstać ma zupełnie nowy stadion.

Reklama

Zdjęcia

2012

2008