Stadion Miejski w Krotoszynie (Stadion OSiR w Krotoszynie) – do 2019

Pojemność1 500
Kraj Polska
MiastoKrotoszyn
KlubyKKS Astra Krotoszyn
Rok budowy1968
Rok zamknięcia2019
Inauguracja 1968
Adres Sportowa 1, 63-700 Krotoszyn, Polska

Reklama

Stadion Miejski w Krotoszynie – opis stadionu historycznego

Pierwszy stadion w Krotoszynie funkcjonował przy ul. Fabrycznej, na północny zachód od historycznego centrum. Służył nie tylko piłkarzom Astry, ale też lekkoatletom i żużlowcom. Do 1968 roku przestał jednak istnieć, a funkcje sportowe przeniesiono na nową ulicę Sportową, na wschodnich obrzeżach miasta.

Nowa lokalizacja na krotoszyńskim Błoniu jest bardzo malownicza i sprzyja rekreacji, stadion ulokowano bowiem tylko 70 metrów od Jeziora Odrzykowskiego. Od północy ograniczała go ulica Spartańska, od południa i wschodu niewielka leśna otulina. Zachodnia część została częściowo otwarta w stronę miasta. Do końca istnienia obiektu nie było zabudowań mieszkalnych w bliskim sąsiedztwie, przez co zawody nie stanowiły dla nikogo istotnej uciążliwości.

Obiekt otrzymał dwie skromne trybuny nasypowe na wschodzie i zachodzie, z zapleczem szatniowym w luźno stojącym budynku na wschód od boiska. Powstała też bieżnia o regulaminowej długości 400 metrów i choć do końca istnienia zachowała szutrową nawierzchnię, to nie było mowy o powrocie do zawodów żużlowych – sekcja tej dyscypliny przestała istnieć jeszcze w 1954 roku.

Poza głównym stadionem z wieżyczką wbudowaną w zachodnią trybunę, powstało również boisko treningowe po wschodniej stronie, a także dwie niewielkie sale sportowe do tenisa stołowego i sportów walki.

Z uwagi na ograniczone funkcjonalność i możliwości renowacji, miasto Krotoszyn postanowiło zlikwidować stadion w jego pierwotnej formie i zbudować od nowa. Do rozbiórki doszło jesienią 2019.

Reklama

Zdjęcia

2017

2016