Donauparkstadion – do 2021

Pojemność 2 000
400 (Miejsca zadaszone)
Kraj Austria
Miasto Linz
Kluby -
Rok zamknięcia 2021
Inne nazwy Tabak-Sportplatz (1935–1997)
Inauguracja 1935
Adres Straßerau 3, 4020 Linz, Österreich

Reklama

Donauparkstadion – opis stadionu historycznego

Kiedy powstał dawny Donauparkstadion?

W 1934 przy działającej w Linzu fabryce tabaki założona została drużyna piłkarska, wówczas pod nazwą SV Tabakfabrik Linz, później znana jako SV Austria Tabak. Zespół początkowo rozgrywał swoje spotkania na boisku ASK Rapid Linz (prekursor ESV Westbahn Linz) przy Hafenstraße.

Wkrótce drużyna zapragnęła jednak posiadać własne boisko. Na jego urządzenie nadawał się teren nad brzegiem Dunaju, obok mostu kolejowego (dziś drogowy), który należał do fabryki tabaki. Po trudnych negocjacjach z kierownictwem fabryki, piłkarze uzyskali zgodę na utworzenie w wybranej przez siebie lokalizacji boiska piłkarskiego, które powstało już w 1935.

Jakie były losy Donauparkstadion?

Na początku II wojny światowej boisko na swoje potrzeby przejęła Kriegsmarine, a drużyna piłkarska zawiesiła działalność, którą wznowiono dopiero w 1949. Na początku 1952 zaczęto modernizację obiektu, powstał nowy budynek klubowy, a boisko zostało obrócone o 90 stopni. Prace w dużej mierze zniweczyła powódź z 1954, ale 9 lipca 1955 udało się uroczyście otworzyć odnowiony obiekt.

W 1992 klub otrzymał wsparcie finansowe od władz miasta, Górnej Austrii, związku piłkarskiego Górnej Austrii oraz ASVÖ na modernizację swojego stadionu. Dzięki pomocy, która wyniosła łącznie 3 mln szylingów, przy boisku powstała kryta trybuna oraz oświetlenie. Prace zakończono w 1994, na 60-lecie klubu, choć jubileusz świętowano gdzie indziej, na Chemie-Platz.

W 1997 doszło do fuzji SV Austria Tabak z FC Linz, w wyniku czego powstał FC Blau-Weiß Linz. Stadion, znany dotąd jako Tabak-Sportplatz, przemianowano na Donauparkstadion (w nawiązaniu do pobliskich bulwarów, znanych jako Donaulände lub Donaupark).

W 2011 FC Blau-Weiß awansował na drugi poziom rozgrywek ligowych. Skromny Donauparkstadion nie mógł gościć spotkań na tym szczeblu, zespół przeniósł się więc na znacznie większy Linzer Stadion.

Jak wyglądał dawny Donauparkstadion?

Kryta trybuna dawnego Donauparkstadion posiadała trzy rzędy, oferujące ok. 400 miejsc dla widzów. Z pozostałych stron kibice mogli gromadzić się wokół pola gry, szacuje się, że łącznie stadion mógł pomieścić ok. 2000 osób.

Kiedy powstał nowy Donauparkstadion?

W 2019 powstały plany przebudowy Linzer Stadion na typowo piłkarski obiekt, który miał służyć przede wszystkim piłkarzom klubu Linzer ASK (LASK). W związku z tymi planami, władze miasta i Górnej Austrii zobowiązały się również do pomocy przy budowie nowego stadionu dla FC Blau-Weiß, który miał powstać w miejsce starego Donauparkstadion.

Dzięki porozumieniu z siecią meblową XXXLutz, która miała wkrótce wybudować tuż obok swój nowy salon meblowy, postanowiono, że nowy Donauparkstadion będzie połączony z magazynem mebli, a właściwie powstanie na jego dachu, czerpiąc inspirację ze stadionu klubu FK Voždovac z Belgradu, wybudowanego na dachu centrum handlowego.

16 września 2021 na Donauparkstadion miała miejsce ceremonia, w trakcie której symbolicznie zainaugurowano budowę nowego obiektu. Stary stadion rozebrano pod koniec roku, po czym przystąpiono do właściwych prac budowlanych. Budowa przebiegała zgodnie z planem i nowy obiekt był gotowy latem 2023.

Jak wygląda nowy Donauparkstadion?

Prezentację nowego Donauparkstadion można zobaczyć na osobnej podstronie

Nowy Donauparkstadion (ze względów sponsorskich Hofmann Personal Stadion) został uroczyście zainaugurowany 5 lipca 2023. Obiekt jest nieporównywalnie większy i bardziej nowoczesny od dawnej areny, a jego wyróżnikiem jest fakt, iż mieści się on na dachu magazynu meblowego. W porównaniu do poprzednika boisko zostało obrócone o 90 stopni, a otaczające go zadaszone trybuny mieszczą 5595 widzów. Stadion posiada strefy VIP oraz skyboxy i spełnia wymagania kategorii 3 UEFA.

Reklama

Zdjęcia

2016

2013

2009

2006

  • Donauparkstadion
    2006 © BikeMike

2003

Powiązane aktualności

2021

2020