Stadionul Dan Păltinișanu – do 2025
| Pojemność | 32 972 |
|---|---|
| Kraj | Rumunia |
| Miasto | Timișoara |
| Kluby | ACS Poli Timișoara |
| Rok zamknięcia | 2025 |
| Oświetlenie | 1456 lux |
| Inne nazwy | Stadionul 1 Mai (1963–1990), Stadionul Politehnica (1990–1992), Stadionul Silviu Bindea (1992–1995) |
| Inauguracja | 01.05.1963 |
| Czas budowy | 1960–1963 |
Reklama
Stadionul Dan Păltinișanu – opis stadionu historycznego
Jak w skrócie prezentuje się dawny Stadionul Dan Păltinișanu?
Stadionul Dan Păltinișanu powstał w latach 1960–1963 i był głównie areną dla meczów klubu FC Politehnica Timișoara. Zespół ten zdobył m.in. dwa wicemistrzostwa kraju i rywalizował tu z czołowymi europejskimi drużynami.
Na stadionie sześć razy zagrała również reprezentacja Rumunii, rozegrano finał krajowego pucharu w 2007 i odbywały się koncerty muzyczne.
Stadion posiadał eliptyczną formę, z masywnymi wałami ziemnymi wzniesionymi wokół bieżni – charakterystycznymi dla wielu obiektów wybudowanych w tamtym okresie w tzw. „bloku wschodnim”. Pod względem pojemności był to drugi największy stadion w Rumunii.
Na początku XXI wieku obiekt wzbogacił się o telebim, maszty oświetleniowe czy fioletowe krzesełka. Pomimo modernizacji, stan techniczny stadionu ulegał pogorszeniu, a po awarii świateł podczas meczu na początku 2022, zdecydowano o wyłączeniu go z użytku.
Od dłuższego czasu w planach była budowa w tym miejscu nowoczesnego, typowo piłkarskiego stadionu, dlatego w lutym 2025 rozpoczęto rozbiórkę starego obiektu, a jego rozległe nasypy zlikwidowano w ciągu kilku miesięcy.
Kiedy powstał Stadionul Dan Păltinișanu?
Budowa dużego, reprezentacyjnego stadionu w Timișoarze rozpoczęła się 25 lipca 1960. Prace trwały trzy lata, a budowę starano się przeprowadzić przy możliwie jak najmniejszych kosztach, np. angażując do niej pracowników z lokalnych fabryk.
Stadion oficjalnie zainaugurowano 1 maja 1963, a na otwarcie zorganizowano turniej towarzyski z udziałem czterech drużyn piłkarskich: oprócz miejscowego zespołu (wówczas pod nazwą Știința; od 1965 jako Politehnica), zagrały w nim także UTA Arad, jugosłowiański Velež Mostar i węgierski Győri Vasas.
Kto był gospodarzem Stadionul Dan Păltinișanu?
Przez lata głównym gospodarzem stadionu był FC Politehnica Timișoara. W czasie gry na tym obiekcie zespół raz zdobył Puchar Rumunii (1980) i dwa razy był wicemistrzem kraju (2009, 2011).
Dzięki udziałowi drużyny w europejskich pucharach, na stadionie w Timișoarze gościły takie marki jak Celtic FC, West Ham United, Atlético Madryt, Real Madryt, Sporting CP, Partizan Belgrad, Dinamo Zagrzeb, VfB Stuttgart, Anderlecht, AFC Ajax czy Manchester City.
Po drugim wicemistrzostwie kraju w 2011, w związku z zadłużeniem zespół zdegradowano do II ligi, a rok później klub zakończył działalność. Zastąpiły go dwie nowe „Politehniki”, jedna, wspierana przez miasto oraz uniwersytet, i druga, ciesząca się poparciem kibiców. Ostatecznie tą pierwszą zlikwidowano w 2021.
Od 2014 na stadionie grał również utytułowany zespół rugby, SCM Rugby Timișoara.
Jakie wydarzenia miały miejsce na Stadionul Dan Păltinișanu?
Na stadionie, oprócz meczów FC Politehnica, rozegrano także sześć spotkań reprezentacji Rumunii, w tym po jednym w eliminacjach mistrzostw świata i mistrzostw Europy. W jednym z meczów towarzyskich gospodarze pokonali Związek Radziecki 2:1.
26 maja 2007 na stadionie odbył się finał Pucharu Rumunii, w którym miejscowa Politehnica przegrała z Rapidem Bukareszt 0:2.
Obiekt gościł również koncerty muzyczne, w tym koncert Lepy Breny, który w 1984 zgromadził 65 tys. uczestników, a także występ Shakiry w 2006, na który przyszło 30 tys. osób.
Jakie nazwy nosił Stadionul Dan Păltinișanu?
Obiekt, zainaugurowany 1 maja, początkowo otrzymał nazwę Stadionul 1 Mai. Po zmianie ustrojowej, w 1990 nazwę zmieniono na Politehnica. Później stadion nosił imię dwóch piłkarzy, w latach 1992–1995 patronem był Silviu Bindea, a od 1995 Dan Păltinișanu.
Silviu Bindea, zmarły w 1992, przez dużą część kariery reprezentował barwy klubu Ripensia Timișoara, z którym przed wojną zdobywał tytuły mistrzowskie. Bindea grał także w reprezentacji Rumunii, w tym na dwóch mundialach (1934, 1938), a po II wojnie światowej był trenerem Politehniki.
Drugim patronem obiektu został zmarły przedwcześnie w 1995 Dan Păltinișanu, piłkarz Politehniki w latach 1973–1983, dla której zdobył m.in. zwycięskiego gola w finale Pucharu Rumunii w 1980.
Jak prezentował się Stadionul Dan Păltinișanu?
Stadion miał owalny kształt, a jego trybuny opierały się na wysokich wałach ziemnych, tworząc rozległą elipsę wokół bieżni lekkoatletycznej. Zadaszenie znajdowało się tylko nad centralną częścią zachodniej trybuny, gdzie mieściły się loże. Obiekt położony był ok. 2 km na południowy-wschód od centrum miasta.
Po modernizacjach przeprowadzonych na początku XXI wieku obiekt otrzymał maszty oświetleniowe oraz telebim, a na trybunach zamontowano plastikowe krzesełka w charakterystycznym, fioletowym kolorze, nawiązujące do barw Politehniki.
Początkowo stadion mógł pomieścić 40 tys. widzów, a po wymianie ławek na krzesełka pojemność spadła do niespełna 33 tys. Był to drugi co do wielkości stadion w kraju, ustępujący jedynie Stadionowi Narodowemu w Bukareszcie, który później został zastąpiony przez Arena Națională.
Dlaczego Stadionul Dan Păltinișanu został zamknięty?
Po remontach przeprowadzonych na początku XXI wieku obiekt wciąż zaliczał się do najlepszych w kraju, ale wkrótce jego stan techniczny zaczął się gwałtownie pogarszać. Problemem były osiadające wały ziemne, ale silne oznaki eksploatacji zaczęły wykazywać nawet nowe elementy, jak niedawno zamontowane krzesełka.
Podczas meczu ligowego Poli Timișoara – Petrolul Ploiești, który rozegrano 24 lutego 2022, na stadionie dwukrotnie zgasło światło. Spotkanie zostało przerwane, a drużynie gości przyznano walkower. Dzień po tym zdarzeniu obiekt ostatecznie wyłączono z użytkowania.
Kiedy rozebrano Stadionul Dan Păltinișanu?
16 lutego 2025 stary stadion pożegnano specjalnym wydarzeniem, w ramach którego odbyły się mecze pokazowe i koncerty, a kulminacyjnym punktem był występ zespołu Cargo.
24 lutego 2025 ruszyła rozbiórka obiektu. Prace powierzono firmie SMZ Impex, która otrzymała na to zadanie 8 miesięcy. Większość starych wałów ziemnych rozebrano już w ciągu pierwszych kilku miesięcy prac.
Kiedy powstanie nowy Stadionul Dan Păltinișanu?
Rozbiórkę starego Stadionul Dan Păltinișanu przeprowadzono nie tylko z uwagi na zły stan techniczny, ale również w związku z planami budowy w jego miejscu nowoczesnego, typowo piłkarskiego stadionu, o którym dyskutowano już od 2012.
Inwestycja ma zostać zrealizowana głównie dzięki wsparciu z budżetu państwa. Nowy Stadionul Dan Păltinișanu ma pomieścić 30–32 tys. widzów i również będzie się zaliczał do największych w kraju. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa może się rozpocząć latem 2026, a nowy obiekt powinien być gotowy w drugiej połowie 2028.
Reklama
Zdjęcia
2025
24.01.2025 © frameD Future PRODUCTIONS
24.01.2025 © frameD Future PRODUCTIONS
24.01.2025 © frameD Future PRODUCTIONS
24.01.2025 © frameD Future PRODUCTIONS
24.01.2025 © frameD Future PRODUCTIONS
24.01.2025 © frameD Future PRODUCTIONS
24.01.2025 © frameD Future PRODUCTIONS
24.01.2025 © frameD Future PRODUCTIONS
24.01.2025 © frameD Future PRODUCTIONS
2013
06.10.2013 © Mister No (CC BY 3.0)
06.10.2013 © Mister No (CC BY 3.0)
06.10.2013 © Mister No (CC BY 3.0)
2010
2009
2006
29.07.2006 © Frank Jasperneite
29.07.2006 © Frank Jasperneite
29.07.2006 © Frank Jasperneite
29.07.2006 © Frank Jasperneite
29.07.2006 © Frank Jasperneite
29.07.2006 © Frank Jasperneite
2004
09.04.2004 © groundhopping.de
09.04.2004 © groundhopping.de
09.04.2004 © groundhopping.de
09.04.2004 © groundhopping.de
09.04.2004 © groundhopping.de
09.04.2004 © groundhopping.de
Powiązane aktualności
2025
2021
2020
2015
2012
2011
-
LE: Bliskie wyjazdy Wisły, dalsze Legii
Wisła Kraków pojedzie do Danii, Holandii i Anglii. Legioniści wybiorą się dalej, bo choć mają w grupie PSV Eindhoven i pogromców Śląska – Rapid Bukareszt, to do kompletu zaliczą wyjazd do Izraela.
-
Europa: Tam zagrają nasze kluby
Nikozja, Moskwa i Bukareszt – takie kierunki wytyczyło polskim drużynom losowanie kolejnych par na drodze do fazy grupowej Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Oto stadiony, na których zagrają Wisła, Legia i Śląsk.
Stadiony


