Stadio Nikos Goumas – do 2003
Pojemność | 28 729 |
---|---|
Kraj | Grecja |
Miasto | Ateny |
Kluby | AEK FC |
Rok zamknięcia | 2003 |
Inauguracja | 02.11.1930 |
Reklama
Stadio Nikos Goumas – opis stadionu historycznego
Jak powstał pierwszy stadion AEK Ateny?
W 1924 w Atenach powstał klub AEK, założony przez uchodźców, którzy przybyli ze Stambułu po zakończeniu wojny grecko-tureckiej. Klubowi udało się uzyskać teren pod własny stadion, który zainaugurowano 2 listopada 1930 meczem towarzyskim z Olympiakosem (2:2). W kolejnych latach rozbudowywano infrastrukturę obiektu, co przerwała dopiero II wojna światowa. W czasie wojny na stadionie stacjonowały włoskie wojska okupacyjne.
Jakie były powojenne losy pierwszego stadionu AEK Ateny?
Po wojnie kontynuowano prace na stadionie, a dużą rozbudowę przeprowadzono na początku lat 60. XX wieku. Na inaugurację rozbudowanego stadionu, 3 stycznia 1962 przybyła FC Barcelona, która pokonała gospodarzy aż 6:0. Stadion posiadał bieżnię lekkoatletyczną i trybuny przypominające podkowę, z wolną przestrzenią za południowym łukiem, a jego pojemność wynosiła ok. 35-40 tys. widzów. Od 1971 obiekt wyposażony był w sztuczne oświetlenie.
W 1979 za południową bramką powstała nowa, piętrowa trybuna. Jej górny poziom wyraźnie nachodził na ostatnie rzędy dolnej kondygnacji. Dolne piętro, nazwane „Skepasti”, było siedzibą najzagorzalszych kibiców AEK. W latach 1985–1987 przeprowadzono na obiekcie prace remontowe, a AEK tymczasowo przeniósł się na Stadion Olimpijski.
W 1991 stadion został nazwany imieniem Nikosa Goumasa, prezydenta klubu w latach 1956–1963, który miał duży udział w przebudowie stadionu z początku lat 60. W latach 1992–1995 dokonano remontów przestrzeni wewnątrz stadionu, a w 1998 na wszystkich trybunach zainstalowano plastikowe krzesełka, co zmniejszyło pojemność stadionu do 28 729 widzów.
Dlaczego rozebrano stadion Nikosa Goumasa?
7 września 1999 Ateny nawiedziło katastrofalne trzęsienie ziemi, które spowodowało szkody również na stadionie AEK. Obiekt zamknięto na kilka miesięcy w celu przeprowadzenia doraźnych napraw. Pomimo przywrócenia go do użytku, jego stan pozostawiał wiele do życzenia i niedługo później podjęto decyzję o jego rozbiórce. Ostatni mecz, przeciwko Arisowi Saloniki, odbył się na stadionie 3 maja 2003. Niedługo później stadion został rozebrany.
Do rozbiórki stadionu przystąpiono z przekonaniem, że wkrótce w jego miejscu powstanie nowy obiekt. Plany zakładały budowę typowo piłkarskiego stadionu, razem z halą sportową oraz centrum handlowym. Liczono, że obiekt będzie jedną z aren turnieju piłkarskiego podczas igrzysk olimpijskich 2004.
Kiedy w miejscu starego stadionu powstał nowy obiekt AEK Ateny?
Obiekcje ze strony okolicznych mieszkańców, przeszkody administracyjne i inne okoliczności spowodowały jednak, że nie udało się doprowadzić do realizacji planów budowy nowego stadionu, a AEK tym razem na dłużej zadomowił się na Stadionie Olimpijskim. Nowy obiekt AEK w miejscu starego stadionu Nikosa Goumasa powstał dopiero w latach 2017–2022.
Jakie wydarzenia gościł stadion Nikosa Goumasa?
Stadion przez 73 lata istnienia gościł łącznie 1118 oficjalnych spotkań drużyny AEK. Bilans całkowity zespołu na tym obiekcie to 856 zwycięstw, 158 remisów i 104 porażki. W okresie gry na tym obiekcie, AEK zdobył 11 tytułów mistrzowskich, stawiając się na pozycji jednego z czołowych klubów piłkarskich w kraju. Ponadto ze stadionu korzystały także inne zespoły, w tym reprezentacja Grecji, która rozegrała na starym stadionie AEK 9 meczów towarzyskich. Obiekt był też areną koncertów znanych gwiazd muzyki, w tym The Cure, Iron Maiden, Bryana Adamsa, Tiny Turner, Eltona Johna, Stinga i innych.
Reklama