Alsancak Stadyumu – do 2014
Pojemność | 15 358 |
---|---|
126 (Miejsca VIP) | |
77 (Miejsca dla prasy) | |
Kraj | Turcja |
Miasto | Izmir |
Kluby | Göztepe Izmir SHTAS, Izmirspor SKD, Altay SK |
Rok ostatniej renowacji | 2005 |
Rok zamknięcia | 2014 |
Inauguracja | 1929 |
Adres | Umurbey Mh., 35230 Konak/Izmir Province, Turkey |
Reklama
Alsancak Stadyumu – opis stadionu historycznego
Co ma wspólnego grecki Panionios z pewnym stadionem w Izmirze?
Gdy nie było jeszcze stadionu, w tym samym miejscu istniało już boisko, służące od drugiej dekady XX wieku klubowi Panionios, związanemu z grecką społecznością Izmiru (wówczas Smyrna). We wrześniu 1922 doszło do odbicia miasta przez tureckie wojska, które de facto zakończyło trwającą od 1919 wojnę grecko-turecką. Niemal jednocześnie doszło też do represji oraz wielkiego pożaru, który ogarnął greckie i ormiańskie dzielnice.
W wyniku tych wydarzeń grecka społeczność Smyrny, stanowiąca dotąd nieznaczną większość populacji miasta, ewakuowała się do Grecji. Duża część uchodźców przeniosła się pod Ateny, gdzie stworzyła nową miejscowość o nazwie Nea Smyrni (dziś jest ona częścią stołecznej aglomeracji). W Nea Smyrni swoją nową siedzibę znalazł także Panionios, który działa tam do dziś, a piłkarze tego klubu grają na otwartym w 1939 Stadio Nea Smyrni.
Gdzie padł pierwszy gol w historii ligi tureckiej?
W miejscu dawnego boiska Panioniosu powstał stadion Alsancak, otwarty w 1929. Obiekt kojarzony jest jako dom dla klubów Altay SK oraz Altınordu FK, ale przez lata służył także wielu innym drużynom piłkarskim, grały na nim m.in. İzmirspor, Göztepe SK i Karşıyaka SK.
21 lutego 1959 na stadionie rozegrano mecz pomiędzy zespołami İzmirspor i Beykoz (2:1). Było to jedno z trzech rozegranych równolegle spotkań inaugurujących pierwszą kolejkę nowo utworzonej tureckiej ligi piłkarskiej. W 11. minucie gry zawodnik drużyny gospodarzy, Özcan Altuğ, zdobył pierwszą bramkę w tym spotkaniu, która jednocześnie przeszła do historii jako pierwszy gol w historii tureckiej ligi.
Na stadionie rozgrywane były również spotkania w ramach europejskich pucharów (m.in. spotkania Göztepe SK w Pucharze Miast Targowych w sezonie 1968/69, kiedy Göztepe dotarło do półfinału), a także mecze finałowe Pucharu Turcji. Jeden raz na arenie wystąpiła też pierwsza reprezentacja Turcji, 13 marca 1968 w meczu towarzyskim przeciwko Tunezji (0:0). Stadion gościł także koncerty muzyczne.
Gdzie Trabzonspor zapewnił sobie pierwsze mistrzostwo Turcji w 1976?
Swoją historię ze stadionem Alsancak wiąże również klub Trabzonspor, który 23 maja 1976 po bezbramkowym remisie w wyjazdowym spotkaniu przeciwko Göztepe SK wywalczył na tym obiekcie pierwsze w historii mistrzostwo kraju, w dodatku dokonując tego jako pierwszy zespół spoza Stambułu.
Jest też polski akcent, bowiem 16 listopada 1999 reprezentacja Polski do lat 21, m.in. z Kamilem Kosowskim i Arturem Wichniarkiem w składzie, przegrała na tym stadionie z Turcją 0:1 w rewanżowym spotkaniu rundy play-off eliminacji do Mistrzostw Europy U-21.
Dla tureckiej reprezentacji młodzieżowej wynik ten oznaczał pierwszy, historyczny awans na europejski czempionat (w pierwszym spotkaniu we Wronkach reprezentacja Polski wygrała 2:1, w dwumeczu Turcy byli więc lepsi dzięki większej liczbie bramek strzelonych na wyjeździe), dla Polaków oprócz odpadnięcia w eliminacjach do ME, był to także koniec szans na awans do turnieju olimpijskiego na igrzyskach w Sydney w 2000.
Jak wyglądał ostatni mecz na starym stadionie Alsancak?
27 maja 2014 rozegrano na stadionie ostatnie spotkanie. Był to rewanżowy mecz półfinału baraży o awans do 1. Lig (drugi poziom rozgrywkowy) pomiędzy drużynami Göztepe SK i Hatayspor.
Rewanż miał dramatyczny przebieg. W pierwszym meczu Hatayspor wygrał 2:0, co stawiało go w dużo lepszej sytuacji. W dodatku w pierwszej połowie rewanżu zespół gości objął prowadzenie i długo je utrzymywał. Trzy gole zdobyte przez gospodarzy kolejno w 78., 83. i 90. minucie dały nadzieję kibicom, którzy wypełnili stadion po brzegi, na odwrócenie losów dwumeczu. Zaciekłe ataki w końcówce spotkania nie przyniosły jednak czwartego gola i do finału play-off awansował Hatayspor (tam przegrał ostatecznie awans z Alanyasporem).
Dlaczego zamknięto stary stadion Alsancak?
W sierpniu 2014 testy wykazały brak odporności obiektu na ewentualne wstrząsy sejsmiczne, w związku z czym konstrukcję uznano za niebezpieczną i wyłączono z użytkowania. Wzmocnienie budowli okazało się nieekonomiczne i w 2015 stadion został rozebrany.
Przed likwidacją obiekt posiadał dwie trybuny położone wzdłuż boiska, zachodnią (piętrową) i wschodnią. Taką formę uzyskał w 1971, kiedy został zmodernizowany w związku z organizacją w Izmirze igrzysk śródziemnomorskich; gruntowny remont przeszedł też przed letnią uniwersjadą w 2005. Pojemność trybun wynosiła 18 000 widzów, ponadto stadion był wyposażony w sztuczne oświetlenie.
W latach 2017–2021 w miejscu rozebranego obiektu wybudowano nowy stadion Alsancak.
Reklama
Zdjęcia
2010
2008
2004
Powiązane aktualności
2021
2020
-
Izmir: Stan surowy gotowy na Alsancaku
Kultowy dla tureckiej piłki stadion w sercu Izmiru nie powinien przekroczyć oficjalnych terminów. Wiosną 2021 piłkarze znów powinni wybiec na boisko, na którym strzelono pierwszą bramkę w historii tureckiej ligi.
-
Turcja: Kultowy Alsancak jeszcze później
Ta budowa przeżyła już dwóch ministrów sportu, a końca jak nie było, tak nie ma. Najwcześniej na początku 2021 roku stadion będzie gotowy, choć miał powstać w 2019, a później 2020.
2017
-
Turcja: Alsancak w budowie, ale... nie do końca
Po trzech latach impasu mamy rozpoczęcie prac budowlanych i kolejny impas. Minister, gubernator i politycy rządzącej partii prą naprzód ze stadionem, ale lokalny samorząd nie wydał pozwolenia na budowę.
-
Izmir: Jedno miasto, cztery nowe stadiony
Przez część 2017 roku w tym mieście będą aż cztery nowoczesne stadiony piłkarskie w budowie. To niezwykły przypadek w skali światowej, dlatego zapraszamy na wycieczkę po Izmirze.
2015
2014
-
Turcja: Kibice się nie poddają, stadiony przeraźliwie puste
Telewizja przestała pokazywać trybuny, bo w niższych rzędach jest całkiem pusto. Doszło do tego, że jedne z najwyższych widowni w kraju mają kluby z trzeciej ligi!
-
Turcja: Pusto na stadionach, kibice walczą w sądzie
Beşiktaş na największym stadionie w kraju był wspierany przez ok. 2 tysiące widzów. Galatasaray odnotowało 9 tysięcy na trybunach. W innych miastach jest jeszcze gorzej. Fani protestują też w sądzie.
-
Turcja: Sąd zablokował karty kibica jako niezgodne z prawem
Włoscy czy polscy fani nie doczekali się takich werdyktów. Jednak sąd w Ankarze nie miał wątpliwości i nakazał natychmiastowe zablokowanie systemu Passolig, który od miesiąca nakazuje każdemu widzowi wyrobienie karty kibica.
-
Turcja: Kibice protestują przeciwko nowemu systemowi biletów
Dokładnie od tygodnia działa w Turcji nowy system elektronicznych biletów i kart kibica. Od tego czasu frekwencje spadły drastycznie, a na ulice wychodzą kibice większości klubów.