Kyoto Stadium

Pojemność21 610
Kraj Japonia
MiastoKameoka
KlubySanga
KategoriaProjekt zrealizowany
Koszt¥ 9 bln / mld
Czas budowy01/02/2018 - 28/12/2019
Projekt Tohata Architects and Engineers / Nikken Sekkei
Wykonawca Takenaka Corporation

Reklama

Kyoto Stadium – opis projektu

Pierwotnie nowy stadion w Kameoce (miasto obok Kioto) miał powstać tuż nad brzegami rzeki Katsura, jednak z uwagi na walory przyrodnicze teren okazał się niedostępny. To poważny problem, ponieważ zamiast ok. 13 hektarów na budowę można było wygospodarować zaledwie 3,2 hektara (ok. 300 metrów na południowy wschód).

Tak duże ograniczenie powierzchni spowodowało konieczność zmiany projektu. Zamiast owalnego stadionu powstanie ośmiokątny i z dwoma poziomami widowni zamiast jednego. Widownia będzie bardzo zwarta (8-10m od linii boiska), a pierwszy rząd znajdzie się – co rzadkie w Japonii – na poziomie murawy zamiast powyżej niego.

Ścięte narożniki i wysokość bryły sięgająca 27 metrów to również efekt braku miejsca. Pracownia architektoniczna Tahata, która opracowała koncepcję, wykorzystała konieczność zmiany kształtu do stworzenia stadionu o formie diamentu.

Jego dach i elementy fasad mają być pościnane jak ścianki kamienia szlachetnego, choć sylweta stadionu jest bardzo prosta i zachowawcza. Dach nad południową trybuną ma być przezroczysty, by umożliwić dobre utrzymanie boiska, a pozostałe sektory zwieńczy elektrownia słoneczna.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2017