Nowy projekt: Wreszcie powstanie stadion w Kioto

źródło: własne | MK

Nowy projekt: Wreszcie powstanie stadion w Kioto Rozważania na jego temat trwają już dwie dekady, ale teraz naprawdę powstanie. Nowy stadion piłkarski w Kioto ma być gotowy najpóźniej pod koniec 2019 roku.

Reklama

Ta historia sięga przedednia Mistrzostw Świata 2002 – tak długo analizowana jest budowa zupełnie nowego stadionu w Kioto. Dziś wreszcie mamy potwierdzenie, że powstanie. Pod koniec października otwarto oferty i znany koncern Takenaka otrzymał zlecenie na jego budowę. Warunki: utrzymać się w budżecie ok. 9 mld ¥ (ok. 290 mln zł), zacząć prace najpóźniej w lutym 2018 i zakończyć przed końcem 2019.

Kameoka Stadium

Pierwotnie nowy stadion w Kameoce (miasto obok Kioto) miał powstać tuż nad brzegami rzeki Katsura, jednak z uwagi na walory przyrodnicze teren okazał się niedostępny. To poważny problem, ponieważ zamiast ok. 13 hektarów na budowę można było wygospodarować zaledwie 3,2 hektara (ok. 300 metrów na południowy wschód).

Kameoka Stadium

Tak duże ograniczenie powierzchni spowodowało konieczność zmiany projektu na nowy. Zamiast owalnego stadionu powstanie ośmiokątny i z dwoma poziomami widowni zamiast jednego. Widownia będzie bardzo zwarta (8-10m od linii boiska), a pierwszy rząd znajdzie się – co rzadkie w Japonii – na poziomie murawy zamiast powyżej niego.

Kameoka Stadium

Ścięte narożniki i wysokość bryły sięgająca 27 metrów to również efekt braku miejsca. Pracownia architektoniczna Tahata, która opracowała koncepcję, wykorzystała konieczność zmiany kształtu do stworzenia stadionu o formie diamentu.

Kameoka Stadium

Jego dach i elementy fasad mają być pościnane jak ścianki kamienia szlachetnego, choć sylweta stadionu jest bardzo prosta i zachowawcza. Dach nad południową trybuną ma być przezroczysty, by umożliwić dobre utrzymanie boiska, a pozostałe sektory zwieńczy elektrownia słoneczna.

Reklama