Abdullah Al-Dabal Stadium

Pojemność15 000
Kraj Arabia Saudyjska
MiastoAd-Dammam
KlubyEttifaq Club
KategoriaProjekt zrealizowany
Koszt?
Czas budowy2021–2023

Reklama

Abdullah Al-Dabal Stadium – opis projektu

Czym charakteryzuje się Abdullah Al-Dabal Stadium?

Abdullah Al-Dabal Stadium w Ad-Dammam istnieje od 1983. Obiekt wyposażono w bieżnię lekkoatletyczną i dwie trybuny po bokach, mogące pomieścić 7500 widzów. Ze stadionu korzysta Ettifaq Club, chociaż pierwsza drużyna swoje mecze w lidze saudyjskiej rozgrywa na większym Prince Mohammed bin Fahad bin Abdulaziz Stadium.

Obiekt nosi imię Abdullaha Al-Dabala, byłego prezydenta Ettifaq Club, a później prominentnego działacza piłkarskiego, m.in. 24-letniego członka Komitetu Wykonawczego FIFA.

Stadion znajduje się na terenie tzw. Dammam Sports City. Obszar ten właściwie położony jest już na północnych krańcach miasta Al-Chubar, które jest częścią aglomeracji Ad-Dammamu. W pobliżu znajduje się obiekt klubu Al Nahda, a w planach jest także budowa nowego Dammam Stadium.

Jak doszło do przebudowy Abdullah Al-Dabal Stadium?

W czerwcu 2021 saudyjskie Ministerstwo Sportu ogłosiło plan rozbudowy trzech mniejszych stadionów. Wśród nich znalazł się właśnie Abdullah Al-Dabal Stadium, ponadto na liście były też obiekty klubów Al Shabab z Rijadu i Al Fateh z Al-Mubarraz.

Przebudowa Abdullah Al-Dabal Stadium rozpoczęła się we wrześniu 2021 i miała potrwać do lipca 2022. Prace budowlane przeciągnęły się jednak do 2023.

Jakie są założenia przebudowy Abdullah Al-Dabal Stadium?

Plan przebudowy zakłada zmianę układu trybun na bardziej piłkarski. Zachowana zostanie trybuna zachodnia oraz duży fragment trybuny wschodniej. Likwidacji ulegnie dotychczasowa bieżnia lekkoatletyczna. Za bramkami powstaną nowe trybuny, połączone zaokrąglonymi narożnikami z trybuną na wschodzie, otaczając boisko z trzech stron z bliskiej odległości.

Trybuna zachodnia będzie odseparowana od reszty widowni. Pozostanie ona w pewnym oddaleniu od boiska, a przed nią znajdzie się jeszcze prosty odcinek bieżni. Wszystkie trybuny otrzymają nowe zadaszenie. Pojemność stadionu po przebudowie wzrośnie do poziomu 15 000 widzów.

Reklama

Wizualizacje