Stade Yves Allainmat

Pojemność17 000
Kraj Francja
MiastoLorient
KlubyFC Lorient
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt€41.5 M ($44.5 M)
Czas budowy2024–2028
Projekt Chaix et Morel

Reklama

Stade Yves Allainmat – opis projektu

Jak prezentuje się Stade Yves Allainmat?

Stadion klubu FC Lorient, formalnie należący do miasta, istnieje od 1959. Obiekt zastąpił dawny Parc des Sports z 1924, który stał po przeciwnej stronie rue Jean Le Coutaller (w jego miejsce wybudowano liceum). Nowy stadion początkowo wyposażony był w betonowy tor kolarski. Obiekt znany jest jako Stade du Moustoir (od nazwy okolicy), choć od 1993 jego patronem jest były burmistrz Lorient, Yves Allainmat.

Po historycznym awansie FC Lorient do najwyższej klasy rozgrywkowej w 1998 na stadionie zaszły jednak duże zmiany: w 1998 oddano do użytku nową trybunę za zachodnią bramką, a rok później otwarto nową trybunę północną. Kolejnym etapem przebudowy było otwarcie nowej trybuny za wschodnią bramką w 2010.

Jak powstały plany dalszej modernizacji Stade Yves Allainmat?

Naturalną kontynuacją przeprowadzonych już prac wydawało się zastąpienie starej trybuny głównej (południowej) z 1959, co zakończyłoby całą przebudowę. Taki też pojawił się plan, kiedy w 2020 FC Lorient ponownie awansowało do Ligue 1.

Ponieważ wcześniej nie było jednak spójnej wizji dla stadionu, a poszczególne nowo powstające trybuny różniły się od siebie, zaczęto zastanawiać się nad bardziej kompleksowym rozwiązaniem, które miało zintegrować wszystko w jedną całość.

Kiedy 29 września 2022 miasto ogłosiło konkurs na koncepcję architektoniczną, wytyczne, poza budową nowej trybuny głównej, zawierały również szereg innych aspektów zakładających modernizację całego obiektu.

Kiedy wyłoniono koncepcję modernizacji Stade Yves Allainmat?

Do konkursu architektonicznego ogłoszonego przez miasto zgłosiły się 52 podmioty z kraju i zagranicy, spośród których pod koniec 2022 wyselekcjonowano trzy: AIA razem z Atelier 360, Chaix et Morel oraz Populous razem z Nomade Architectes.

Po szczegółowym zapoznaniu się z ich propozycjami, 29 czerwca 2023 ogłoszono wybór koncepcji przygotowanej przez studio Chaix et Morel z Paryża, które wcześniej stworzyło m.in. projekt modernizacji Stade Geoffroy-Guichard w Saint-Étienne przed Euro 2016.

Co zakłada koncepcja modernizacji Stade Yves Allainmat?

Wizja od Chaix et Morel zakłada budowę nowej trybuny głównej (południowej) w miejsce starej konstrukcji z 1959, modernizację pozostałych części stadionu i ich integrację poprzez zmiany w narożnikach, konstrukcję wspólnego dachu nad całą widownią, a także elewacji stworzonej z drewnianych i aluminiowych listew. Likwidacji ulegną również maszty oświetleniowe na rzecz reflektorów umieszczonych na krawędzi dachu.

Pojemność trybun nie ulegnie dużym zmianom i po zakończeniu prac wyniesie 17 tys. widzów. Modernizacja stadionu ma podnieść jego standard, jak również możliwości komercyjne. Uwagę zwrócono też na aspekty związane z ekologią i zrównoważonym rozwojem (m.in. panele fotowoltaiczne na dachu). Rewitalizacji poddane zostanie także otoczenie obiektu, gdzie powstać ma nowy skatepark.

Kiedy zostanie przeprowadzona modernizacja Stade Yves Allainmat?

Zakłada się, że przebudowa mogłaby ruszyć w 2024. W pierwszym etapie, do 2025, przede wszystkim powstać ma nowa trybuna główna, dalsze prace mają być prowadzone do 2028. Koszt inwestycji szacuje się na ok. 41,5 mln €. Ciężar finansowania ma zostać rozdzielony pomiędzy budżety gminy aglomeracyjnej, departamentu, regionu, a także klubu, choć nie ma jeszcze zgody w kwestii proporcji.

Reklama

Wizualizacje