Nacionalni Stadion

Pojemność52 000
Kraj Serbia
MiastoSurčin
Kluby-
KategoriaProjekt realizowany
Koszt€ 250 mln
Czas budowy2024–2026
Data projektu 2020

Reklama

Nacionalni Stadion – opis projektu

Według wizji rysowanej przez prezydenta Aleksandara Vučicia, nowy narodowy stadion Serbii ma powstać tuż poza Belgradem, na jego zachodnich obrzeżach. Na miejsce budowy wybrano okolicę powstającego węzła autostradowego Surčin, w szczerym polu. W tym kierunku ma się rozbudowywać Belgrad w przyszłości.

Taka decyzja w symboliczny sposób „godzi” największe kluby piłkarskie Serbii – Partizana i Crveną Zvezdę – bowiem wybór któregoś z ich stadionów jako narodowego na pewno budziłby kontrowersje. Z drugiej strony niemałe kontrowersje wzbudziło wyprowadzenie tak dużego obiektu daleko poza miasto.

W 2019 roku rozpoczęły się badania geologiczne i geodezyjne na miejscu inwestycji, a następnie przetarg na dokumentację techniczną. Wiosną 2020 władze poinformowały, że postępowanie unieważniono z powodu pandemii i pilniejszych potrzeb publicznych. A jednak już pod koniec sierpnia pojawiły się wizualizacje areny, opublikowane przez Ministerstwo Finansów Republiki Serbskiej.

Według oficjalnej koncepcji stadion ma pomieścić 52 tys. widzów na dwupoziomowych trybunach, układem zbliżonych do tych w Warszawie. Widownię ma okalać ażurowa stalowa konstrukcja z trzema tarasami. Na każdym z nich przewidziano krzewy i drzewa, dzięki którym obiekt ma być „stadionem-ogrodem”. Zwłaszcza w połączeniu z obfitym użyciem drewna jako drugorzędnego elementu konstrukcyjnego, takie fasady bardzo słusznie budzą skojarzenia ze Stadionem Olimpijskim w Tokio.

Dach nowego stadionu miałby stanowić swego rodzaju wyjątek. Z jednej strony ma bazować na znanym już doskonale połączeniu pierścienia ściskanego i rozciąganego, ale z drugiej – oba pierścienie mają być połączone drewnianą konstrukcją, czego dotąd nie praktykowano.

Ponieważ stadion przewidziano w miejscu odludnym, głównym środkiem transportu ma być samochód. Parkingi mają więc pomieścić ogromną liczbę, ok. 10,5 tys. aut.

Nowe Projekty Serbskich Stadionów

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024

2023

2021