Gradski stadion Dubočica

Pojemność8 136
Kraj Serbia
MiastoLeskovac
KlubyGFK Dubočica Leskovac
Inauguracja 21.08.2023
Czas budowy 2021–2023
Koszt 2,466 mld RSD (23 mln $)
Projekt CEP d.o.o.
Wykonawca konsorcjum pod przewodnictwem GAT d.o.o.

Reklama

Gradski stadion Dubočica – opis stadionu

Jak doszło do budowy nowego stadionu w Leskovacu?

Koncepcję architektoniczną stadionu Dubočica można zobaczyć na osobnej podstronie

Plany budowy nowego stadionu w Leskovacu powstały już w 2018. Budowa stadionu była możliwa dzięki dofinansowaniu z rządowego programu poprawy infrastruktury sportowej. Przyjęcie planu do realizacji ogłoszono we wrześniu 2019, podczas wizyty w Leskovacu prezydenta Serbii, Aleksandara Vučicia. Wówczas opublikowano także wizualizacje nowego obiektu.

Równolegle ze stadionem w Leskovacu, podobne inwestycje realizowano również w Loznicy i Zaječarze.

Przetarg na budowę ogłoszono w październiku 2020. Wybór wykonawcy nastąpił w grudniu tego samego roku. Realizację projektu powierzono konsorcjum pod przewodnictwem GAT d.o.o., w którego skład weszły również firmy AB & CO d.o.o., PRO-ING d.o.o., Tehno inženjering, FMS Kvart d.o.o. Petrovac, Securiton d.o.o. Beograd, Enterijer Moša SRB d.o.o. Novi Sad, Premijus d.o.o., DHC Inženjering d.o.o. Novi Beograd oraz EX BC d.o.o. Beograd. Wartość kontraktu wynosiła 2,466 mld serbskich dinarów.

Jak przebiegała budowa nowego stadionu w Leskovacu?

Relację z budowy nowego stadionu Dubočica można zobaczyć na osobnej podstronie

Nowy obiekt miał powstać w miejscu dotychczasowego stadionu miejskiego (stadion pod Hisarom), z nieznacznym przesunięciem płyty boiska w kierunku wschodnim. Rozbiórka starego stadionu rozpoczęła się w marcu 2021, a właściwa budowa ruszyła latem tego samego roku. W związku z pracami, piłkarze GFK Dubočica przenieśli się najpierw na boisko w oddalonych o 20 km Vlasotincach, a od nowego sezonu ich tymczasowym domem, aż do ukończenia nowej areny, był Sportski centar Orion w pobliskiej wsi Mrštane.

Nowy obiekt był gotowy latem 2023 (w tym samym roku GFK Dubočica powróciła na drugi szczebel ligowy, a także obchodziła stulecie swojego istnienia). 14 sierpnia 2023 na stadionie rozegrano mecz testowy drużyn młodzieżowych, w trakcie którego sprawdzany był system VAR, jak również oświetlenie, nagłośnienie i inne elementy. Na trybuny mogli również wejść kibice. Uroczyste otwarcie stadionu i pierwszy oficjalny mecz miał miejsce 21 sierpnia 2023, kiedy GFK Dubočica zmierzyła się w 3. kolejce ligowej z RFK Novi Sad (2:1).

Czym charakteryzuje się nowy stadion w Leskovacu?

Nowy stadion jest nieporównywalnie bardziej nowoczesnym obiektem od swojego poprzednika. Jest to także typowo piłkarski stadion, bez bieżni wokół boiska. Obiekt posiada prostokątny układ, z jednopoziomowymi trybunami, które otaczają boisko ze wszystkich stron. Ich pojemność wynosi 8136 widzów i są one w pełni zadaszone. Pierwsze rzędy widowni znajdują się powyżej poziomu murawy.

Trybuny wyposażono w składane, plastikowe krzesełka w odcieniach czerwieni. Trybuna główna z szatniami, lożami VIP i zapleczem znajduje się po stronie zachodniej. Stadion posiada boisko z podgrzewaną, hybrydową murawą i oświetlenie LED (reflektory umieszczone są na krawędzi dachu oraz na czterech masztach stojących w narożnikach).

Z zewnątrz trybuny osłania charakterystyczna, złota elewacja, mogąca swym kształtem nieco przywodzić na myśl tą ze Stadionu Narodowego w Warszawie. W otoczeniu obiektu powstało 198 miejsc parkingowych. Stadion cechują wysokie standardy. Spełnia on wymogi kategorii 4 UEFA i jest przystosowany do organizacji spotkań na najwyższym krajowym poziomie oraz meczów europejskich pucharów i reprezentacji narodowych.

Komu służy nowy stadion w Leskovacu?

Głównym użytkownikiem stadionu jest zespół GFK Dubočica Leskovac. Bardzo możliwe, że sporadycznie występować będzie na nim piłkarska reprezentacja Serbii. W sezonie 2023/24 stadion na swój obiekt do rozgrywania meczów w europejskich pucharach wybrał klub FK Čukarički z Belgradu. Na stadionie mogą się również odbywać rozmaite imprezy kulturalne.

Jaki przydomek zyskał nowy stadion w Leskovacu?

Z racji industrialnego charakteru i rozwiniętego przemysłu tekstylnego, Leskowac nazywany jest „serbskim Manchesterem”, a nowy stadion zyskał przydomek „Leskovački Old Trafford” (porównaniom do obiektu Czerwonych Diabłów sprzyja także czerwona kolorystyka krzesełek na stadionie w Leskovacu).

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023