Stadion Kraljevica

Pojemność8 186
Kraj Serbia
MiastoZaječar
KlubyFK Timok Zaječar
Inauguracja 19.11.2023
Czas budowy 2020–2023
Koszt 3,3792 mld RSD (32 mln $)
Projekt CEP d.o.o., Synthesis Group
Wykonawca WD Concord West i inni

Reklama

Stadion Kraljevica – opis stadionu

Jak doszło do powstania nowego stadionu w Zaječarze?

Plany nowego stadionu w Zaječarze przedstawiono w 2019 (w tym samym roku miejscowy klub, FK Timok, obchodził 100-lecie istnienia). Budowa stadionu była możliwa dzięki finansowaniu z rządowego programu poprawy infrastruktury sportowej. Pod koniec października 2020 ogłoszono przetarg na budowę. Równolegle ze stadionem w Zaječarze, podobne inwestycje miały być realizowane również w Loznicy i Leskovacu.

Przetarg rozstrzygnięto w grudniu 2020, a wykonawcą nowego stadionu w Zaječarze zostało konsorcjum firm WD Concord West, DBS doo, Elektrozapad doo, Premer Savković doo Lazarevac, Modulor doo Beograd, Hidro-Tan doo Beograd, Kapa Projekt doo Niš, Preduzeće za proizvodnju, promet i usluge Frenki-alarm doo Valjevo, Dabicom CO doo Beograd i ECO Construction doo Beograd.

Koncepcję architektoniczną stadionu Kraljevica można zobaczyć na osobnej podstronie

Kiedy wybudowano stadion Kraljevica?

Relację z budowy stadionu Kraljevica można zobaczyć na osobnej podstronie

29 grudnia 2020 odbyła się ceremonia rozpoczęcia budowy, podczas której prezydent Serbii, Aleksandar Vučić, minister młodzieży i sportu, Vanja Udovičić oraz burmistrz miasta, Boško Ničić, dokonali symbolicznego aktu wmurowania kamienia węgielnego. Budowa stadionu według pierwotnych założeń miała się zakończyć pod koniec 2022, a wartość kontraktu wynosiła ok. 3,38 mld serbskich dinarów. Projekt obiektu przygotowało Centar za planiranje urbanog razvoja oraz Sintezis inženjering.

Budowa nieco się przeciągnęła i obiekt gotowy był dopiero jesienią 2023. Uroczyste otwarcie nowego stadionu miało miejsce 19 listopada 2023. Na otwarciu obecnych było wielu znanych osobistości ze świata sportu i polityki, m.in. prezydent Serbii, Aleksandar Vučić, prezydent UEFA, Aleksander Čeferin, prezydent serbskiego związku piłki nożnej, Dragan Džajić, prezydent Republiki Serbskiej Bośni i Hercegowiny, Milorad Dodik czy burmistrz Zaječaru, Boško Ničić.

Jak wygląda stadion Kraljevica?

Nowy stadion w Zaječarze powstał w południowej części miasta, w miejscu dawnego hipodromu, niedaleko stadionu miejskiego, na którym dotąd swoje mecze rozgrywali piłkarze zespołu FK Timok Zaječar. Po otwarciu nowego obiektu, stary stadion ma służyć głównie lekkiej atletyce. Planowana jest budowa na nim nowej, tartanowej bieżni, dzięki którym stanie się on jednym z najważniejszych obiektów lekkoatletycznych we wschodniej Serbii.

Stadion Kraljevica posiada prostokątny, typowo piłkarski układ, z boiskiem ułożonym na osi północ-południe. Jednopoziomowe, zadaszone trybuny powstały przy każdej z linii bocznych i końcowych, a ich łączna pojemność wynosi 8186 widzów. Trybuna główna z lożami i zapleczem ulokowana jest na zachodzie. Na widowni zamontowano składane krzesełka, które tworzą niebiesko-turkusową mozaikę. W dwóch narożnikach umieszczono telebimy.

W czterech rogach stadionu stoją maszty oświetleniowe. Budynek zwieńczony jest białą, połyskującą elewacją, która łączy się z dachem w jedną całość i nadaje stadionowi eleganckiego wyglądu. Obiekt wybudowano na lekko pochyłym terenie, stąd północna część promenady wejściowej znajduje się na podwyższeniu. W otoczeniu powstały nowe parkingi i drogi dojazdowe.

Komu służy stadion Kraljevica?

Stadion spełnia wymogi 4 kategorii UEFA i jest przygotowany do organizacji meczów na najwyższym poziomie, w tym spotkań reprezentacji narodowych czy europejskich rozgrywek pucharowych. Mogą się na nim również odbywać duże wydarzenia kulturalne. W momencie oddania do użytku obiekt stał się jednym z najnowocześniejszych stadionów w Serbii. Na co dzień stadion ma służyć lokalnemu klubowi FK Timok, chociaż ten w chwili otwarcia obiektu grał na czwartym poziomie rozgrywkowym.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023