Serbia: Trzy nowo otwarte stadiony oraz kolejne w planach

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Serbia: Trzy nowo otwarte stadiony oraz kolejne w planach Mimo że każdego tygodnia piszemy i mówimy o największych i najbardziej spektakularnych stadionach świata, czasami trzeba zajrzeć głębiej. Dzisiaj skupimy się na Serbii. W kraju Europy Południowej oddano niedawno do użytku trzy stadiony, a jeszcze inne obiekty wkrótce ujrzą światło dzienne.

Reklama

W naszej bazie znajduje się aż 29 stadionów z Serbii, a w ostatnim czasie dodaliśmy do niej trzy nowe obiekty. Są to Gradski stadion Dubočica, Fudbalski stadion Lagator i Stadion Kraljevica. Jak przebiegała ich budowa, kiedy je otwarto oraz czym się wyróżniają? Oprócz tego, jakie areny powstaną w przyszłości? Zobaczcie sami!

Trzy nowe stadiony w Serbii

Gradski stadion Dubočica został zainaugurowany 21 sierpnia. Jednak plany budowy nowego stadionu w Leskovacu pojawiły się już w roku 2018. Obiekt miał powstać w miejscu dotychczasowego stadionu miejskiego (stadion pod Hisarom), z nieznacznym przesunięciem płyty boiska w kierunku wschodnim. Arena jest nieporównywalnie bardziej nowoczesnym obiektem od swojego poprzednika.

Z zewnątrz trybuny osłania charakterystyczna, złota elewacja, mogąca swym kształtem nieco przywodzić na myśl tą ze Stadionu Narodowego w Warszawie. Obiekt spełnia wymogi kategorii 4 UEFA i jest przystosowany do organizacji spotkań na najwyższym krajowym poziomie oraz meczów europejskich pucharów i reprezentacji narodowych.

Gradski Stadion Dubocica© BATPAVA

Fudbalski stadion Lagator został natomiast otwarty niecałe trzy miesiące po obiekcie w Leskovacu. Koncepcja nowego stadionu piłkarskiego w Loznicy powstała w 2019 roku. Jego budowa planowo miała zakończyć się w lutym roku 2023. Podczas prac wystąpiły pewne problemy, m.in. doszło do zalania pomieszczeń powstającego stadionu, a murawę zaatakowały bakterie.

Architektonicznie uwagę przykuwa rząd kolumn podtrzymujących górne piętro trybun. Na ich głowicach oparta jest cała konstrukcja zadaszenia. Interesujący jest też podział stosunkowo niskich trybun na dwie kondygnacje. Natomiast dach, mimo że symetryczny, to nie jest standardowy. Nowy obiekt powinien przez lata służyć lokalnemu klubowi, choć wyzwaniem będzie z pewnością maksymalne wykorzystanie jego możliwości. Na kilka miesięcy przed otwarciem FK Loznica spadła na trzeci poziom rozgrywek ligowych.

 Fudbalski stadion Lagator © DoubleEspresso

Stadion Kraljevica to ostatni przystanek naszej krótkiej, serbskiej wycieczki. Obiekt zainaugurowano dzień po otwarciu stadionu w Loznicy, a wśród obecnych na ceremonii było wiele znanych osobistości ze świata sportu i polityki, m.in. prezydent Serbii, Aleksandar Vučić oraz prezydent UEFA, Aleksander Čeferin.

Stadion Kraljevica posiada prostokątny, typowo piłkarski układ, z boiskiem ułożonym na osi północ-południe. W czterech rogach stadionu stoją maszty oświetleniowe. Budynek zwieńczony jest białą, połyskującą elewacją, która łączy się z dachem w jedną całość i nadaje stadionowi eleganckiego wyglądu. Obiekt wybudowano na lekko pochyłym terenie, stąd północna część promenady wejściowej znajduje się na podwyższeniu. Na co dzień stadion ma służyć lokalnemu klubowi FK Timok, chociaż ten gra na... czwartym poziomie rozgrywkowym.

Stadion Kraljevica© Dragan Stojanović

Kolejne projekty stadionów w Serbii

Podczas zwiedzania nowo wybudowanych stadionów w towarzystwie prezydenta UEFA Aleksandara Čeferina prezydent Serbii powiedział, że jednym z głównych planów na przyszłość jest stadion narodowy w Belgradzie, który zostanie ukończony do 1 grudnia 2026 roku. Vucic stwierdził również, że po wybudowaniu tego obiektu może tam zostać zorganizowany finał europejskiego pucharu. Następnie dodał, że do przebudowy pozostają obiekty w Niszu i Kragujevacu oraz belgradzkie stadiony Partizana i Crveny Zvezdy, które, jak powiedział, "muszą być bardziej nowoczesne". W planach jest również stadion we Vranje.

Budowa areny w ostatniej z wymienionych lokalizacji miała ruszyć w kwietniu 2021 roku, ale w związku z pandemią została przełożona. Władze podkreślały, że nie zrezygnowano z projektu Stadion Vranje, tylko przeniesiono rozpoczęcie robót na inny termin. Na przestrzeni ostatnich lat dochodziło do sporów z mieszkańcami, którzy obawiali się, że planowana inwestycja znacznie zredukuje powierzchnię terenów zielonych w okolicy.

Pod względem stadionowym, Serbia jest zdecydowanie jednym z liderów wśród państw położonych na Bałkanach. Projekty, choć często skromne, i tak robią wrażenie i powodują, że serbski futbol jeszcze bardziej się rozwija. Na naszym kanale YouTube w języku angielskim już jakiś czas temu udostępniliśmy film o serbskich projektach stadionów. Daj znać w komentarzu, który projekt podoba Ci się najbardziej!

Reklama