Nowe projekty: Siedem nowych stadionów prosto z Serbii

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz Sobura

Nowe projekty: Siedem nowych stadionów prosto z Serbii Serbia to kolejny kraj w Europie, gdzie w najlepsze trwa boom stadionowy. Dziś prezentujemy Wam projekty siedmiu nowych obiektów. Prawie połowa z nich jest już w budowie, a reszta oczekuje na realizację.

Reklama

Wcześniej na naszych łamach obszernie pisaliśmy o Nacionalnim Stadionie, który wciąż jeszcze nie ma ustalonego terminu rozpoczęcia prac. Spośród prezentowanych poniżej aren, trzy są już w budowie, a mianowicie: Gradski Stadion GFK Dubocica w Leskovacu, Stadion Kraljevica i Gradski Stadion Lagator.

Serbia

Gradski Stadion GFK Dubocica

Stadion powstaje w miejscu starego obiektu, którego rozbiórka ruszyła w marcu 2021 roku. Budowa areny z czterema jednopoziomowymi trybunami pokrytymi dachem została podzielona na trzy fazy.

W pierwszej ma powstać stadion wraz z parkingami. W kolejnym etapie planowane jest zaplecze sportowo-usługowe na północ od areny. W trzeciej fazie rozbudowane ma zostać wschodnie podtrybunie, gdzie umiejscowione zostaną pomieszczenia administracyjne, edukacyjne i inne.

Gradski Stadion GFK Dubocica© Synthesis Group

Trybuna zachodnia będzie pełnić rolę trybuny głównej z trzema poziomami zaplecza. Na dolnym znajdą się m.in. szatnie dla piłkarzy i sędziów. Na poziomie środkowym będzie 7 wejść na trybunę, a na poziomie górnym powstanie zaplecze dla mediów i pomieszczenia biurowe.

Przewidywane są dwie tablice wyników, a reflektory oświetleniowe LED znajdą się na 4 kolumnach umieszczonych po obu przekątnych areny. Ponadto obiekt będzie dysponował 198 miejscami parkingowymi (128 ogólnodostępnymi, 32 dla inwalidów, 38 na potrzeby obsługi transmisji tv). Planowane są także 2 miejsca dla autokarów.

Stadion zajmie powierzchnię nieco powyżej 10 tys. m2. W tym momencie zabezpieczone jest finansowanie tylko pierwszego etapu, które wynosi 2,4 mld dinarów i pochodzi ze środków publicznych.

Stadion Kraljevica

Arena powstaje na terenach dawnego hipodromu i stanie się nowym domem FK Timok 1919. Stary stadion klubu zostanie przekształcony w obiekt lekkoatletyczny. Wokół niego powstanie 8 boisk treningowych. Wszystko to będzie stanowić kompleks sportowo-rekreacyjny. Budowa rozpoczęła się 29 grudnia 2020 roku od uroczystości wmurowania kamienia węgielnego.

Stadion Kraljevica
© Synthesis Group

Trybuny mają mieć jedną kondygnację i będą pokryte dachem. Zaplecze trybuny zachodniej (głównej) obejmie trzy poziomy. Na dolnym znajdą się szatnie, pomieszczenia dla mediów, sala konferencyjna i pokoje administracyjne. Na środkowym znajdą się wejścia dla kibiców, a na górnym zaprojektowano przestrzenie dla telewizji. Dla VIPów przeznaczono 180 miejsc.

Na poziomie parteru od strony północnej utworzone zostaną lokale usługowe. Kibice będą mieli do dyspozycji 5 wejść od północy i południa oraz 7 wejść od strony wschodniej i zachodniej.

Gradski Stadion Lagator

Nowy Lagator powstaje nieco dalej w stosunku do położenia swojego poprzednika, którego zburzono w marcu 2021, a miesiąc później ruszyły właściwe prace budowlane nowej areny. Stadion będzie częścią miejskiego kompleksu sportowego.

Gradski Stadion Lagator
© Pro-Ing

Dwupoziomowe zadaszone trybuny mają pomieścić maksymalnie 8 500 widzów, choć brane są pod uwagę rozwiązania, gdzie liczba miejsc wyniesie 8 000. Trybuny zachodnia i wschodnia łącznie będą mogły przyjąć 5 000 kibiców. Ta pierwsza będzie pełnić funkcję trybuny głównej. Tam też powstaną strefy VIP, sala konferencyjna i strefa dla mediów. Łącznie trybuna zachodnia będzie mieć 3 poziomy zaplecza.

Planuje się utworzenie 265 miejsc parkingowych dla samochodów i 2 miejsc dla autokarów. Na południe od stadionu powstanie boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią. Powierzchnia netto nowej areny wyniesie 43 tys. m2 wraz z obiektami towarzyszącymi, a wysokość budynku nieznacznie przekroczy 16 m.

Fudbalski Stadion Kraljevo

Obiekt powstanie we wschodniej części miasta na dawnych terenach klubu SC Magnohrom i będzie miał powierzchnię 5,5 ha. Dwupoziomowe trybuny pokryje dach, a cały stadion ma mieć trzy kondygnacje.

Pierwotnie budowa miała ruszyć w marcu 2021 roku, ale została wstrzymana przez pandemię koronawirusa, a środki finansowe zostały przeznaczone na inne cele. Rozpoczęcie prac ma nastąpić jeszcze w 2021.

Fudbalski Stadion Kraljevo
© Energoprojekt

Trybuna zachodnia będzie pełnić rolę trybuny głównej. To tu znajdzie się strefa VIP, muzeum, zaplecze gastronomiczne, sklepik klubowy i szatnie dla piłkarzy. Przedstawiciele mediów będą mieli do dyspozycji 112 miejsc na trybunach.

Zaplecze trybuny południowej ma być wyposażone w obiekty, które będą mogły być wykorzystywane na co dzień przez mieszkańców, takie jak: kręgielnia, salki do tenisa stołowego i sportów walki oraz lokale gastronomiczne.

Płyta główna będzie mieć wymiary 105 x 68 m. Oprócz niej powstanie boisko treningowe o wymiarach 95 x 64 m. Wokół areny planowane są parkingi i tereny zielone.

Stadion Vranje

Arena ma powstać w pobliżu hali sportowej na terenie miejskiego centrum sportowego. Jednopoziomowe trybuny pokryje dach, a powierzchnia działki wraz ze stadionem wyniesie 3,7 tys. m2.

Stadion Vranje
© Synthesis Group

Budowa stadionu miała ruszyć w kwietniu 2021 roku, ale w związku z pandemią została przełożona. Władze podkreślają, że nie zrezygnowano z projektu, tylko przeniesiono rozpoczęcie robót na inny termin.

Na przestrzeni ostatnich 2 latach dochodziło do sporów z mieszkańcami, którzy obawiali się, że planowana inwestycja znacznie zredukuję powierzchnię terenów zielonych w okolicy. Po ukończeniu prac budowlanych stadion ma uzyskać czwartą kategorię UEFA.

Gradski Stadion Subotica

Istniejąca od 1936 roku arena piłkarsko-lekkoatletyczna ma zostać całkowicie przebudowana. Obiekt w ostatnich latach otrzymał już nową bieżnię lekkoatletyczną i tablicę wyników. Wyremontowano także boisko, które otrzymało odwodnienie.

Przebudowa będzie się koncentrować na trybunach, które mają być jednopoziomowe. Całość przykryje dach, w który będą wbudowane słupy z reflektorami oświetleniowymi. Instalacja ta powstała już kilka lat temu. Plac gry otrzyma podgrzewaną murawę. Całkowita powierzchnia brutto zabudowy stadionu wyniesie 47 282 m2.

Gradski Stadion Subotica
© Pro-Ing

8506 krzesełek ma być przeznaczonych dla zwykłych kibiców, 192 dla dziennikarzy, a dla VIPów powstaną 104 miejsca. To pozwoli uzyskać czwartą kategorię UEFA.

Czas trwania robót jest przewidywany na 20 miesięcy. Nie wiadomo jeszcze kiedy rozpoczną się prace budowlane. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest pandemia koronawirusa.

Stadion Čika Dača

Budowa nowej areny w Kragujevacu powinna ruszyć w przyszłym roku, a otwarcie zaplanowano dwa lata później. Obiekt ma powstać w miejscu starego stadionu, który wkrótce zostanie rozebrany. Będzie nieznacznie przesunięty w stosunku do swojego poprzednika.

Stadion Čika Dača
© Pro-Ing

Stadion Čika Dača w chwili oddania do użytku pomieści 20 000 widzów na dwupoziomowych trybunach przykrytych dachem. Taka liczba miejsc może zaowocować organizacją wielu meczów międzynarodowych, ze spotkaniami reprezentacji kraju na czele. Stadion zajmie powierzchnię 26 tys. m2.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama