Al Thumama Stadium

Pojemność40 000
Kraj Katar
MiastoAd-Dauha
Kluby?
KategoriaProjekt zrealizowany
Turniej Mundial 2022
Koszt?
Czas budowy2016 - 2021
Projekt Ibrahim M. Jaidah (Arab Engineering Bureau), Fenwick Iribarren Architects, Heerim
Data projektu 2016
Wykonawca Al Jaber Engineering, Tekfen Construction

Reklama

Al Thumama Stadium – opis projektu

Al Thumama to szósty stadion, którego projekt został upubliczniony w ramach przygotowań do Mistrzostw Świata FIFA 2022. Powstanie w bardzo atrakcyjnym i doskonale skomunikowanym miejscu Dauhy, gdzie dekadę wcześniej miał stanąć pierwszy podziemny stadion, tj. z trybunami poniżej poziomu gruntu i dachem minimalnie ponad okolicznymi ulicami.

Tym razem o wkopywaniu obiektu nie ma mowy, ponieważ pojemność turniejowa na poziomie 40 tys. widzów musi zostać zrealizowana. Nawet biorąc pod uwagę planowane pomniejszenie obiektu do 20 tys. po turnieju, jego rozmiar musi być bardzo okazały.

Stadion w dzielnicy Al Thumama otrzymał bardzo czystą, ale jednocześnie wyrazistą formę. Biała elewacja i dach na planie koła mają nawiązywać do gahfiji, tradycyjnego nakrycia głowy noszonego przez chłopców i mężczyzn z świecie arabskim. Podobnie do inspiracji, sam stadion będzie misternie, koronkowo zdobiony wycięciami w fasadzie, która do spółki z innowacyjnym systemem chłodzenia pozwoli zachować we wnętrzu temperaturę ok. 18 stopni w trakcie turnieju FIFA.

Po zakończeniu imprezy w 2022 modułowe sektory górnych trybun mają zostać przekazane do jednego z krajów rozwijających się. W ich miejscu powstanie elegancki taras, luksusowy hotel i inne funkcje komercyjno-rekreacyjne. Z uwagi na świetne położenie, również otoczenie stadionu ma się stać jednym z największych w Katarze centrów uprawiania wielu dyscyplin sportu.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2022

2021

2020

2018

2017