Katar 2022: Stadion w Al Thumama prawie gotowy

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz Sobura

Katar 2022: Stadion w Al Thumama prawie gotowy Najwyższy Komitet ogłosił, że jeden z ośmiu stadionów Mistrzostw Świata FIFA 2022 w Katarze, stadion Al Thumama, będzie gotowy do użytku zaraz po Nowym Roku. Projekt znajdującego się w Dausze obiektu został zainspirowany gahfiją, tradycyjnym nakryciem głowy noszonym przez mężczyzn na Półwyspie Arabskim.

Reklama

Stan zaawansowania prac nad stadionem

Pandemia koronawirusa lekko opóźniła prace nad obiektem, który pierwotnie miał być oddany we wrześniu tego roku. Wykonawca stadionu, turecko-katarskie konsorcjum Al Jaber Engineering i Tekfen Construction udostępniło zdjęcia z placu budowy, które potwierdzają wcześniejsze doniesienia medialne. 

Elewacja areny piłkarskiej z koronkowymi zdobieniami fasady jest już ukończona. Podobnie jest z ornamentalnym dachem z białej membrany. Pozostały jeszcze do zrealizowania ostatnie części projektu, takie jak instalacja elektryczna i ułożenie murawy na boisku.

Al Thumama Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Komitet poinformował, że 56% krzesełek z łącznej liczby 40 tys. zostało już zainstalowanych. Jeśli chodzi o stopień zaawansowania prac mechanicznych, elektrycznych i inżynieryjnych, to wykonawcy stadionu określają go na 73%. Montaż kabli, okładziny dachu i 680 belek nośnych podtrzymujących oświetlenie został ukończony.

Sporym wyzwaniem dla konstruktorów był problem wysokich temperatur panujących w Katarze. Na stadionie zainstalowano 54 jednostki uzdatniania powietrza, które zapewnią jego dopływ do układu zasilającego, a następnie chłodzenie do 18 stopni. Wspomniana instalacja  poprawi także jakość powietrza w pomieszczeniach pod trybunami. Co ciekawe, system chłodzenia ma wykorzystywać energię pochodzącą z przetwarzania promieniowania słonecznego.

Jak przyszłość stadionu po mistrzostwach?

Na stadionie w Al Thumama kibice piłkarscy obejrzą mecze, począwszy od fazy grupowej Mistrzostw Świata 2022, a skończywszy na ćwierćfinale. Po zakończeniu turnieju pojemność obiektu zostanie zredukowana o połowę, a krzesełka  zostaną przekazane do krajów rozwijających się. Przestrzeń górnych poziomów trybun zostanie przekształcona w 60-pokojowy luksusowy hotel z widokiem na boisko.

Al Thumama Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Projektanci stadionu zapewniają, że obiekt spełnia surowe normy ekologiczne, dotyczące zużycia wody. Ma on oszczędzać o 40% więcej wody niż tradycyjny stadion. Będzie ona poddawana recyklingowi, co umożliwi jej ponowne użycie do nawadniania okolicznego parku o powierzchni 50 tys. m2.

Stadion, znajdujący się w dzielnicy Al Thumana nie znalazł jeszcze klubu, który mógłby być jego gospodarzem po zakończeniu turnieju FIFA i rozgrywać tam mecze ligowe. Wiadomo jednak, że na  obiekcie, oprócz meczów piłkarskich, będą organizowane imprezy sportowo-rekreacyjne.

Autor: Tomasz Sobura

Al Thumama Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Reklama