Estadio Santiago Bernabéu

Pojemność81 000
Kraj Hiszpania
MiastoMadryt
KlubyReal
KategoriaProjekt realizowany
Koszt€1.17 B ($1.27 B)
Czas budowy05/2019 – 2024
Projekt GMP Architekten, L35 Arquitectos, Ribas&Ribas
Wykonawca FCC Construcción
Data projektu 2013 / 2016

Reklama

Estadio Santiago Bernabéu – opis projektu

Jak powstały plany rozbudowy Estadio Santiago Bernabéu?

Jak prezentuje się Estadio Santiago Bernabéu?

Stadion Realu Madryt został otwarty 14 grudnia 1947. Obiekt położony jest w dzielnicy Chamartín, na północ od centrum Madrytu. Chociaż kiedy powstawał, wokół sporo było wolnych przestrzeni, obecnie otoczony jest on gęstą zabudową miejską. Stadion na przestrzeni lat przechodził wiele modernizacji, w tym cztery znaczące rozbudowy:

  1. w latach 1953–1954 rozbudowano wschodnią trybunę
  2. przed mundialem w 1982 zadaszono wszystkie trybuny za wyjątkiem wschodniej i zainstalowano telebimy
  3. w latach 1992–1994 wszystkie trybuny (za wyjątkiem wschodniej) rozbudowano o trzecią kondygnację, a dach nad nimi podniesiono do góry; za narożnikami wybudowano też spiralne wieże, a obok stadionu powstało centrum handlowe
  4. w latach 2001–2006 rozbudowano i zadaszono trybunę główną (wschodnią)

Poza wspomnianymi pracami były też mniejsze modernizacje, jak pierwsza instalacja sztucznego oświetlenia (1957) czy stopniowa likwidacja miejsc stojących i zastępowanie ich krzesełkami. Ostatnie istotne zmiany przeprowadzono w 2011, kiedy trybuny wzbogacono o dodatkowy rząd siedzisk, a pojemność obiektu ustaliła się na poziomie 81 044 widzów.

Stadion wewnątrz prezentuje się w miarę nowocześnie: posiada typowo piłkarski układ, a trybuny są lekko wyprofilowane i dosyć strome, zapewniając widzom dobry widok na wydarzenia boiskowe. Z drugiej strony brak jest np. pełnego zadaszenia widowni, telebimy mają stosunkowo nieduże rozmiary, a z zewnątrz trybuny prezentują się dość tradycyjnie.

Jakie znaczenie ma Estadio Santiago Bernabéu?

Obiekt na przestrzeni lat gościł wiele znaczących wydarzeń. Poza spotkaniami Realu odbywały się tu mecze (w tym finały) ME 1964 i MŚ 1982, finały europejskich rozgrywek klubowych, finały Pucharu Króla i mecze reprezentacji Hiszpanii, jak również imprezy pozasportowe, w tym koncerty światowej sławy wykonawców. Stadion jest jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych obiektów sportowych w skali europejskiej i światowej. W 2030 po raz drugi będzie jedną z aren mundialu.

Kim jest gospodarz Estadio Santiago Bernabéu?

Real Madryt jest jednym z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich na świecie. Drużyna posiada rekordową liczbę zwycięstw m.in. w krajowych rozgrywkach ligowych, Pucharze Europy/Lidze Mistrzów czy w klubowych mistrzostwach świata. Zespół należy do najbardziej popularnych, z dużą bazą sympatyków na całym świecie, jest także w gronie najlepiej zarabiających klubów świata.

Kiedy powstały plany rozbudowy Estadio Santiago Bernabéu?

Jaką rolę w modernizacji Estadio Santiago Bernabéu odgrywa Florentino Pérez?

Prezydentem Realu Madryt w latach 2000–2006 oraz od 2009 jest Florentino Pérez, który zasłynął z prowadzenia klubu w sposób odważny i postępowy, m.in. dzięki sprowadzeniu do zespołu wielu gwiazd światowego futbolu, przez co drużyna zyskała przydomek Galácticos.

Po ponownym objęciu funkcji prezydenta Realu w 2009, jednym z priorytetów Péreza stała się również modernizacja Estadio Santiago Bernabéu (plany rozbudowy stadionu Pérez przedstawiał już wcześniej; poza modernizacją Bernabéu rozważano także budowę zupełnie nowego obiektu w innej lokalizacji).

Kiedy powstała koncepcja rozbudowy Estadio Santiago Bernabéu?

W czerwcu 2012 klub poinformował o rozpoczęciu międzynarodowego konkursu na koncepcję architektoniczną rozbudowy Estadio Santiago Bernabéu. Do konkursu zaproszone zostały renomowane pracownie z całego świata. 30 września 2012, na walnym zgromadzeniu członków klubu, Pérez zaprezentował cztery koncepcje, które zostały przygotowane przez następujące zespoły architektów:

  1. Populous i Estudio Lamela
  2. Foster + Partners i Rafael de La-Hoz
  3. Herzog & de Meuron i Rafael Moneo
  4. gmp Architekten, L35 Arquitectos i Ribas & Ribas Arquitectos

31 stycznia 2014 Pérez ogłosił wybór koncepcji przygotowanej przez gmp Architekten, L35 Arquitectos i Ribas & Ribas Arquitectos. Projekt zakładał stworzenie futurystycznej elewacji i pełne zadaszenie stadionu, z otwieranym fragmentem dachu nad boiskiem. Częścią rozbudowanego Bernabéu miał być hotel i nowe centrum handlowe. Zakładany wówczas koszt modernizacji wynosił 400 mln €.

Realizację projektu opóźniły problemy w kwestii własności gruntów wokół stadionu. W międzyczasie pracowano nad szczegółami koncepcji architektonicznej. W ostatecznym projekcie zabrakło hotelu i centrum handlowego, przyjęto również uproszczony kształt fasady stadionu od strony wschodniej i zrezygnowano ze zwiększenia pojemności trybun.

W maju 2020, rok po rozpoczęciu budowy, pojawiły się informacje o tym, że realizowany będzie również system umożliwiający podzielenie murawy na segmenty i schowanie ich pod ziemią. Było to kolosalne przedsięwzięcie, wymagające zaprojektowania skomplikowanego systemu mechanizmów, a także budowy ogromnego, podziemnego magazynu. Koszt realizacji oszacowano na 225 mln €. Składanie murawy umożliwi jednak znacznie częstszą organizację imprez pozapiłkarskich, co ma zwiększyć przychody obiektu nawet o 100 mln € rocznie.

Jaki jest kontekst rozbudowy Estadio Santiago Bernabéu?

Rozpoczęcie przebudowy Bernabéu było jednym z pierwszych przejawów boomu na inwestycje stadionowe w Hiszpanii. W 2022 rozbudowę swojego Camp Nou rozpoczął największy rywal Realu, FC Barcelona, a liczne modernizacje realizowane bądź planowane są na kolejnych hiszpańskich stadionach.

Duży wpływ na wzrost stadionowych inwestycji w Hiszpanii mają przygotowania do mundialu w 2030, którego Hiszpania będzie współgospodarzem, a także umowa pomiędzy LaLiga i funduszem CVC Capital Partners.

Warto zaznaczyć, że projekt rozbudowy Estadio Santiago Bernabéu powstał niezależnie i wynikał z potrzeb, a także możliwości, jakie posiadał Real Madryt. Modernizacja podniosła jednak wartość hiszpańskiej kandydatury na organizację mundialu i sprawia, że Bernabéu jest jednym z faworytów do ugoszczenia finału Mistrzostw Świata 2030.

Jakie są koszty rozbudowy Estadio Santiago Bernabéu?

Wartość kontraktu podpisanego w 2019 z FCC wynosiła 475 mln €. Razem z innymi wydatkami przewidywano wówczas, że koszt całej inwestycji wyniesie 575 mln €. Pożyczkę na taką kwotę uzyskano wcześniej w amerykańskich instytucjach finansowych (Bank of America i JP Morgan), z niedużym udziałem hiszpańskich banków. Kredyt został zaciągnięty na 30 lat, ze stałą roczną stopą procentową 2,5%.

W listopadzie 2021 klub zaciągnął dodatkową pożyczkę od Bank of America i JP Morgan na kwotę 225 mln €, zwiększając kredyt zaciągnięty na całą inwestycję do 800 mln €. Nowa pożyczka miała zostać spłacona razem z poprzednią, do 2049, choć uzyskano w tym wypadku korzystniejszą stałą stopę oprocentowania (1,52%). Kwota 225 mln € odpowiadała szacunkowym kosztom budowy systemu składania murawy.

W trakcie realizacji projektu wybuchła pandemia COVID-19, a także wojna na Ukrainie, co spowodowało komplikacje, opóźnienia, przerwanie łańcucha dostaw i wzrost cen materiałów. W projekcie wprowadzano także kolejne zmiany. W efekcie postępował wzrost kosztów inwestycji, a w listopadzie 2023 klub zadecydował o wzięciu kolejnej pożyczki od JP Morgan (przy udziale Key Capital) na kwotę 370 mln € (przy oprocentowaniu 5%).

Całkowity koszt inwestycji wzrósł tym samym do 1,17 mld €. Zmiana w stosunku do początkowych założeń (300-400 mln € przy wstępnych szacunkach i 575 mln € na starcie projektu) jest więc bardzo znacząca. Przy takich wydatkach będzie to jedna z najdroższych stadionowych modernizacji w historii.

Czy Estadio Santiago Bernabéu zmieni swoją nazwę?

Po ogłoszeniu zamiarów rozbudowy Estadio Santiago Bernabéu pojawiły się liczne spekulacje na temat potencjalnej sprzedaży praw do nazwy stadionu. Ostatecznie żadnej umowy nie podpisano, niewykluczone jednak, że gdy pojawi się odpowiednia oferta, obiekt zyska sponsora tytularnego.

Jak przebiega rozbudowa Estadio Santiago Bernabéu?

Relację z rozbudowy Estadio Santiago Bernabéu można zobaczyć na osobnej podstronie

Do przetargu na głównego wykonawcę robót zaproszono cztery firmy, FCC, Ferrovial, Acciona i San José, które przedstawiły swoje oferty 15 lutego 2019. 8 maja 2019 Real ogłosił wybór przedsiębiorstwa FCC Construcción. Prace rozpoczęły się jeszcze w tym samym miesiącu.

Zakres prac realizowanych na Estadio Santiago Bernabéu jest bardzo szeroki i składa się z wielu różnych aspektów. Obiekt zostanie rozbudowany, zyska zupełnie nową elewację i dach (z zamykanym fragmentem nad boiskiem), zmiany zajdą też na trybunach i w dotychczasowych pomieszczeniach. Stadion wzbogaci się o system składania murawy, a widoczne zmiany zajdą także w jego otoczeniu.

Ponieważ przebudowa jest wieloaspektowa, prace przy różnych zadaniach realizowane są jednocześnie. Sprawy komplikuje konieczność zachowania funkcjonalności obiektu, choć tu paradoksalnie sprawy ułatwiła nieco pandemia COVID-19, w związku z którą Real tymczasowo przeniósł się na swój rezerwowy obiekt, Estadio Alfredo Di Stéfano.

Kiedy rozbudowa Estadio Santiago Bernabéu zostanie zakończona?

Budowa według pierwotnych założeń miała zakończyć się w grudniu 2022, na 75-lecie istnienia stadionu. Terminu nie udało się jednak dotrzymać, zakończenie prac najpierw przełożono na koniec 2023, a obecnie spodziewa się, że budowa dobiegnie końca po zakończeniu sezonu 2023/24.

Jakie są założenia rozbudowy Estadio Santiago Bernabéu?

Przebudowa Estadio Santiago Bernabéu znacząco zmieni jego wygląd zewnętrzny. Obiekt wyraźnie poszerzy swój obrys i zyska zupełnie nową, futurystyczną fasadę, a także dach, który przykryje wszystkie trybuny i zostanie wyposażony w otwieraną/zamykaną sekcję nad boiskiem. Pod dachem zostanie zainstalowany panoramiczny telebim.

Budynek zostanie rozbudowany w kierunku wschodnim i zachodnim, zyskując nowe powierzchnie użytkowe. Dotychczasowe wnętrza również będą modernizowane. Zewnętrzne, spiralne wieże po stronie zachodniej zostaną zastąpione nowymi; wszystkie cztery narożne wieże zostaną natomiast przysłonięte nową elewacją.

Układ trybun zostanie w dużej mierze zachowany. Największe zmiany zajdą na trybunie wschodniej, na której m.in. powstanie dodatkowe piętro. Stadion otrzyma też nowe, składane krzesełka w ciemnoniebieskim kolorze. Na koronie trybun powstaną trzy przeszklone pawilony, a także panoramiczny taras (skywalk). Pojemność obiektu po modernizacji nie ulegnie większej zmianie.

Jednym z większych przedsięwzięć realizowanych w ramach projektu będzie budowa systemu składania murawy, która będzie dzielona na sześć segmentów i chowana w głębokim na 30 m magazynie znajdującym się pod boiskiem.

Z otoczenia stadionu zniknie znajdujące się tuż obok centrum handlowe La Esquina del Bernabéu oraz aneks biurowy. W planach jest natomiast zwiększenie liczby podziemnych parkingów.

Jak w szczegółach przedstawia się plan rozbudowy Estadio Santiago Bernabéu?

Jak Estadio Santiago Bernabéu zmieni się z zewnątrz?

Rozbudowa Estadio Santiago Bernabéu radykalnie zmieni jego wygląd zewnętrzny. Budynek znacznie zwiększy swoją kubaturę i otrzyma zupełnie nową, futurystyczną elewację oraz dach nad wszystkimi trybunami, z możliwością zamykania i otwierania fragmentu znajdującego się nad boiskiem.

W widoku z góry obiekt przyjmie formę pięciokąta o wyraźnie zaokrąglonych wierzchołkach. Figura będzie zbliżona do owalnego prostokąta, z lekkim wybrzuszeniem po stronie wschodniej. W jednej z wersji projektu kontur wschodniej fasady miał być nieco bardziej wyszukany, ale ostatecznie przyjęto uproszczony wariant.

W formie zewnętrznych ścian wyróżnić można dwie płaszczyzny z linią załamania biegnącą środkiem, lawirując w górę lub w dół. W dolnej części powstanie wgłębienie odsłaniające dostęp do wejść do budynku oraz podstawy czterech narożnych wież. Elewacja zaprojektowana dla Bernabéu prezentuje się bardzo oryginalnie, choć można dostrzec duże podobieństwo do fasady centrum handlowego Westquay w Southampton.

Mocno spłaszczona kopuła dachu otrzyma większe skosy jedynie po bokach. Granicę między dachem a elewacją wyznaczy przerwa, w której znajdzie się szeroki, okrężny taras (skywalk), oferujący z jednej strony widok na boisko, a z drugiej na panoramę miasta.

Dach i elewację pokryje szereg poziomych, metalowych listew, które zostaną poddane specjalnej obróbce aby zminimalizować odbicia promieni słonecznych. Srebrzyste listwy nadadzą budynkowi wyjątkowy, futurystyczny wygląd, odległy od tradycyjnych form i skojarzeń związanych ze stadionami piłkarskimi.

Fasada nie będzie hermetyczna, a przestrzenie między listwami umożliwią penetrację wnętrza przez światło słoneczne oraz swobodną cyrkulację powietrza. Elewację będzie można podświetlać bądź wykorzystać jako ekran do projekcji multimedialnych treści.

Projekt zakłada budowę dwóch nowych zewnętrznych wież od strony Paseo de la Castellana (zachodniej). Mają one zastąpić dotychczasowe „spirale”, zlokalizowane za narożnikami stadionu. Po stronie wschodniej stare spiralne wieże mają zostać zachowane.

Nowe wieże po stronie zachodniej, poza zapewnianiem dostępu do górnych kondygnacji, będą pełniły rolę podpór dla dźwigarów nowego dachu. Po przeciwnej stronie dźwigary opierać się będą na dwóch nowych, prostokątnych filarach. W związku z przebudową stadionu wszystkie cztery charakterystyczne, narożne wieże znikną jednak z ogólnego wizerunku obiektu, gdyż obrys budynku znacznie się poszerzy i wieże zostaną przykryte elewacją.

Jak będzie funkcjonować mechanizm zamykania dachu na Estadio Santiago Bernabéu?

Dach stadionu zostanie wyposażony w otwieraną i zamykaną sekcję nad boiskiem. W pozycji otwartej elementy systemu zaparkowane będą pod dachem po stronie północnej i południowej. Przy zamykaniu metalowe kratownice będą przesuwane w kierunku środka, rozciągając membranę która przykryje całe boisko. Po rozciągnięciu membrana zostanie jeszcze lekko przesunięta w górę. Operacja otwierania lub zamykania dachu ma zajmować 15-20 minut.

Jaki będzie nowy telebim na Estadio Santiago Bernabéu?

Pod dachem powstanie nowy, okrężny telebim, który będzie nieco szerszy w sekcjach nad trybunami za bramkami. Telebim zostanie także wyposażony w dodatkowe monitory od zewnętrznej strony, rozmieszczone z myślą o widzach w górnych partiach trybun, którzy mogą mieć utrudniony widok na główny ekran.

Jak zmienią się wnętrza na Estadio Santiago Bernabéu?

Stadion zostanie rozbudowany w kierunku wschodnim i zachodnim, zyskując dodatkowe powierzchnie użytkowe. Remonty będą prowadzone również w dotychczasowych pomieszczeniach. Na stadionie powstaną m.in. nowe sklepy i restauracje, strefa e-sportu i znacznie większe niż dotychczas klubowe muzeum, a piłkarze będą mieli do dyspozycji nowe szatnie. Obiekt otrzyma też dodatkowe windy i ruchome schody.

Jak zmienią się trybuny na Estadio Santiago Bernabéu?

Pewne zmiany zajdą na trybunach, chociaż w dużej mierze zachowają one dotychczasowy układ i charakter. Największe zmiany konstrukcyjne będą miały miejsce na wschodniej trybunie, gdzie zostanie nadbudowane dodatkowe piętro. Przy okazji zlikwidowane zostaną też dwie boczne wieże, które znajdują się po bokach górnej części tej trybuny. Przestrzeń wytworzona w związku z likwidacją wież zostanie wykorzystana na nieznaczne wydłużenie trzeciego piętra trybun.

Na koronie trybun powstaną trzy przeszklone pawilony: jeden, szeroki, nad trybuną zachodnią (tzw. skybar) oraz dwa mniejsze, nad wschodnimi narożnikami. Pawilon w południowo-wschodnim narożniku będzie przeznaczony dla służb pełniących nadzór i kontrolę nad obiektem. Pozostałe dwa pawilony pomieszczą ekskluzywne bary i restauracje.

Na wszystkich trybunach wymienione zostaną plastikowe krzesełka. Nowe będą składane, w nieco ciemniejszym odcieniu niebieskiego, szersze i wygodniejsze od poprzednich. Ponadto pomarańczowe przejścia zostaną przemalowane na bardziej neutralny, szary kolor. Wszyscy widzowie otrzymają również dostęp do sieci WiFi.

Jaka będzie pojemność Estadio Santiago Bernabéu po modernizacji?

Stratę w ilości miejsc wynikającą z instalacji szerszych krzesełek zniwelować ma rozbudowa wschodniej trybuny o dodatkowe segmenty, a ogólna pojemność stadionu powinna pozostać na podobnym poziomie, co przed modernizacją, czyli ok. 81 tys. widzów (chociaż w początkowej fazie planowania modernizacji rozważano zwiększenie pojemności do 93 tys. widzów, później mówiło się też o 85 tys. widzów).

Jak będzie funkcjonował system składania murawy na Estadio Santiago Bernabéu?

Jednym z największych przedsięwzięć całej inwestycji ma być wykonanie systemu składania murawy na segmenty i chowania ich pod ziemią. Po usunięciu boiska, na placu wewnątrz trybun będzie można organizować wydarzenia, które normalnie stanowiłyby zagrożenie dla stanu murawy, np. koncerty z dużą publiką, albo zamienić obiekt w halę sportową wraz z konstrukcją wewnątrz dodatkowych, tymczasowych trybun.

Magazyn służący do czasowego przechowywania segmentów murawy znajdzie się pod zachodnią częścią boiska, wzdłuż całej jego długości. Będzie to rozległy, głęboki na 30 m wybetonowany dół, nazywany hypogeum. Poszczególne segmenty murawy będą w nim składowane jeden nad drugim.

Podłoże z murawą ma być dzielone na sześć podłużnych fragmentów, każdy o wymiarach 107 × 12 m i wadze ok. 1500 ton, które w celu złożenia w hypogeum będą przesuwane, a następnie opuszczane w dół. Dodatkowy (siódmy) ruchomy moduł będzie się znajdował częściowo pod trybuną zachodnią (nie będzie on jednak zjeżdżał pod ziemię).

Procedura składania lub rozkładania murawy ma zajmować ok. 6 godzin. W celu utrzymania hybrydowej murawy w należytym stanie w czasie, kiedy będzie się ona znajdować pod ziemią, podziemie zostanie wyposażone w systemy wentylacji, naświetlania, nawadniania, a także monitoringu. Same moduły mają posiadać drenaż, a odstępy pomiędzy nimi umożliwią wykonywanie dodatkowych zabiegów przez pracowników.

Chociaż mechanizmy składania/przesuwania murawy istnieją już na innych stadionach, system zaprojektowany dla Estadio Santiago Bernabéu, z zastosowaniem głębokiego podziemnego magazynu, jest unikatowy. Jest to również bardzo drogie rozwiązanie – jego koszty zostały oszacowane na 225 mln €.

Jak zmieni się otoczenie Estadio Santiago Bernabéu?

Jednym z założeń projektu jest rozbiórka budynków znajdujących się bezpośrednio przy wschodniej trybunie: centrum handlowego La Esquina del Bernabéu oraz aneksu z biurami klubu. Nowe biura, otwarte w 2018, wybudowano na terenie miasteczka Realu Madryt w dzielnicy Valdebebas. Nowe centrum handlowe, według pierwotnych planów, miało powstać w ramach rozbudowy stadionu i być z nim zintegrowane. Plany te ostatecznie uszczuplono, choć na stadionie znajdą się nowe powierzchnie przeznaczone pod sklepy.

Podziemny parking, znajdujący się dotychczas pod centrum handlowym, zostanie pogłębiony, powiększając się o dwie dodatkowe kondygnacje (z trzech do pięciu). Parking będzie posiadał ponad 500 miejsc, przeznaczonych głównie dla karnetowiczów, a także dla zawodników, pracowników klubu i gości oraz autokarów drużyn przeciwnych. Na powierzchni, w miejsce centrum handlowego, powstanie skwer z chodnikami, zielenią, a także wjazdami do podziemi.

Parking ma być połączony z nowym tunelem logistycznym, który okrąży cały stadion, ułatwiając dostawy towarów, można się będzie z niego dostać również bezpośrednio na boisko. Jeden z wyjazdów z tunelu na boisko będzie zamykany i otwierany poprzez hydrauliczne podnoszenie w górę małego fragmentu wschodniej trybuny.

Czy wokół Estadio Santiago Bernabéu powstaną dodatkowe parkingi?

Poza powiększeniem dotychczasowego parkingu pod centrum handlowym, Real ma zamiar stworzyć w okolicach stadionu dwa kolejne, podziemne parkingi. Pierwszy parking ma przebiegać pod Calle del Padre Damián i pomieści 617 samochodów, a drugi (na 1229 aut) ma się znaleźć wzdłuż Paseo de la Castellana, przed zachodnią trybuną stadionu. Nad drugim parkingiem klub zamierza również stworzyć nowy skwer.

Obydwa parkingi łącznie mają oferować miejsce dla 1846 pojazdów, z czego 547 miejsc ma przypaść okolicznym mieszkańcom, którzy będą mogli korzystać z parkingów na preferencyjnych warunkach, pozostałe miejsca mają być rotacyjne i służyć głównie do obsługi stadionu na czas organizowanych na nim imprez.

W II poł. 2023 Real uzyskał od miasta koncesję na wybudowanie parkingów, a następnie zarządzanie nimi przez okres 40 lat (z opcją wydłużenia o 6 lat w razie problemów ekonomicznych Realu). Klub będzie musiał samodzielnie sfinansować budowę, która ma pochłonąć więcej niż 100 mln €. Następnie Real będzie płacił miastu czynsz w wysokości 150 tys. € rocznie (z podwyżką o 1% każdego roku). Budowa parkingów powinna zająć 18 miesięcy.

Utworzenie nowych parkingów ma być dla klubu bardzo opłacalne, oprócz możliwości organizowania dodatkowych imprez i usprawnienia funkcjonowania stadionu, inwestycja sama w sobie powinna po 40 latach, według prognoz, zwrócić się trzykrotnie.

Jakie zmiany czekają stację metra przy Estadio Santiago Bernabéu?

Oprócz budowy nowych parkingów, w otoczeniu stadionu realizowana ma być jeszcze jedna inwestycja mająca usprawnić funkcjonowanie obiektu. We wrześniu 2023 miasto ogłosiło, że ma zamiar zmodernizować pobliską stację metra. Inwestycja będzie kosztować 68 mln €, a stacja zwiększy swoje rozmiary trzykrotnie. Prace zostaną przeprowadzone w latach 2024–2027.

Co da rozbudowa Estadio Santiago Bernabéu?

Rozbudowa Estadio Santiago Bernabéu zupełnie zmieni wizerunek stadionu, jak i występującego na nim Realu Madryt. Nowe Bernabéu ma być kojarzone z nowoczesnością, a także oddawać wielkość klubu i odzwierciedlać jego ambicje. Zastosowanie awangardowych rozwiązań pozwoli ponownie zaliczyć obiekt do światowej elity nie tylko z uwagi na historię, ale również pod względem architektury i nowych technologii.

Widzowie z pewnością odczują poprawę komfortu, a nowe atrakcje i udogodnienia, jak również sklepy oraz restauracje, mają przyciągać gości także poza dniami meczowymi, zwiększając przychody klubu. Modernizacja wzmocni też klubowy marketing i pozwoli Realowi w jeszcze większym stopniu korzystać z siły własnej marki.

Dzięki rozbudowie zwiększą się możliwości przyciągania dużych wydarzeń. Bernabéu może np. okazjonalnie organizować mecze ligi NFL, ma też duże szanse na bycie areną finału Mistrzostw Świata 2030. Bardzo istotne jest zastosowanie systemu składania murawy i możliwość pełnego zamknięcia dachu, dzięki czemu dużych imprez będzie można organizować znacznie więcej, niż dotychczas.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024

2023

2022