Estadio Alfredo Di Stéfano

Pojemność6 000
4000 (Trybuna główna)
2000 (Trybuna wschodnia)
Kraj Hiszpania
MiastoValdebebas
KlubyReal Madryt Castilla
Inauguracja 09.05.2006
Projekt Estudio Lamela
Adres Ciudad Deportiva del Real Madrid, Camino Sintra 4

Reklama

Estadio Alfredo Di Stéfano – opis stadionu

Gdzie powstał drugi stadion Realu Madryt?

W 2005 w nowej dzielnicy Valdebebas, położonej na północno-wschodnich obrzeżach stolicy Hiszpanii, w pobliżu lotniska Madryt-Barajas, otwarto nowe centrum treningowo-szkoleniowe Realu Madryt, tzw. Ciudad Real Madrid. Nowy kompleks zastąpił stary ośrodek Realu, Ciudad Deportiva, który istniał w latach 1963–2004 (znajdował się on w pobliżu stacji kolejowej Madrid Chamartín).

9 maja 2006 na terenie nowego kompleksu otwarto drugi stadion Realu Madryt, mający służyć przede wszystkim rezerwom klubu (Real Madryt Castilla), a także drużynom niższych kategorii i zespołom młodzieżowym Realu. Na inaugurację Real zmierzył się w meczu towarzyskim z drużyną Stade de Reims (6:1). Wybór rywala był nieprzypadkowy, gdyż z tym zespołem Real zmierzył się w pierwszym finale Pucharu Europy w 1956.

Czyje imię nosi rezerwowy obiekt Realu Madryt?

Nowy obiekt otrzymał imię jednego z legendarnych piłkarzy Realu Madryt, Alfredo Di Stéfano. Urodzony w Buenos Aires napastnik uznawany był za jednego z najlepszych piłkarzy swoich czasów. W okresie gry dla Realu (1953–1964) pięciokrotnie triumfował z tym klubem w Pucharze Europy i zdobył osiem tytułów mistrzowskich w lidze hiszpańskiej. W latach 80. i 90. był on także szkoleniowcem Realu, a od 2000 pełnił funkcję honorowego prezesa. Obok stadionu stanął też pomnik Alfredo Di Stéfano autorstwa Pedro Montesa, odsłonięty 17 lutego 2007.

Jak wygląda Estadio Alfredo Di Stéfano?

Stadion posiada dwie łagodnie wygięte w łuk trybuny, usytuowane wzdłuż boiska, po obu jego stronach. Większa, główna trybuna znajduje się po stronie zachodniej. Może ona pomieścić 4000 widzów i jest częściowo zadaszona. Znajdują się na niej m.in. miejsca dla prasy i komentatorów. Trybuna po przeciwległej stronie mieści 2000 osób. Za bramkami nie ma trybun, ale usypano tam wały ziemne, dzięki czemu boisko sprawia wrażenie, jakby było osadzone w niedużej niecce, a obiekt ma charakter spójnej, zamkniętej bryły architektonicznej. Stadion wyposażony jest m.in. w sztuczne oświetlenie i podgrzewaną murawę. W przyszłości niewykluczona jest rozbudowa obiektu.

Co jeszcze znajduje się na terenie kompleksu treningowego Realu Madryt?

Na terenie kompleksu, w obrębie którego usytuowany jest stadion, znajdują się liczne boiska treningowe, a ponadto hala sportowa oraz budynki, w których mieszczą się m.in. pomieszczenia administracyjno-biurowe, gabinety medyczne i rehabilitacyjne, odnowa biologiczna, sale treningowe, siłownie i mieszkania dla zawodników. Ośrodek zajmuje powierzchnię 120 ha. Można do niego dotrzeć m.in. za pomocą madryckiego metra, którego stacja znajduje się przy kompleksie.

Kiedy pierwsza drużyna Realu występowała na Estadio Alfredo Di Stéfano?

W marcu 2020 z powodu pandemii COVID-19 przerwane zostały rozgrywki LaLiga. Kiedy w czerwcu 2020 wznowiono rozgrywanie meczów, pierwsza drużyna Realu Madryt tymczasowo przeniosła się na swój rezerwowy obiekt, dzięki czemu przebudowywany Estadio Santiago Bernabéu został w pełni udostępniony ekipom budowlanym (w związku z przeciwepidemicznymi obostrzeniami, mecze i tak rozgrywane były bez udziału publiczności).

Real rozgrywał swoje spotkania na Estadio Alfredo Di Stéfano do końca sezonu 2019/20, w którym zdobył mistrzostwo kraju i przez cały następny sezon 2020/21, w którym Królewscy sięgnęli po wicemistrzostwo Hiszpanii, choć walka o tytuł z Atlético Madryt trwała do ostatniej kolejki ligowej. W tym okresie na Estadio Alfredo Di Stéfano rozgrywane były także mecze Ligi Mistrzów, a we wrześniu i w październiku 2020 dwa mecze w Lidze Narodów rozegrała tutaj reprezentacja Hiszpanii. Na początku sezonu 2021/22 Real powrócił na swój nominalny Estadio Santiago Bernabéu.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2011