Mikuni World Stadium

Pojemność15 000
Kraj Japonia
MiastoKitakyushu
Kluby Giravanz
KategoriaProjekt zrealizowany
Koszt¥11.5 mld / bln
Czas budowy04.2015 - 03.2017
Data projektu 2014
Adres 2-13, Kokurakitaku Asano Kitakyushu City, Fukuoka Prefecture

Reklama

Mikuni World Stadium – opis projektu

Plan budowy nowego stadionu w Kitakyushu (ok. 1 mln mieszkańców, niedaleko Fukuoki) powstał w 2010 roku, gdy miejscowy klub Giravanz awansował do drugiej ligi po raz pierwszy w historii. Pierwotnie zakładano pojemność poniżej 10 tys. miejsc, ale ostatecznie zapadła decyzja o podniesieniu skali do 15 tys., by móc w przyszłości spełnić minimum pojemnościowe dla J1 League.

Po analizie możliwych lokalizacji władze miasta zdecydowały się na niezwykły krok, dzięki któremu nowy stadion powstanie dokładnie nad morzem. Jego wschodnia trybuna ma leżeć zaledwie kilka metrów od portowego nabrzeża, a ponieważ będzie najniższa, widzowie z pozostałych trybun będą mieli widok na pobliską cieśninę Kanmon, która rozdziela wyspy Honsiu i Kiusiu.

W wyborze miejsca strategiczne znaczenie miał nie tyle widok, co komunikacja. Bo choć miejsca na parkingi jest wokół niewiele (sam stadion powstaje w miejscu parkingu), to zlokalizowany w sercu miasta stadion stanie zaledwie 6 minut piechotą od kluczowych dworców kolejowych, w tym superszybkiej kolei Shinkansen. Większość widzów powinna docierać właśnie koleją miejską.

Budowa stadionu ruszyła w kwietniu 2015 i ma potrwać do marca 2017. Całkowity koszt miał wynieść minimalnie poniżej 10 mld jenów, ale ostatecznie może przekroczyć 11,5 mld (435 mln zł) z powodu dodania dachu nad trybunami za bramkami (pierwotnie miała być zadaszona tylko zachodnia). W 2016 roku miasto Kitakyushu otrzymało dotację 3 mld jenów od totalizatora.

Dzięki budowie nowego stadionu Kitakyushu ma być jednym z ośrodków treningowych podczas Mistrzostw Świata Rugby 2019 oraz Igrzysk Olimpijskich 2020.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2017

2016