Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki

Pojemność8 000
Kraj Polska
MiastoRzeszów
KlubyResovia
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt?
Czas budowy2023–2025
Projekt ZK Architekci
Data projektu 2011/2020/2022

Reklama

Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki – opis projektu

Koncepcja budowy na terenach Resovii regionalnego centrum lekkoatletycznego pojawiła się w 2010 roku, a gotową koncepcję pokazano w 2011. Plan zakłada zachowanie historycznej głównej trybuny, a niskie wały z pozostałych stron mają być zastąpione nowymi trybunami na konstrukcji żelbetowej.

Kluczowym elementem jest powstałe wskutek inwestycji podtrybunie. Ma się tu znaleźć zaplecze nie tylko z szatniami, ale też z bieżnią treningową i mniejszymi halami sportowymi dla zapewnienia całorocznego uprawiania dyscyplin lekkoatletycznych. Nowa 7-torowa bieżnia lekkoatletyczna wokół boiska zapewni odpowiednie warunki na letnie miesiące, a skorzystają też piłkarze, którzy mają otrzymać podgrzewane boisko.

W wyjściowej koncepcji zakładano, że uda się osiągnąć imponującą – choć niepotrzebną na co dzień – pojemność 16 tysięcy miejsc. W zaprezentowanej w 2020 roku zaktualizowanej dokumentacji pojawiło się również zadaszenie większości widowni, za to jej pojemność obniżono do 9,5 tys. miejsc.

Inwestycja ma być finansowana z trzech źródeł publicznych: Urzędu Miasta w Rzeszowie, Województwa Podkarpackiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Pod koniec grudnia 2022, przy okazji ogłoszenia przetargu na zaprojektowanie i budowę stadionu, zaprezentowano kolejną koncepcję, różniącą się nieco od poprzednich. Zgodnie z nowymi założeniami pojemność obiektu wyniesie niespełna 8 tys. widzów. Stadion ma być gotowy w 2025.

Według nowej wizji trybuna główna ma być bardziej zintegrowana z pozostałą częścią trybun, które będą miały jednakową wysokość i zostaną całkowicie zadaszone. Na jednym z łuków, od strony ul. Wyspiańskiego, w miejsce widowni powstanie przestrzeń, która posłuży np. do organizacji imprez kulturalnych.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024

2023

2021

2020

2019

2018

2015