Villa Park

Pojemność50 000
Kraj Anglia
MiastoBirmingham
KlubyAston Villa FC
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt£ 100 M
Czas budowy2023–2025

Reklama

Villa Park – opis projektu

Jak doszło do powstania nowych planów przebudowy Villa Park?

Villa Park ostatnią większą przebudowę przeszedł w latach 2000–2001, kiedy od podstaw wybudowano nową, znacznie większą od poprzedniej, trybunę zachodnią. Od tego czasu mówiło się o dalszej rozbudowie, powstał nawet plan przebudowy północnej trybuny na wzór zachodniej, jednak nie został on zrealizowany.

W 2016 Aston Villa FC, po wielu latach spędzonych na najwyższym poziomie ligowym, został relegowany do Championship. Po kolejnych trzech sezonach zespół powrócił jednak do Premier League, co spowodowało wzrost zainteresowania karnetami, a także pakietami typu „hospitality”. W odpowiedzi na popyt, zaczęto myśleć nad nowymi planami rozbudowy stadionu, przeprowadzono też konsultacje społeczne. Pierwsze wizualizacje pojawiły się latem 2022.

Jakie są założenia planowanej przebudowy Villa Park?

Głównym założeniem planowanej rozbudowy jest rozbiórka powstałej w latach 1976–1977 trybuny za północną bramką, a następnie budowa w jej miejscu zupełnie nowej, większej i bardziej nowoczesnej. Nowa trybuna połączy się z sąsiednimi poprzez narożniki, choć zachowa indywidualny charakter. Swoim wyglądem zewnętrznym będzie dopasowywać się do otoczenia, nie zaburzając krajobrazu.

Kawałek za północną trybuną stanie nowy budynek, tzw. „Villa Live”, nowa przestrzeń handlowo-rozrywkowa, mająca być miejscem spotkań lokalnej społeczności. Znajdzie się w nim m.in. nowy sklep klubowy i muzeum. W ramach projektu, modernizacji poddana zostanie również trybuna zachodnia. Zmiany obejmą m.in. strefę hospitality, a tunel dla zawodników zostanie przeniesiony do narożnika.

Z terenu za północną trybuną znikną mury, stary sklep klubowy i akademia, stworzona zostanie za to nowa przestrzeń publiczna. W dalszym, północnym fragmencie tego placu znajdą się miejsca parkingowe. Zmiany zajdą w całym otoczeniu stadionu, celem poprawy jego dostępności.

Dzięki budowie nowej trybuny, ilość miejsc na stadionie wzrośnie o ok. 7400, zwiększając pojemność całkowitą obiektu z 42,749 do ponad 50,000 widzów. Poprawie ulegnie oferta cateringowa i hospitality, a obiekt ma przyciągać ludzi również poza dniami meczowymi. Planuje się, że rozbudowa miałaby zostać przeprowadzona w latach 2023–2025, a jej koszt przekroczy 100 mln £. Projekt określany jest jako „pierwsza faza” przebudowy, wstępnie rozważane są już kolejne reformy.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2022