Alte Försterei

Pojemność37 700
Kraj Niemcy
MiastoBerlin
Kluby1. FC Union Berlin
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt€ 150 M
Czas budowy2023–2025
Projekt AF Projekt

Reklama

Alte Försterei – opis projektu

Jak powstały plany największej w historii rozbudowy stadionu Unionu Berlin?

Stadion An der Alten Försterei istnieje od 1920. Początkowo był to dosyć skromny obiekt piłkarski, z nasypami wokół boiska. W latach 1968–1970 znacznie poszerzono terasy po stronie wschodniej, a w latach 1979–1983 te usytuowane za bramkami. W latach 2008–2009 wybetonowano i zadaszono trybuny od strony północnej, wschodniej i południowej. W pracach społecznie czynny udział wzięło ponad 2300 kibiców Unionu Berlin, co odbiło się szerokim echem w całych Niemczech i do dziś wspominane jest z dumą.

W latach 2012–2013 powstała nowa, znacznie większa trybuna główna po stronie zachodniej. Obiekt zyskał wówczas swoją obecną formę. Z pojemnością 22 012 widzów jest to drugi co do wielkości (po Stadionie Olimpijskim) stadion w Berlinie. Co ciekawe, poza trybuną główną, wszystkie miejsca na stadionie są stojące. Kibice Unionu znani są z tworzenia gorącej atmosfery podczas meczów swojej drużyny.

W czerwcu 2017 klub przedstawił plany największej rozbudowy w historii stadionu. Trybuny po stronie północnej, wschodniej i południowej miały wzbogacić się o drugą kondygnację, a pojemność obiektu powinna wzrosnąć do niemal 37 000 widzów, przy zachowaniu dużego udziału miejsc stojących. Projekt obejmował także budowę nowego, znacznie większego budynku klubowego. Zmodernizowany obiekt miał być gotowy w 2020, na stulecie istnienia stadionu.

Kiedy Stadion An der Alten Försterei zostanie rozbudowany?

Realizację projektu opóźniła kwestia rozwiązania problemów komunikacyjnych. Okolice stadionu już są zakorkowane przy okazji meczów, a podniesienie pojemności o 15 tys. widzów spowoduje dalsze problemy. Należało więc opracować nową koncepcję transportową, uwzględniającą także zwiększenie roli transportu publicznego. W międzyczasie pojawiła się również pandemia COVID-19.

W listopadzie 2022 na Walnym Zgromadzeniu klubu zaprezentowano uaktualnioną koncepcję rozbudowy stadionu i przedstawiono nowy harmonogram. Obiekt po modernizacji ma pomieścić 37 700 widzów, nieco więcej, niż zakładano w 2017. Pierwsze remonty mają się rozpocząć już na początku 2023, ale objąć mają nie stadion, a stojącą obok starą leśniczówkę, od której zresztą obiekt wziął swoją nazwę.

W następnej kolejności stojący obok stadionu budynek klubowy ma zostać zastąpiony nowym, znacznie większym od poprzedniego. Przebudowane zostaną również mieszczące się za stadionem obiekty treningowe, a przy stadionie powstanie piętrowy parking.

Drugim etapem prac będzie rozbudowa samego stadionu. Ma ona nastąpić w sezonie 2024/25, w którym Union tymczasowo rozgrywał będzie swoje ligowe spotkania na Stadionie Olimpijskim. Szczegółowe koszty realizacji całego projektu klub ma przedstawić w marcu 2023. Mówi się o kwocie 150 mln €, a więc znacznie większej, niż zakładano w 2017 (38 mln €). Projekt ma być zrealizowany ze środków Unionu.

W 2019 Union wywalczył historyczny awans do Bundesligi. W 2021 zespół zagrał w fazie grupowej Ligi Konferencji, a w 2022 w fazie grupowej Ligi Europy. Klub regularnie wyprzedaje bilety na stadion, który zalicza się do najmniejszych w Bundeslidze, jego rozbudowa jest więc realną potrzebą.

Co zakłada projekt rozbudowy stadionu Unionu Berlin?

Projekt zakłada przebudowę trybun po stronie północnej, wschodniej i południowej. Przebudowa będzie się wiązać z rozbiórką betonowych terasów, mozolnie wybudowanych w latach 2008–2009 przy dużym udziale kibiców. W ich miejsce powstaną jednak nowe, bardziej strome trybuny, powiększone o drugą kondygnację, w pełni zadaszone. Nowe trybuny będą wyższe od trybuny głównej po stronie zachodniej. Z narożników znikną maszty oświetleniowe, a ich rolę w pełni przejmą reflektory umieszczone pod dachem.

Dolna kondygnacja przebudowanych trybun pozostanie w całości z miejscami stojącymi. Na górnym piętrze krzesełka zostaną zainstalowane po stronie wschodniej oraz południowej. Po stronie wschodniej, w górnej części, powstaną dodatkowe loże. Trybuna północna, gdzie tworzy się najefektowniejsze oprawy i najgłośniej dopinguje, będzie w całości stojąca. Rozbudowa zwiększy pojemność stadionu do 37 700 widzów. Jednocześnie zachowany zostanie, charakterystyczny dla tego obiektu, duży udział miejsc stojących.

W ramach projektu, stojący obok stadionu budynek klubowy zostanie zastąpiony nowym, znacznie większym od poprzednika. Przebudowane zostaną również mieszczące się za stadionem obiekty treningowe, powstanie tam m.in. nowy budynek socjalny. Obok stadionu powstanie także piętrowy parking i nowa pętla tramwajowa, co pomóc ma w rozwiązaniu problemów komunikacyjnych.

Fasady nowych trybun oraz budynków mających powstać w otoczeniu stadionu, podobnie jak wybudowana w latach 2012–2013 trybuna główna, cechować się będą użyciem dużej ilości żółtej cegły klinkierowej i swoim stylem nawiązywać będą do architektury okolicznych obiektów przemysłowych.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023

2022

2020

2018

2017