Dalian Barracuda Bay Stadium (Suoyu Bay Stadium)

Pojemność63 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoDalian
KlubyDalian Pro
KategoriaProjekt zrealizowany
KosztCNY 1.88 bln / mld
Czas budowy11/10/2020 - 12/2022
Projekt BDP Pattern
Konstruktor Buro Happold
Wykonawca China Construction Eighth Engineering Bureau

Reklama

Dalian Barracuda Bay Stadium (Suoyu Bay Stadium) – opis projektu

Centralny stadion piłkarski w Dalian powstanie na usypanym w 2019 cyplu o powierzchni 26,5 ha. Wysunięta w morze część dzielnicy Ganjingzi to element ogromnej rewitalizacji poprzemysłowych terenów na północ od centrum Dalian. Cała działka zostanie poświęcona stadionowi oraz dwóm sprzężonym z nim boiskom treningowym.

Za koncepcję stadionu odpowiada pracownia BDP Pattern, znana z realizacji zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i na Bliskim Wschodzie. W zamkniętym konkursie pokonała rywali z HKS oraz HPP, zdobywając uznanie morską wizją trzech zachodzących na siebie kręgów, przypominających fale. Pokryte panelami ETFE fasady mają odbijać światło i migotać niczym wody zatoki Suoyu, nad którą stanie arena.

Bardzo istotnym elementem wizji jest wkomponowanie w fasady ścieżek widokowych oplatających stadion. To w sumie ok. 1,65 km tras dla spacerowiczów i biegaczy, które dają ogląd kluczowych części miasta i samej zatoki. Choć stadion nie ma bieżni, część ścieżek ma otrzymać właśnie takie zastosowanie. Na koronie obiektu, tuż pod dachem z białej membrany, znajdzie się taras widokowy z miejscami wypoczynkowymi.

Stadion otrzyma pojemność 63 tys. miejsc, z podziałem na trzy poziomy widowni. W sumie przewidziano powierzchnię zabudowy 136 tys. m2. Znajdzie się tu nie tylko zaplecze hospitality, ale też pomieszczenia dla głównego gospodarza, klubu piłkarskiego Dalian Pro.

Mający się stać nowym symbolem piłkarskiej metropolii stadion powstaje jednak w celu ugoszczenia konkretnej imprezy – Pucharu Azji 2023. Dodatkowo, Dalian znajdzie się wśród gospodarzy Klubowych Mistrzostw Świata tuż po powstaniu areny.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2020