Nowy projekt: Błękitne fale w Dalian

źródło: własne [MK]; autor: michał

Nowy projekt: Błękitne fale w Dalian To będzie jeden z najbardziej imponujących stadionów piłkarskich Azji, dom jednego z najsilniejszych klubów piłkarskich Chin, a także ozdoba Pucharu Azji 2023. I powstanie na pewno, już jest w budowie.

Reklama

Oficjalna ceremonia rozpoczęcia budowy odbyła się 11 października, a prace mają potrwać do końcówki 2022 roku. Główny wykonawca zapewnia, że projekt wart 1,88 mld juanów (obecnie 1,05 mld zł) zostanie zrealizowany na czas.

Centralny stadion piłkarski w Dalian (północny wschód Chin) powstanie na usypanym w 2019 cyplu o powierzchni 26,5 ha. Wysunięta w morze część dzielnicy Ganjingzi to element ogromnej rewitalizacji poprzemysłowych terenów na północ od centrum Dalian. Cała działka zostanie poświęcona stadionowi oraz dwóm sprzężonym z nim boiskom treningowym.

Dalian Suoyu Bay Stadium

Za koncepcję stadionu odpowiada pracownia Pattern, znana z realizacji zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i na Bliskim Wschodzie. W zamkniętym konkursie pokonała rywali z HKS oraz HPP, zdobywając uznanie morską wizją trzech zachodzących na siebie kręgów, przypominających fale. Pokryte panelami ETFE fasady mają odbijać światło i migotać niczym wody zatoki Suoyu, nad którą stanie arena.

Dalian Suoyu Bay Stadium

Bardzo istotnym elementem wizji jest wkomponowanie w fasady ścieżek widokowych oplatających stadion. To w sumie ok. 1,65 km tras dla spacerowiczów i biegaczy, które dają ogląd kluczowych części miasta i samej zatoki. Choć stadion nie ma bieżni, część ścieżek ma otrzymać właśnie takie zastosowanie. Na koronie obiektu, tuż pod dachem z białej membrany, znajdzie się taras widokowy z miejscami wypoczynkowymi.

Dalian Suoyu Bay Stadium

Stadion otrzyma pojemność 63 tys. miejsc, z podziałem na trzy poziomy widowni. W sumie przewidziano powierzchnię zabudowy 136 tys. m2. Znajdzie się tu nie tylko zaplecze hospitality, ale też pomieszczenia dla głównego gospodarza, klubu piłkarskiego Dalian Pro.

Dalian Suoyu Bay Stadium

Mający się stać nowym symbolem piłkarskiej metropolii stadion powstaje jednak w celu ugoszczenia konkretnej imprezy – Pucharu Azji 2023. Dodatkowo, Dalian znajdzie się wśród gospodarzy Klubowych Mistrzostw Świata tuż po powstaniu areny.

Dalian Suoyu Bay Stadium

Reklama