Stadio Euganeo

Pojemność28 000
Kraj Włochy
MiastoPadwa
KlubyCalcio Padova
KategoriaProjekt realizowany
Koszt€ 5.8 M ($ 6.2 M)
Czas budowy2021 – ?
Projekt Studio Muratori & Zanon
Wykonawca Esteel

Reklama

Stadio Euganeo – opis projektu

Dlaczego potrzebne są zmiany na Stadio Euganeo?

Stadio Euganeo został zainaugurowany w 1994 (trybunę południową oddano do użytku kilka lat później). Obiekt wyposażono w bieżnię lekkoatletyczną i cztery proste trybuny na każdej ze stron. Choć projekt był ciekawy, okazał się być mało funkcjonalny i niedopasowany w 100% do potrzeb meczów piłkarskich (duże odległości trybun od boiska), które były główną aktywnością na stadionie.

Jakie były pomysły na zastąpienie Stadio Euganeo?

Z czasem zaczęto więc dyskutować o zmianach. W 2016 władze miejskie zaprezentowały projekt rozbudowy Stadio Plebiscito, na który docelowo mieliby się przenieść piłkarze Calcio Padova. W odpowiedzi miejska opozycja przedstawiła plany modernizacji Stadio Euganeo. Ostatecznie żaden z tych pomysłów nie doczekał się realizacji.

W grudniu 2018 światło dzienne ujrzał ambitny projekt autorstwa Progetto CMR i Sportium. Koncepcja zakładała kompletną przebudowę Stadio Euganeo. Koszt budowy nowoczesnej areny szacowano na ok. 100 mln €. Z powodu braku wystarczających środków, nie podjęto się realizacji.

Jaka jest ostateczna koncepcja przebudowy Stadio Euganeo?

10 lipca 2019 zaprezentowano znacznie skromniejszą, ale bardziej realistyczną koncepcję, której wdrożenie miało kosztować jedynie 12 mln €. Projekt opracowało Studio Muratori & Zanon, we współpracy z miejskimi urzędnikami. Przebudowa miała obejmować jedynie obszar za bramkami, gdzie miały powstać dwie nowe trybuny, znacznie przybliżone do boiska, co wiązało się z likwidacją bieżni lekkoatletycznej. Za nowymi trybunami planowano także budowę hal sportowych.

Po dopracowaniu koncepcji, 29 stycznia 2020, w 110-lecie Calcio Padova, zaprezentowano uaktualnione wizualizacje nowej trybuny południowej, mającej powstać jako pierwsza. Trybuna powinna pomieścić 3300 widzów i być w pełni przykryta przeźroczystym dachem. Po jej bokach stanąć miały masywne, żelbetowe bloki. Przestrzeń bezpośrednio za trybuną zamierzano zaadaptować na dwie hale sportowe, których widownię miała stanowić stara trybuna południowa. Po oddaniu trybuny do użytku pojemność stadionu wyniesie 28 tys. widzów.

Jak przebiega budowa nowej trybuny południowej na Stadio Euganeo?

Przetarg na przebudowę południowej części stadionu rozstrzygnięto pod koniec 2020. Głównym wykonawcą została firma Esteel, a prace wyceniono na 5,8 mln €. Budowa rozpoczęła się na początku 2021 i miała zakończyć w październiku 2021. Już od samego początku notowano jednak opóźnienia, po tym jak natknięto się na nieuwzględnione w planach rury i przewody. W późniejszym czasie nie pomagała także pandemia COVID-19 oraz wzrost cen materiałów budowlanych.

W listopadzie 2022 (budowa, choć już w zaawansowanej fazie, wciąż nie była ukończona) na teren budowy wkroczyli funkcjonariusze Guardia di Finanza. W związku z prowadzonym śledztwem dotyczącym nieprawidłowości przy wyborze głównego wykonawcy, a także przy zatrudnianiu podwykonawców, budowa została zablokowana. Stan ten trwał aż do wygaśnięcia kontraktu w lutym 2023.

W kwietniu 2023 zakończono postępowanie, które było toczone przeciwko burmistrzowi Sergio Giordaniemu i miejskiemu sekretarzowi ds. sportu Diego Bonavinie. Śledztwo ostatecznie nie wykazało żadnych nieprawidłowości. Po zakończeniu postępowania miejscy decydenci zapowiedzieli kontynuowanie inwestycji. Według wstępnych deklaracji, budowa trybuny południowej mogłaby zostać wznowiona jesienią 2023, z ukończeniem na początku 2024. Drugi etap (trybuna północna) ma zostać zrealizowany w późniejszym czasie.

Reklama

Wizualizacje

  
 • Stadio Euganeo
  2020 © Studio Muratori & Zanon
 • Stadio Euganeo
  2020 © Studio Muratori & Zanon
 • 2019:

 • Stadio Euganeo
  2019 © Studio Muratori & Zanon
 • Stadio Euganeo
  2019 © Studio Muratori & Zanon
 • Stadio Euganeo
  2019 © Studio Muratori & Zanon
 • Stadio Euganeo
  2019 © Studio Muratori & Zanon
 • Stadio Euganeo
  2019 © Studio Muratori & Zanon

Powiązane aktualności

2020