Eleven Park

Pojemność20 000
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoIndianapolis
KlubyIndy Eleven
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt$ 550 mln
Czas budowy2020 - 2022 ?
Data projektu 2018

Reklama

Eleven Park – opis projektu

To już drugie podejście inwestora Ersala Ozdemira do budowy stadionu piłkarskiego w Indianapolis, by kilka lat później dołączyć do ligi MLS. Tym razem ma powstać nie tyle stadion, co cały kompleks nazwany roboczo Eleven Park, od nazwy drużyny – Indy Eleven. W jego obrębie znajdzie się częściowo zadaszona arena piłkarska z 20 tys. miejsc, luksusowy hotel, mieszkania, biurowce oraz sklepy.

Całość, z racji skali, miałaby być przedsięwzięciem publiczno-prywatnym, z dużym zaangażowaniem władz miasta, hrabstwa, a nawet stanu. Bo choć sam stadion umożliwiający dalszą rozbudowę ma kosztować tylko ok. 150 mln $, to na pozostałe elementy potrzeba dalszych 400 mln $.

Stąd złożony plan, jak ma być finansowany cały Eleven Park. Stadion miałby powstać z obligacji wyemitowanych przez miasto, z zastrzeżeniem pokrycia przez Ozdemira wszelkich nadprogramowych kosztów. Resztę finansowaliby prywatni partnerzy, a na zyski z wszystkich funkcji komercyjnych nałożony zostałby podatek, z którego miasto spłaci wykup obligacji. Stadion pozostanie własnością miasta (z możliwością udostępniania innym organizatorom), a Indy Eleven ma pokrywać wszystkie koszty jego funkcjonowania i oddawać 10% od sprzedanych biletów w postaci podatku.

By model finansowania stał się możliwy, konieczne będzie utworzenie specjalnej strefy sportu, z osobnymi podatkami. W ten sposób miałyby być regulowane środki z biletów na rzecz miasta, ale też – w drugą stronę – ulgi dla inwestorów.

Wizualizacje przedstawiają tylko poglądowy schemat projektu. W chwili prezentacji nie jest znana jego docelowa lokalizacja ani dokładny rozkład.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2019