Yellow River Sports Center Stadium

Pojemność61 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoJinan
KlubyShandong Taishan
KategoriaProjekt realizowany
KosztCNY 1.97 B ($ 273 M)
Czas budowy2022–2024
Projekt HPP, BIAD
Wykonawca China Construction Eighth Engineering Bureau

Reklama

Yellow River Sports Center Stadium – opis projektu

Kiedy powstały plany budowy nowego stadionu piłkarskiego w Jinan?

W 2020 pojawiły się doniesienia o planach budowy w Jinan nowoczesnego, typowo piłkarskiego stadionu. W mieście istniały już dwa duże stadiony (Jinan Olympic Sports Center Stadium i Shandong Provincial Sports Center Stadium), obydwa posiadały jednak układ piłkarsko-lekkoatletyczny. Wraz ze stadionem powstać miał również cały kompleks sportowo-badawczy. Plan przyjęto do realizacji wiosną 2021.

Jakie są założenia projektu Yellow River Sports Center?

Projekt kompleksu jest efektem współpracy HPP Architekten z Beijing Institute of Architectural Design (BIAD). Głównym elementem założenia będzie stadion piłkarski na 61 000 widzów. Obok powstaną dwa kolejne duże obiekty, jednym z nich będzie hala sportowa, a w drugim znajdzie się kryta pływalnia oraz centrum fitness. Kompleks ma powstać na północnych obrzeżach miasta, w dystrykcie Cuizhai, na lewym brzegu Żółtej Rzeki, z dala od centrum.

Przed głównymi obiektami sportowymi kompleksu powstanie sporych rozmiarów plac. Budynki zostaną otoczone od wschodu i południa przez tereny parkowo-rekreacyjne ze ścieżkami i boiskami treningowymi. W południowej części założenia zaplanowano hotel oraz budynki przeznaczone pod cele badawczo-rozwojowe.

Jaki będzie stadion kompleksu Yellow River Sports Center?

Stadion powstanie na planie koła, choć wewnątrz trybuny dostosują się swym kształtem do prostokątnego boiska. Obiekt otaczać będzie podwyższona promenada z czterema dużymi wejściami na każdą z trybun. Budynek otrzyma subtelną formę, mającą symbolizować lekko otwartą muszlę ze znajdującą się w środku perłą. Fasadę pokryją nachodzące na siebie pofalowane warstwy, mieniące się w złocistych odcieniach, nawiązujące do meandrów przepływającej w pobliżu Żółtej Rzeki.

Dolna krawędź fasady będzie falować, odsłaniając wnętrze przy każdym z czterech wejść. Elewacja będzie podzielona horyzontalnie na dwie części, w środku zaś powstanie luka, w której znajdzie się szeroki, panoramiczny taras widokowy. Górna część fasady łączyć się będzie w jedną całość z dachem, który przykryje całą widownię i będzie częściowo przeszklony.

Widownia zostanie podzielona na trzy poziomy. Trybuna główna z lożami VIP znajdzie się po stronie zachodniej. Na stadionie znajdą się sklepy i inne obiekty komercyjne, mające zapewnić funkcjonowanie obiektu również poza dniami meczowymi.

Głównym użytkownikiem stadionu będzie Shandong Taishan, jeden z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Chinach. Obiekt ma być przystosowany do organizowania meczów piłkarskich oraz innych wydarzeń na najwyższym, międzynarodowym poziomie. Stadion będzie pierwszym profesjonalnym, typowo piłkarskim stadionem w Jinan i trzecim tego typu w całej prowincji Szantung (po obiektach w Rizhao i Qingdao).

Kiedy powstanie nowy stadion piłkarski w Jinan?

Relację z budowy Yellow River Sports Center Stadium można zobaczyć na osobnej podstronie

Implementacja całego projektu ma pochłonąć 8,5 mld yuanów. W pierwszej kolejności powstać ma jednak sam stadion, którego budowa kosztować będzie 1,965 mld yuanów. Głównym wykonawcą obiektu zostało China Construction Eighth Engineering Bureau. Budowa areny rozpoczęła się w drugiej połowie 2022. Obiekt ma być gotowy pod koniec 2024, a jego otwarcie ma nastąpić w pierwszych miesiącach 2025.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023