Prairieland Soccer Stadium

Pojemność5 500
Kraj Kanada
MiastoSaskatoon
Kluby
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
KosztCAD 28 M
Czas budowy2023–2024
Projekt PCL Construction, TBD architecture + urban planning

Reklama

Prairieland Soccer Stadium – opis projektu

Dlaczego w Saskatoon powstać ma nowy, piłkarski stadion?

W 2017 powstała lokalna inicjatywa stworzenia w Saskatoon profesjonalnego klubu piłkarskiego, mającego uczestniczyć na najwyższym szczeblu kanadyjskich rozgrywek. Prowadzeniem inicjatywy zajęło się przedsiębiorstwo Living Sky Sports and Entertainment Inc. (LSSE), kierowane przez jednego z inicjatorów przedsięwzięcia, Alana Simpsona. W marcu 2021 władze Canadian Premier League (CPL) przyznały LSSE prawo do utworzenia nowej drużyny z siedzibą w Saskatoon, która dołączyłaby do 8-zespołowej ligi.

Ponieważ w Saskatoon nie ma odpowiedniego obiektu, na którym nowy klub mógłby rozgrywać swoje spotkania, jednym z kluczowym wyzwań w ramach dążenia do utworzenia zespołu jest budowa stadionu. Jako teren pod nowy obiekt wybrano tor wyścigów konnych Marquis Downs, który został zamknięty w 2021, po ponad 50 latach działalności. Tor zarządzany jest przez management pobliskiego centrum eventowego Prairieland Park, które przychylnie odniosło się do planów budowy stadionu piłkarskiego.

Kiedy wybudowany zostanie nowy stadion w Saskatoon?

7 czerwca 2022 zorganizowano konferencję, na której zaprezentowano szerszej publiczności plany budowy nowego stadionu. Według wstępnych szacunków koszt powstania obiektu ma wynieść ok. 28 mln C$. LSSE oraz Prairieland Park zobowiązały się wyłożyć na ten cel po 2 mln C$. Pomysłodawcy liczą głównie na wsparcie z funduszy publicznych, mając nadzieję na pozyskanie po ok. 7 mln C$ od władz miasta, prowincji oraz z budżetu federalnego. Udział w inwestycji mają mieć też prywatne przedsiębiorstwa. Budowa areny miałaby ruszyć wiosną 2023, a otwarcie planowane jest przed startem sezonu 2024.

Jak wyglądać ma nowy stadion w Saskatoon?

Nowy stadion powstać ma na terenie toru wyścigów konnych Marquis Downs. Trybuna toru ma zostać zachowana i służyć będzie jako trybuna za północną bramką piłkarskiego stadionu. Wzdłuż boiska powstaną dwie nowe, zadaszone trybuny. Za południową bramką znajdzie się otwarta przestrzeń z łagodnie nachylonym zboczem porośniętym trawnikiem, na którym również zasiadać będą mogli kibice. W centralnej części umieszczona zostanie tam zadaszona scena oraz dużych rozmiarów telebim.

W narożnikach stadionu postawione zostaną cztery maszty oświetleniowe. Za południową częścią obiektu powstanie staw. Pojemność areny wyniesie 5500 widzów, z możliwością rozbudowy w przyszłości. Koncepcja nowego stadionu opracowana została przez PCL Construction oraz TBD architecture + urban planning. Chociaż obiekt będzie posiadał typowo piłkarski charakter, służyć ma on również innym dyscyplinom, a także imprezom pozasportowym, w tym organizacji koncertów.

Reklama

Wizualizacje