Estádio Urbano Caldeira

Pojemność30 108
Kraj Brazylia
MiastoSantos
KlubySantos FC
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
KosztBRL 450 M
Czas budowy2025–2027 ?
Projekt Luiz Volpato Arquitetura

Reklama

Estádio Urbano Caldeira – opis projektu

Stadion to nie teatr? W zespole projektowym Luiza Volpato mają inne zdanie. Ponieważ Santos FC jest doświadczony w szkoleniu wirtuozów piłki nożnej, nowy stadion ma stać się teatrem, gdzie ogląda się najlepszą sztukę piłkarską. Stąd bardzo zwarte i spiętrzone nad sobą poziomy trybun, faktycznie przypominające układ znany z teatrów.

To jednak tylko warstwa metaforyczna. W praktyce układ stadionu został wymuszony skrajnymi ograniczeniami przestrzennymi. Estádio Urbano Caldeira zajmuje działkę o powierzchni zaledwie 18 000 m2, a przecież samo boisko to ok. 10 tysięcy. Dlatego konieczne było budowanie w górę i dlatego też dolny poziom widowni dokładnie wykorzystuje nieforemny kształt działki.

Efektem jest stadion o wysokości aż 54 metrów (odpowiednik 18 pięter!), choć jego pojemność tylko nieznacznie przekracza 25 tys. widzów. Rozmiar to również zasługa powierzchni komercyjnych, których udało się zmieścić 11 200 m2, w tym aż 54 sklepy na pierwszych trzech kondygnacjach. Dopiero na czwartej jest boisko, pod nim komercja, parkingi (900 miejsc) i funkcje sportowo-administracyjne.

Całkowita powierzchnia użytkowa stadionu to aż 89 000 m2, zwykle zarezerwowana dla aren o pojemności dwukrotnie większej. Tymczasem tutaj mówimy o tylko 22 tysiącach miejsc zwykłych (17 739 na dolnym poziomie i 4266 na górnym). Nad nimi mają górować poziom lóż (w sumie 80, pojemność 1060 osób), półotwarte tarasy VIP z 1348 miejscami, a na najwyższym piętrze strefa wellness, taras widokowy i bieżnia / trasa rowerowa wokół całego obiektu.

Całość ma zostać obleczona perforowaną fasadą z włókna węglowego, zapewniającą naturalną wentylację. To konieczne tym bardziej, że dach ma kryć nie tylko trybuny, również boisko. Wielki świetlik w sercu obiektu, z podwieszonym panoramicznym ekranem, ma zagwarantować odpowiedni dostęp światła.

Opóźnienia w realizacji projektu i rosnące lawinowo koszty skłoniły do zmian w projekcie. Jedną z najbardziej widocznych ingerencji była rezygnacja z pełnego zadaszenia. Z drugiej strony zwiększono pojemność trybun, z poziomu 25 tys. do ponad 30 tys. widzów.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024

2022

2021