Olympic Stadium of Nasiriyah

Pojemność30 000
Kraj Irak
MiastoAn-Nasirijja
Kluby
KategoriaProjekt realizowany
KosztIQD 108.84 billion
Czas budowy2013–?
Inne nazwy Dhi Qar Stadium
Projekt Agence d'Architecture A.Bechu & Associés, współpraca Alain-Charles Perrot, Adil Alkenzawi
Wykonawca sarl UR
Konstruktor GEG

Reklama

Olympic Stadium of Nasiriyah – opis projektu

Co zakłada projekt nowego stadionu na przedmieściach An-Nasiriji?

Projekt nowego stadionu, wraz z całym kompleksem sportowym, mającego powstać w pobliżu An-Nasirijji, czwartego co do wielkości miasta w Iraku, przygotowało francuskie studio Agence d'Architecture A.Bechu & Associés, we współpracy z Alainem-Charlesem Perrotem i Adilem Alkenzawim.

Choć stadion określono mianem „olimpijskiego”, to ma on otrzymać typowo piłkarski układ. Trybuny o pojemności 30 000 widzów otoczą boisko ze wszystkich stron, tworząc prostokątną formę, z zaokrąglonymi narożnikami. Widownia będzie zadaszona, a z zewnątrz trybuny okryte zostaną białą elewacją z palmowymi wzorami.

Stadion ma być częścią nowego kompleksu sportowego, który zajmie teren o powierzchni 55 tys. m². Obok głównego stadionu znajdą się także dwa małe stadiony pomocnicze, z trybunami na 2000 oraz 500 widzów (większy otrzyma bieżnię lekkoatletyczną), a także hala sportowa, kryta pływalnia, hotel i parkingi. Kompleks powstanie ok. 15 km na północ od centrum An-Nasirijji, z dala od gęstej zabudowy miejskiej.

Kiedy powstanie Stadion olimpijski w An-Nasiriji?

Głównym wykonawcą została francuska firma sarl UR, a budowa rozpoczęła się w kwietniu 2013. Obiekt powstać miał w ciągu 2,5 roku, a koszt realizacji wynieść 108,84 mld irackich dinarów. Inwestycja finansowana była ze środków Ministerstwa Młodzieży i Sportu. Budowa napotkała jednak na problemy, a pod koniec 2015 została wstrzymana z powodu kryzysu finansowego.

Prace wznowiono w 2019, ale niestabilna sytuacja bezpieczeństwa, blokady ulic, pandemia COVID-19 oraz nieporozumienia między zamawiającym i wykonawcą powodowały, że postępy tym razem nie były znaczne. Na początku 2022, z powodu znaczących opóźnień, zerwano współpracę z francuskim wykonawcą (postęp w budowie stadionu wynosił wtedy ok. 75%).

Reklama

Wizualizacje