Suzhou Olympic SC Stadium

Pojemność45 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoSuzhou
Kluby-
KategoriaProjekt zrealizowany
KosztCNY 4.8 mld / bln
Czas budowy2015-2018
Projekt GMP Architekten

Reklama

Suzhou Olympic SC Stadium – opis projektu

Stadion wielofunkcyjny w Suzhou był planowany już od wczesnych lat XXI wieku, ale na realizację przyszło poczekać do drugiej dekady, gdy budowa nowej dzielnicy w ramach Suzhou Industrial Park nabrała rozpędu. W miejscu zajmowanym przez podmokłe pola uprawne stanęły wielkie osiedla, powstały szerokie aleje, a w wielkim na 60 hektarów kwartale pomiędzy nimi znalazło się miejsce właśnie na nowy kompleks sportowy.

Największy obiekt to stadion dla 45 tys. widzów, jednak w planie uwzględniono też halę sportową na 15 tys. osób, krytą pływalnię, hotel oraz liczne odkryte obiekty sportowe. Całości, wraz z publicznymi terenami zielonymi, dopełnia ok. 3,3 tys. miejsc parkingowych. Wszystkie obiekty zaprojektowano spójnie – mają wygięte jak siodła dachy oparte na rzędach kolumn w kształcie litery V.

Zdecydowanie najbardziej imponujący jest oczywiście główny stadion. Dwupoziomowa widownia dla 45 tys. osób w Chinach nie jest niczym szczególnym, jednak nad nią znajduje się największy w kraju dach oparty na stalowych linach, jeden z największych na świecie z tylko jednym poziomem lin zamiast częściej używanych dwóch. To jednocześnie druga na świecie tak dynamicznie ukształtowana konstrukcja kablowa po narodowym stadionie Kuwejtu – pomiędzy najniższym a najwyższym punktem poszycia jest prawie 25 metrów różnicy!

W odróżnieniu od arabskiego odpowiednika tutaj całość została jednak oparta na lekkich stalowych kolumnach (w sumie 40) zamiast masywniejszej żelbetowej ramy. Tym sposobem dach o średnicy sięgającej aż 260 metrów waży zaledwie 4600 ton (60-70% mniej od innych stadionów tej skali, wg inwestora). Biała membrana PTFE (ok. 31,6 tys. m2) oraz 9 km stalowych kabli przyjechało do Chin z innych krajów.

Zaprojektowany przez znany tandem GMP Architekten oraz SBP stadion znalazł się oficjalnie w budowie na początku 2015 roku, choć przygotowanie terenu rozpoczęło się znacznie wcześniej. Otwarcie wyjściowo planowano z końcem 2017 roku, jednak ostatecznie kompleks będzie gotowy w 2018.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2019

2017