Stade de Baraki

Pojemność40 000
Kraj Algieria
MiastoAlgier
KlubyUSM El Harrach
KategoriaProjekt zrealizowany
Koszt€ 105 mln
Czas budowy2009-2017
Projekt ATSP, DVVD
Data projektu 2009-2012

Reklama

Stade de Baraki – opis projektu

Nowy miejski stadion piłkarski dla stolicy Algieru powstaje w gminie Baraki, na południu metropolii. Cały zaplanowany w tym miejscu kompleks będzie uwzględniał stadion rezerwowy, zespół boisk treningowych, hale, korty tenisowe, funkcje mieszkalne i komercyjne. Całość otoczy zespół parkowy.

Kompleks zastąpi pola uprawne dotąd ulokowane między oczyszczalnią ścieków a rafinerią. Miejsce wybrano z uwagi na bardzo dobre połączenia. Zbiegają się tu autostrada i autostradowa obwodnica miasta, a na północnym krańcu kompleksu znajdzie się nowy dworzec kolejowy.

Główny stadion pomieści ok. 40 tys. widzów na dwupoziomowych trybunach, zapewniają nowe centralne miejsce dla meczów międzynarodowych, ale i ligowych. W Algierze nie brakuje popularnych klubów, które zależnie od kalendarza będą mogły konkurować właśnie w Baraki.

Dynamiczny obiekt w wyjściowej koncepcji z 2008-2009 roku miał otrzymać kształt oka, później znacząco skorygowany ze względów bezpieczeństwa. Główna stalowa konstrukcja dachu musi bowiem sprawdzić się w razie silnego trzęsienia ziemi, dlatego kształt przypominający oko nieco się zmienił.

Niezmiennie jednak osadzony na czterech ogromnych pylonach stalowy „pająk” będzie znakiem rozpoznawczym i jedyną w swoim rodzaju konstrukcją na świecie. Długość ok. 200 metrów sprawia, że uniesienie i osadzenie potężnych segmentów będzie głównym wyzwaniem podczas inwestycji.

Prace nad przygotowaniem terenu ruszyły jeszcze w 2009 roku, jednak projekt był później modyfikowany i do dziś nie doczekał się ukończenia. Większość trybun już stoi, a cały stadion może zostać oddany jeszcze w tym roku. Najpewniej jednak pełną parą zacznie funkcjonować w 2017.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023

2016