Al Sunbula Stadium

Pojemność30 000
Kraj Irak
MiastoAd-Diwanijja
KlubyAl-Diwaniya SC
KategoriaProjekt realizowany
KosztIQD 114.45 billion
Czas budowy2013–?
Projekt Bahadir Kul Architecture
Wykonawca Rönesans Construction
Konstruktor Meinhardt Group

Reklama

Al Sunbula Stadium – opis projektu

Co zakłada projekt nowego stadionu w Ad-Diwanijji?

Nowy stadion w Ad-Diwanijji powstać ma na jej południowych przedmieściach, ok. 8 km od centrum, z dala od gęstej zabudowy miejskiej. Projekt areny przygotowała turecka pracownia Bahadir Kul Architecture. Obiekt będzie miał typowo piłkarski układ i pomieści 30 000 widzów. Wraz ze stadionem powstać ma cały kompleks sportowy, w skład którego wejdą jeszcze dwa boiska treningowe z trybunami na odpowiednio 2000 oraz 500 widzów, hala sportowa na 2500 widzów i hotel.

Stadion przybierze prostokątną formę, z łagodnie zaokrąglonymi konturami. Trybuny zostaną podzielone na dwie kondygnacje i będą w pełni przykryte dachem. Loże znajdą się po stronie zachodniej. Cechą charakterystyczną areny będzie oryginalna elewacja złożona z segmentów imitujących kłosy pszenicy (motyw ten występuje nawet w nazwie stadionu – sunbula to po arabsku kłos). Obiekt ma w przyszłości służyć piłkarzom Al-Diwaniya SC.

Kiedy powstanie Al Sunbula Stadium?

Budowa stadionu rozpoczęła się w połowie 2013, a głównym wykonawcą została turecka firma Rönesans Construction. Koszt realizacji inwestycji to 114,45 mld irackich dinarów, a pieniądze pochodzić będą z funduszy Ministerstwa Młodzieży i Sportu. W związku z kryzysem finansowym, prace zostały jednak wstrzymane w 2015.

W momencie przerwania prac gotowa był większa część żelbetowej konstrukcji trybun. Do budowy powrócono w 2018, wówczas udało się dokończyć montaż betonowych stopni trybun na górnej kondygnacji za północną bramką. Potem prace znowu zostały wstrzymane. Kolejne wznowienie robót nastąpiło w październiku 2022.

Reklama

Wizualizacje