Stadion przy Traugutta

Pojemność1 000
Kraj Polska
MiastoTarnów
Kluby
KategoriaProjekt zrealizowany
KosztPLN 23.8 M
Czas budowy08.2022 – 06.2023
Projekt ART Artur Grodziński
Wykonawca ANKO

Reklama

Stadion przy Traugutta – opis projektu

Jak doszło do przebudowy stadionu przy ul. Traugutta w Tarnowie-Mościcach?

W czerwcu 2019 Kraków i Małopolskę wybrano gospodarzami 3. Igrzysk Europejskich, mających odbyć się w 2023. W listopadzie 2021 podpisano umowę, na mocy której Tarnów oficjalnie dołączył do grona miast organizujących tę imprezę. Dyscypliny, które przewidziano do rozegrania w Tarnowie to: wspinaczka sportowa, badminton, piłka ręczna plażowa oraz piłka nożna plażowa.

W związku z organizacją igrzysk, zaplanowano przebudowę stadionu lekkoatletyczno-piłkarskiego przy ul. Traugutta w Tarnowie-Mościcach. Ma tam powstać praktycznie nowy, piłkarski obiekt, który na czas igrzysk europejskich zostanie tymczasowo zamieniony w Centrum Sportów Plażowych. Na arenie odbędą się zawody w piłce ręcznej plażowej i piłce nożnej plażowej.

Program funkcjonalno-użytkowy oraz koncepcja nowego obiektu autorstwa inż. Tadeusza Surówki powstały w grudniu 2021. W lutym 2022 miasto ogłosiło przetarg na zaprojektowanie i budowę stadionu. W kwietniu 2022 miasto otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki i podpisano umowę z wykonawcą, firmą ANKO z Tarnowa, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Wartość kontraktu to 23,8 mln zł, z czego 20,138 mln zł wyniosło dofinansowanie z ministerstwa, a reszta to wkład własny samorządu.

Jak przebiega budowa nowego stadionu przy ul. Traugutta w Tarnowie-Mościcach?

Dokumentację projektową, w oparciu o wcześniej wykonaną koncepcję, przygotowało biuro ART Artur Grodziński, konsorcjant firmy ANKO. Po wykonaniu dokumentacji, w sierpniu 2022 przystąpiono do pierwszych prac budowlanych, obejmujących rozbiórkę elementów dotychczasowego stadionu, w tym bieżni i reszty wałów ziemnych, które, razem z trybunami, częściowo zlikwidowano już kilka lat wcześniej. Rozpoczęto też prace przygotowawcze pod budowę nowych elementów.

W listopadzie, po uzyskaniu pozwolenia na budowę, ruszyły właściwe prace budowlane. Zakończenie robót ma nastąpić tuż przed rozpoczynającymi się w czerwcu 2023 igrzyskami. Ponieważ procedura uzyskiwania pozwolenia na budowę trochę się przedłużyła, zachodzą pewne obawy, czy wykonawca dotrzyma terminu inwestycji.

Po zakończeniu budowy, na stadionie tymczasowo powstać ma piaszczyste boisko do rozgrywania dyscyplin plażowych. Obok stadionu, na terenie kortów tenisowych, powstaną też dwa boiska treningowe z tymczasowymi trybunami mieszczącymi po około 200 widzów.

Jaki będzie nowy stadion przy ul. Traugutta w Tarnowie-Mościcach?

Projekt obejmuje likwidację dotychczasowego stadionu lekkoatletyczno-piłkarskiego i budowę w jego miejscu praktycznie nowej, typowo piłkarskiej areny. Płyta boiska ma zostać nieznacznie przesunięta w kierunku północnym. Po stronie zachodniej powstanie trybuna o konstrukcji żelbetowej, mająca pomieścić minimum 1000 widzów (w tym co najmniej 500 pod dachem). Na trybunie znajdą się miejsca VIP oraz dla mediów.

Trybuna, mieszcząca wewnątrz trzy kondygnacje, zostanie wyposażona w pełne zaplecze techniczne (szatnie, magazyny, część administracyjna i gastronomiczna) oraz sanitarne. Na obiekcie znajdzie się system nagłośnienia i monitoringu, projekt zakłada również powstanie nowych miejsc parkingowych czy ogrodzenia. Obiekt położony będzie w bliskim sąsiedztwie Stadionu Miejskiego, hali Arena Jaskółka Tarnów, Centrum Sztuki Mościce, a także stacji kolejowej Tarnów Mościce.

Jakie są dalsze plany odnośnie stadionu przy ul. Traugutta w Tarnowie-Mościcach?

Likwidacja stadionu lekkoatletycznego i budowa nowej, żelbetowej trybuny to pierwszy etap inwestycji, którego celem było przede wszystkim przygotowanie obiektu na igrzyska europejskie. Po igrzyskach planuje się przeprowadzenie drugiego etapu, który zakłada powstanie nowego boiska, wyposażonego w hybrydową murawę i system podgrzewania. W trzecim etapie po stronie wschodniej powstać ma druga trybuna, mieszcząca także minimum 1000 widzów. Obiekt miałby wówczas spełniać wymogi rozgrywania meczów w I lidze.

Reklama

Wizualizacje

  
 • Stadion przy Traugutta
  12.2021 © inż. Tadeusz Surówka
 • Stadion przy Traugutta
  12.2021 © inż. Tadeusz Surówka
 • Stadion przy Traugutta
  12.2021 © inż. Tadeusz Surówka
 • Stadion przy Traugutta
  12.2021 © inż. Tadeusz Surówka
 • Stadion przy Traugutta
  12.2021 © inż. Tadeusz Surówka

Powiązane aktualności

2022