BBBank Wildpark

Pojemność34 302
Kraj Niemcy
MiastoKarlsruhe
KlubyKarlsruher SC
KategoriaProjekt zrealizowany
Koszt€ 123 mln ?
Czas budowy2018–2023
Projekt agn Niederberghaus & Partners
Wykonawca BAM Sports

Reklama

BBBank Wildpark – opis projektu

Nowy stadion znajduje się w miejscu historycznego Wildparkstadionu, przy niezmienionej lokalizacji boiska. Łączna powierzchnia 7,5 hektarów w rozległym śródmiejskim parku jest wykorzystywana jako wielofunkcyjny kompleks sportowy od 1922 roku. Historycznie w tym miejscu znajdowały się boiska do piłki nożnej. Decyzja o budowie dawnego Wildparkstadion została podjęta w 1952 roku, kiedy dwa lokalne kluby połączyły się, tworząc Karlsruher SC. Stadion został zainaugurowany w 1955 roku, a od tego czasu przeszedł kilka poważnych remontów. Ten najpoważniejszy rozpoczął się w listopadzie 2018 roku, całkowita renowacja obiekty została zlecona przez administrację miasta Karlsruhe.

Trybuny stadionu o jednolitej wysokości posiadają 40 rzędów w jednym poziomie, jednak widownię rozdziela wewnętrzna promenada, umożliwiająca obejście boiska dookoła. Promenada znajduje się na poziomie 11. rzędu i wizualnie rozdziela trybuny na dwa poziomy. Obiekt może pomieścić do 34 140 kibiców, wliczając w to: standardowe miejsca (19 117), część stojącą dla domowych kibiców (9 586), część stojącą dla kibiców przyjezdnych (2 658), miejsca dla wózków inwalidzkich (103) i strefę hospitality (2 694). Stosunek miejsc stojących do pełnej pojemności wynosi ok. 36%.

Architektonicznie nowy stadion jest dosyć prosty, z dominującym elementem estetycznym w postaci kolumn w kształcie litery Y. Oprócz standardowego wyposażenia do realizacji funkcji sportowych, nowy stadion oferuje Karlsruher SC jako najemcy znacznie większe możliwości marketingowe. Wśród nowych możliwości znalazło się: ponad 40 skyboxów, nowe strefy eventowe, sklepy dla kibiców oraz nowoczesne biura. Całkowity koszt budowy szacuje się na 143 mln € (655,1 mln zł), z czego 11 mln € pochodzi z dotacji administracyjnych.

W 2021 roku, na podstawie zawartej umowy sponsorskiej, dawny Wildparkstadion został przemianowany na BBBank Wildpark. Miasto Karlsruhe i KSC wspólnie uzgodniły pięcioletnie partnerstwo z BBBank. Umowa gwarantuje sponsorowi prawo do nazwy i logo stadionu, bogatą ekspozycję na terenie obiektu, biletach oraz w przestrzeniach biznesowych.

Nowy stadion będzie budowany etapowo, poczynając od wyburzenia starych łuków i wzniesienia tymczasowych trybun na obu końcach. Obecnie oferuje dwie otwarte już trybuny (trybuna wschodnia i północna). Budowa stadionu ma zostać ukończona latem 2023 roku.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023

2021

2020

2018