Stadion Miejski im. Henryka Reymana

Pojemność33 130
Kraj Polska
MiastoKraków
KlubyWisła Kraków
KategoriaProjekt zrealizowany
KosztPLN 89 M
Czas budowy2022–2023
Projekt mgr inż. arch. Piotr Janik, Archetus Sp. z o.o.

Reklama

Stadion Miejski im. Henryka Reymana – opis projektu

Dlaczego potrzebna jest modernizacja niedawno przebudowanego Stadionu Miejskiego w Krakowie?

Po zakończonej w 2012 przebudowie Stadionu Miejskiego, obiekt miał opinię niedopracowanego, niespójnego i nieestetycznego, stąd też niemal od razu pojawiły się głosy o potrzebie przeprowadzenia dodatkowych prac, mających na celu poprawę jego estetyki. Początkowo na przeszkodzie, poza kwestiami finansowymi, stała sprawa uregulowania praw autorskich do projektu, które miasto ostatecznie zakupiło dopiero w 2020.

Kto zapłaci za modernizację stadionu im. Henryka Reymana w Krakowie?

W 2019 Kraków, jako jedyny kandydat, otrzymał prawo do organizacji 3. edycji igrzysk europejskich. Impreza odbędzie się w dniach 21 czerwca – 2 lipca 2023. Zawody, poza Krakowem, rozegrane zostaną również w innych miejscach na terenie Małopolski i Śląska. Jednym z głównych obiektów igrzysk będzie Stadion Miejski im. Henryka Reymana w Krakowie, na którym mają odbyć się ceremonie otwarcia i zamknięcia, a także mecze turnieju rugby 7.

Organizacja igrzysk stała się szansą na poprawę infrastruktury sportowej w mieście i w regionie. Na początku kwietnia 2022 rząd przyznał Krakowowi dofinansowanie z budżetu centralnego w kwocie 141 mln zł na inwestycje w infrastrukturę sportową, z czego największa część (80,1 mln zł) przeznaczona zostanie na modernizację Stadionu Miejskiego, szacowaną na 89 mln zł.

Co zmieni planowana modernizacja Stadionu Miejskiego w Krakowie?

Na początku lata 2022 Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie ogłosił przetargi na modernizację Stadionu Miejskiego. Opublikowano również wizualizacje autorstwa pracowni Archetus, przedstawiające koncepcję nowego wyglądu zewnętrznego stadionu.

W ramach prac modernizacyjnych zmianie ulec ma przede wszystkim wygląd zewnętrzny obiektu. Remontowi poddane zostaną także wnętrza stadionu. Zakres prac ma objąć również wymianę oświetlenia i nagłośnienia, stworzenie łączników pomiędzy trybunami, lepszą aranżację przestrzeni oddzielających boisko od widowni czy poszerzenie wjazdu na stadion.

Celem poprawy wyglądu zewnętrznego powstać ma nowa elewacja z większą ilością przeszkleń oraz elementami świetlnymi (oprawy liniowe, siatki elewacyjne LED, telebimy). Prace obejmą również remont zewnętrznych elementów stalowych, a także otoczenie stadionu.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2022