Stadion Miejski im. Henryka Reymana (Stadion Wisły Kraków)

Pojemność33 130
23 989 (Ograniczona pojemność)
241 (Miejsca dla prasy)
50+50 (Miejsca dla niepełnosprawnych)
1650 (Sektor gości)
Kraj Polska
MiastoKraków
KlubyWisła Kraków SA
Nazwy potoczne Stadion przy Reymonta, R22
Oświetlenie 2000 lux
Inauguracja 15.10.2011 (Wisła Kraków – Jagiellonia Białystok, 3-1)
Czas budowy 2004-2012
Koszt ok. 600 mln zł
Rekord frekwencji 33 027 (Polska - Litwa, 06.06.2016)
Projekt Wojciech Obtułowicz, Studio Architektoniczne Sp. z o.o. (obecnie Archetus Sp. z o.o.)
Wykonawca Budimex-Dromex / Polimex-Mostostal
Adres ul. Reymonta 20, 33-332 Kraków

Reklama

Stadion Henryka Reymana – opis stadionu

Nowy stadion Wisły Kraków był budowany etapami od 2004 roku. To już czwarty obiekt dla krakowskiego klubu, powstały w miejscu poprzedniego. Pierwsza przyszła trybuna południowa, po niej północna i pawilon multimedialny w południowo-zachodnim narożniku.

Obie stały się rozpoznawalne dzięki masywnej żelbetowej konstrukcji i biegnącym na przedpola odciągom dachu. Każda z trybun za bramkami składa się z pięciu podobnych konstrukcyjnie segmentów, z którymi wiąże się podział jednozpoiomowej widowni na sektory.

Dwie pozostałe trybuny są dwupoziomowe i były budowane do października 2011. Ponieważ trybuny za bramkami zbudowano jako zbyt szerokie (pierwotnie nie były planowane narożniki), konieczne okazało się oddalenie trybun wzdłuż boiska od placu gry. Zaowocowało to bardzo dużą odległością (17m) i nienajlepszym widokiem z dolnych poziomów, za to górne sektory oferują bardzo dobry komfort oglądania meczów.

Całkowity koszt inwestycji jest szacowany na ok. 600 mln zł i stał się jedną z przyczyn ostrej krytyki. Kontrowersje wzbudziła również "brutalistyczna" architektura obiektu dodatkowo oszpecona zamienianiem przez wykonawcę droższych materiałów zaprojektowanych przez architektów na tańsze.

Stadion Henryka Reymana

Efektem zmian projektu związanych m.in. z walką Krakowa o Euro 2012 jest wzrost pojemności względem wstępnej koncepcji z początku XXI wieku. Trybuny za bramkami powstały według pierwszej wizji Studia Architektonicznego i są wyraźnie mniejsze, z ubogim zapleczem. Z kolei dwupoziomowe trybuny wzdłuż boiska pozwoliły obiektowi dobić do granicy 30 tys. miejsc i przejść ją z zapasem – łączna liczba krzesełek wynosi obecnie 33 326.

Oficjalnie pierwszym meczem z otwartymi wszystkimi nowymi trybunami było ligowe spotkanie z Jagiellonią Białystok z 15.10.2011.Od 2007, gdy był jeszcze w budowie, obiekt nosi mię Henryka Reymana, najlepszego strzelca w historii Wisły.

W pierwszej połowie 2023 stadion przeszedł wartą blisko 100 mln zł modernizację. Obiekt wyremontowano w związku z organizacją Igrzysk Europejskich 2023. Realizacja projektu możliwa była dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki, które wyniosło ponad 80 mln zł.

W ramach prac wykonano remont elementów dachowych oraz wymianę instalacji związanych z wentylacją, klimatyzacją i ogrzewaniem. Najbardziej zauważalną zmianą był jednak remont elewacji, która wzbogaciła się o szklaną fasadę i zyskała zdecydowanie bardziej estetyczny wygląd.

Podczas Igrzysk Europejskich 2023, które odbyły się w dniach 21 czerwca – 2 lipca, na stadionie miały miejsce ceremonie otwarcia i zamknięcia, a także mecze turnieju rugby siedmioosobowego.

Jak stadion Wisły Kraków prezentuje się na tle pozostałych obiektów 1 Ligi?

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2023

2022