Stadio della Fiorentina

Pojemność40 430
Kraj Włochy
MiastoFlorencja
KlubyACF Fiorentina
KategoriaProjekt nieaktualny
Koszt€ 420 mln
Czas budowy2019 - 2021
Projekt Arup
Data projektu 2017

Reklama

Stadio della Fiorentina – opis projektu

Nowy stadion Fiorentiny ma stanąć w miejscu kompleksu handlowego Mercafir na północnym zachodzie miasta. Lokalizacja oferuje szybki dostęp do autostrady oraz dobre połączenie kolei miejskiej, dzięki czemu jest optymalna dla tak dużego projektu.

Na 48 hektarach ma powstać główny stadion o pojemności 40 tys. miejsc, centrum komercyjno-biurowe o powierzchni 7,7 ha, parking zajmujące 4,5 ha na zachodzie działki, a do tego hotel z 200 łóżkami oraz efektownie profilowany główny plac przed stadionem. Powstanie też trzecia stacja kolejowa (jedyna w obrębie samej działki).

Sam stadion ma być bardzo elegancki, o co postarali się architekci ze światowej sławy pracowni Arup. Trybuny i zewnętrzne pokrycie bryły będą falujące, dzięki czemu obiekt ma się wydać żywy i przyciągać wzrok. Metaliczne pokrycie fasad pozwoli mienić się w świetle, a iluminacja LED sprawi, że nocą obiekt ożyje.

Pod względem funkcjonalności ma wystawić Fiorentinę na czoło włoskiej rywalizacji stadionowej. Bilet, zakupy czy powtórki – to wszystko będzie możliwe z wykorzystaniem tylko telefonu komórkowego. Do tego duży nacisk na zrównoważony rozwój i ekologię – zbieranie deszczówki, baterie słoneczne i osiągnięcie złotego standardu LEED.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2020

2019

2018

2017