Stadion OSiR w Zamościu

Pojemność1 760
Kraj Polska
MiastoZamość
KlubyHetman Zamość
KategoriaProjekt realizowany
KosztPLN 58 M
Czas budowy2023–2024
Wykonawca BUDMAT, InterHall

Reklama

Stadion OSiR w Zamościu – opis projektu

Jakie były pierwsze koncepcje przebudowy stadionu OSiR w Zamościu?

W związku z pogarszającym się stanem technicznym i odbieganiem od współczesnych standardów, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zamościu podjął działania mające na celu przeprowadzenie kompleksowej modernizacji stadionu OSiR. Na zlecenie OSiR-u firma Vitaro wykonała dokumentację projektową, którą przekazała zamawiającemu pod koniec 2020. Koncepcję przebudowy upubliczniono 19 stycznia 2021 podczas posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Miasta.

Projekt konsultowano z radnymi, przedstawicielami klubów sportowych oraz środowiskiem kibiców. W lutym 2021 powstała druga koncepcja, różniąca się od poprzedniej wizji. Zmiany obejmowały m.in. przesunięcie skoczni w dal za północny łuk bieżni, dzięki czemu trybuna główna mogła znaleźć się bliżej boiska, a także zwiększenie wysokości planowanych nowych trybun. Obie koncepcje przyczyniły się do dyskusji nad przyszłym kształtem stadionu, ale żadna z nich nie została przyjęta do realizacji.

Kiedy powstała najnowsza koncepcja przebudowy stadionu OSiR w Zamościu?

30 maja 2022 Zamość otrzymał dofinansowanie na dwa projekty w ramach rządowego funduszu Polski Ład, w tym na przebudowę stadionu OSiR. Wartość dofinansowania wynosiła 32 mln zł. Na początku czerwca opublikowano kolejne wizualizacje, ukazujące nową koncepcję modernizacji.

Jakie były założenia nowej wizji przebudowy stadionu w Zamościu?

Według projektu rozebrane miały zostać wały ziemne, na których znajdowały się dotychczasowe trybuny. Zachowana miała zostać tylko trybuna główna. Miejsce wałów częściowo zajęły nowe, żelbetowe sektory widowni. Stadion miał otrzymać nowe boisko piłkarskie i ośmiotorową bieżnię lekkoatletyczną wraz z dodatkowymi urządzeniami lekkoatletycznymi (skocznie, rzutnie).

Projekt zakładał rearanżację całego otoczenia. Planowana była także przebudowa boiska treningowego, które miało zostać wyposażone w tzw. balon, umożliwiający ochronę przed niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi. Powstać miała również nowa wieża sędziowska, kasy biletowe, toalety i inne urządzenia towarzyszące.

Według wstępnie zaprezentowanej wizji nowe trybuny miały się składać z sześciu odseparowanych od siebie modułów. Po wschodniej stronie zaplanowano długą, ciągnącą się wzdłuż całego boiska, zadaszoną trybunę. Po przeciwległej stronie trybuny miały zostać podzielone na trzy części, z których centralny fragment stanowić miała wyremontowana trybuna główna.

Po stronie zachodniej, na początku łuków, powstać miały dwa ostatnie moduły trybun. Pozostała, większa część łuków pozostałaby natomiast otwarta, bez miejsc dla widzów. Wszystkie nowe trybuny (poza trybuną główną) miały być w pełni zadaszone. Łącznie stadion miał pomieścić niespełna 5000 widzów.

Kiedy ogłoszono przetarg na przebudowę stadionu Hetmana Zamość?

Poza środkami z Polskiego Ładu, na realizację inwestycji udało się również pozyskać 7 mln zł dotacji od Ministerstwa Sportu i Turystyki. Resztę kwoty stanowić miał wkład własny miasta (planowano, że koszt inwestycji wyniesie 45-47 mln zł). Przetarg na budowę ogłoszono na początku 2023.

Jakie zmiany wprowadzono do projektu przebudowy stadionu w Zamościu?

Aby poczynić oszczędności, projekt został okrojony z niektórych elementów: zmniejszono zakres robót brukarskich i ciągów pieszo-jezdnych, zrezygnowano z podgrzewanej murawy oraz boiska treningowego krytego tzw. balonem, a także z budowy trybuny wschodniej i dwóch segmentów trybun na łukach.

Uszczuplony projekt w swoich głównych założeniach posiadał teraz powstanie odnowionego stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego z trybunami wyłącznie po zachodniej stronie. Miejsce rozebranych wałów zajmować miały póki co puste przestrzenie. Widownia po stronie zachodniej składałaby się z trzech segmentów (w tym ze zmodernizowanej trybuny głównej) i mieścić miała łącznie 1760 widzów.

Dlaczego projekt przebudowy stadionu w Zamościu wzbudził kontrowersje?

Projekt wzbudził spore emocje i kontrowersje. Zdecydowanie przeciwko jego realizacji w zaproponowanym kształcie występowali kibice Hetmana. Przeciwnicy koncepcji zarzucali jej brak spójności i estetyki, nieprofesjonalne wykonanie oraz mankamenty takie jak brak trybuny dla kibiców gości, brak oświetlenia i wysoki koszt w stosunku do oczekiwanych efektów, wypadający niekorzystnie na tle innych podobnych inwestycji w Polsce.

Faktem przemawiającym za realizacją projektu była możliwość skorzystania z wielomilionowych dotacji, a także konieczność renowacji stadionu, któremu w nadchodzącym czasie z powodu złego stanu technicznego groziło nawet wyłączenie z użytkowania.

Ile kosztować będzie przebudowa stadionu w Zamościu?

Pomimo ograniczenia zakresu zadań, najtańszy oferent w przetargu proponował przeprowadzenie robót za nieco ponad 58 mln zł, znacząco przekraczając zakładany budżet. Miejscy radni, stojąc przed groźbą utraty milionowych dotacji, zagłosowali za emisją obligacji o wartości 15 mln zł. Dzięki decyzji radnych udało się dopiąć budżet i w maju 2023 podpisano umowę z wykonawcą, którym zostało konsorcjum firm BUDMAT i InterHall.

Kiedy stadion OSiR w Zamościu zostanie przebudowany?

Relację z przebudowy stadionu OSiR w Zamościu można zobaczyć na osobnej podstronie

20 maja 2023 na starym stadionie OSiR odbył się ostatni mecz, w którym w ramach rozgrywek ligi okręgowej Hetman Zamość pokonał Włókniarz Frampol 4:1. Następnie Hetman przeniósł się na boisko za Rotundą, a na stadionie ruszyły prace budowlane, które rozpoczęły się od rozbiórki wałów ziemnych.

Przebudowa stadionu ma się zakończyć pod koniec 2024. Miasto stara się także o otrzymanie kolejnych dotacji, które umożliwiłyby wykonanie elementów usuniętych z projektu w ramach oszczędności.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023

2022