Stadion OSiR w Zamościu

Aktualizacja: 21.01.2024

Pojemność docelowa1 760
Pojemność przed budową7 600
Kraj Polska
MiastoZamość
KlubyHetman Zamość
KategoriaBudowa trwająca
Koszt 58 mln zł
Czas budowy 2023–2024
Wykonawca BUDMAT, InterHall

Reklama

Stadion OSiR w Zamościu – opis stadionu w budowie

Jak doszło do przebudowy stadionu OSiR w Zamościu?

30 maja 2022 Zamość otrzymał dofinansowanie na dwa projekty w ramach rządowego funduszu Polski Ład, w tym na przebudowę stadionu OSiR. Wartość dofinansowania wynosiła 32 mln zł. Na początku czerwca opublikowano wizualizacje, ukazujące koncepcję modernizacji.

Poza środkami z Polskiego Ładu, na realizację inwestycji udało się również pozyskać 7 mln zł dotacji od Ministerstwa Sportu i Turystyki. Resztę kwoty stanowić miał wkład własny miasta (planowano, że koszt inwestycji wyniesie 45-47 mln zł). Przetarg na budowę ogłoszono na początku 2023.

Pomimo zmian oszczędnościowych dokonanych w projekcie, najtańszy oferent w przetargu proponował przeprowadzenie robót za nieco ponad 58 mln zł, znacząco przekraczając zakładany budżet. Miejscy radni, stojąc przed groźbą utraty milionowych dotacji, zagłosowali za emisją obligacji o wartości 15 mln zł, dzięki czemu udało się dopiąć budżet i w maju 2023 podpisano umowę z wykonawcą, którym zostało konsorcjum firm BUDMAT i InterHall.

Kiedy zostanie zrealizowana przebudowa stadionu OSiR w Zamościu?

20 maja 2023 na starym stadionie OSiR odbył się ostatni mecz, w którym w ramach rozgrywek ligi okręgowej Hetman Zamość pokonał Włókniarz Frampol 4:1. Następnie Hetman przeniósł się na boisko za Rotundą, a na stadionie ruszyły prace budowlane, które rozpoczęły się od rozbiórki wałów ziemnych.

Przebudowa stadionu ma się zakończyć pod koniec 2024. Miasto stara się także o otrzymanie kolejnych dotacji, które umożliwiłyby wykonanie elementów usuniętych z projektu w ramach oszczędności.

Co zakłada koncepcja przebudowy stadionu w Zamościu?

Koncepcję przebudowy stadionu w Zamościu można zobaczyć na osobnej podstronie

Projekt zakłada kompletną przebudowę stadionu. Rozebrane zostaną wały ziemne dookoła bieżni, na których dotychczas znajdowały się trybuny. Zachowana zostanie jedynie trybuna główna, która przejdzie modernizację. Po jej bokach powstaną dwa nowe, zadaszone segmenty trybun, oparte na żelbetowym szkielecie. Pojemność widowni wyniesie 1760 widzów.

Obiekt otrzyma nową, ośmiotorową bieżnię tartanową wraz z urządzeniami lekkoatletycznymi (skocznie, rzutnie). Powstanie również nowa wieża sędziowska, kasy biletowe, toalety i inne urządzenia towarzyszące.

Początkowo planowano szerszy zakres prac, jednak w związku z oszczędnościami projekt okrojono z niektórych elementów: zmniejszono zakres robót brukarskich i ciągów pieszo-jezdnych, zrezygnowano z podgrzewanej murawy oraz boiska treningowego krytego tzw. balonem, a także z budowy trybuny po stronie wschodniej i dwóch segmentów trybun na łukach.

Dlaczego projekt przebudowy stadionu w Zamościu wzbudził kontrowersje?

Projekt wzbudził spore emocje i kontrowersje. Zdecydowanie przeciwko jego realizacji w zaproponowanym kształcie występowali kibice Hetmana. Przeciwnicy zarzucali mu brak spójności i estetyki, nieprofesjonalne wykonanie oraz mankamenty takie jak brak trybuny dla kibiców gości, brak oświetlenia i wysoki koszt w stosunku do oczekiwanych efektów, wypadający niekorzystnie na tle innych podobnych inwestycji w Polsce.

Faktem przemawiającym za realizacją projektu była możliwość skorzystania z wielomilionowych dotacji, a także konieczność renowacji stadionu, któremu w nadchodzącym czasie z powodu złego stanu technicznego groziło nawet wyłączenie z użytkowania.

Reklama

Zdjęcia

21.01.2024

12.01.2024

29.12.2023

08.12.2023

25.08.2023

14.08.2023

08.08.2023

04.07.2023

28.06.2023

Powiązane aktualności

2024