Miejski Stadion Piłkarski SKRA

Aktualizacja: 24.11.2022

Pojemność2 500
Kraj Polska
MiastoCzęstochowa
KlubySkra Częstochowa
KategoriaBudowa skończona
Czas budowy 06.2022 – 02.2023

Reklama

Stadion Skry Częstochowa – opis stadionu w budowie

Jak doszło do rozbudowy stadionu przy ul. Loretańskiej?

W 2018 Skra Częstochowa awansowała do II ligi (3. poziom rozgrywkowy), wracając po 67 latach do rozgrywek na szczeblu centralnym. Skromny obiekt przy ul. Loretańskiej, który od pewnego czasu był już permanentnym domem „Skrzaków”, spełniał jeszcze warunki do gry na tym poziomie, ale kiedy w 2021 Skra weszła do I ligi, nie było już mowy o dalszym korzystaniu z „Lorety”.

Początkowo zespół rozgrywał swoje domowe mecze w I lidze na obiektach rywali. Wiosną 2022, pod naciskiem PZPN-u, znalazł sobie obiekt zastępczy, najpierw rozegrał dwa mecze w Sosnowcu, a następnie przeniósł się do Bełchatowa. Jednocześnie cały czas planowana była modernizacja stadionu przy ul. Loretańskiej, tak by klub mógł powrócić do rozgrywania spotkań na tym obiekcie.

Jak przebiegają prace na stadionie przy ul. Loretańskiej?

W czerwcu 2022 rozpoczęła się rozbudowa budynku klubowego stojącego po północnej stronie boiska przy ul. Loretańskiej. Budowa była możliwa dzięki pozyskaniu środków (1,17 mln zł) z budżetu obywatelskiego. W lipcu 2022 Częstochowa otrzymała natomiast 5 mln zł z rządowego funduszu Polski Ład na modernizację stadionu Skry. Dzięki tej kwocie możliwe stało się wyposażenie obiektu w boisko z podgrzewaną murawą i oświetlenie o wymaganym natężeniu.

Przetarg na te prace ogłoszono w sierpniu 2022, a w październiku podpisano umowę i przystąpiono do realizacji. Wykonawcą została firma InterHall z Katowic. Wartość kontraktu (5,2 mln zł) nieznacznie przekroczyła rządowe dofinansowanie, a różnicę pokryto z miejskiego budżetu. Zakończenie robót ma nastąpić do 7 lutego 2023, dzięki czemu klub ma nadzieję, że wiosną 2023 będzie mógł już rozgrywać I-ligowe mecze na własnym stadionie.

Jak kibice mogą pomóc w rozbudowie stadionu przy ul. Loretańskiej?

Aby móc spełnić wszystkie wymagania odnośnie przystosowania obiektu przy ul. Loretańskiej do warunków licencyjnych na grę w I lidze, potrzebna jest jeszcze rozbudowa trybun. Żeby pozyskać fundusze potrzebne na ten cel, Skra przeznaczyła 25% swoich udziałów na akcję crowdfundingową, w ramach której każdy może zostać akcjonariuszem klubu.

Jaki jest zakres rozbudowy stadionu przy ul. Loretańskiej?

Ogół prac prowadzonych na obiekcie przy ul. Loretańskiej obejmuje rozbudowę budynku klubowego, wymianę oświetlenia oraz instalację nowej murawy, wyposażonej w system podgrzewania. O ile uda się zyskać dodatkowe środki, obiekt zyska także nowe, większe trybuny. Prace obejmują również reorganizację terenu wokół obiektu, m.in. nowe parkingi czy ogrodzenie.

Budynek klubowy po rozbudowie wydłuży się o 12 m i zyska dodatkową, trzecią kondygnację. W nowych pomieszczeniach znajdzie się m.in. stanowisko dowodzenia, obsługi VAR, realizacji dźwięku i obrazu, nowe szatnie, gabinety fizjoterapeutyczne czy biura.

Boisko, które zostanie nieznacznie przesunięte, zyska nową nawierzchnię syntetyczną i będzie wyposażone w system podgrzewania. W celu naprawy systemu odwodnienia, od podstaw wykonana zostanie także górna warstwa podbudowy. Nowe oświetlenie będzie miało natężenie 1400 lx (w porównaniu do dotychczasowych 550 lx). Planowane nowe trybuny mają zwiększyć pojemność obiektu z 990 do 2500 widzów.

Reklama

Zdjęcia

24.11.2022

28.10.2022

  • stadion_skry_czestochowa
    28.10.2022 © Piotr
  • stadion_skry_czestochowa
    28.10.2022 © Piotr

25.08.2022