Zamość: Jak przebiegają prace na stadionie Hetmana?

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Zamość: Jak przebiegają prace na stadionie Hetmana? Już na etapie uchwalania projektu budowy nowego Stadionu OSiR było wiele kontrowersji. Pojawiły się wówczas krytyczne głosy mieszkańców. Znacząco wzrósł też koszt inwestycji. Pierwszy etap prac rozpoczął się w czerwcu 2023 roku. Trwa on do dzisiaj.

Reklama

Gruntowna przebudowa

Zakres planowanych prac na Stadionie Hetmana jest bardzo duży. W znacznej części zburzono już obszerne trybuny, jedynie szkielet głównej został zachowany. W myśl projektu, będzie ona nadal sercem stadionu. Pod nią będą całkowicie nowe szatnie, zaplecze sanitarne, powierzchnie magazynowe i pomieszczenia biurowe. Efektem tych prac będzie całkowita modernizacja trybuny głównej.

Na obiekcie powstanie także infrastruktura lekkoatletyczna, a boisko piłkarskie będzie dostosowane do wymogów II ligi. W pierwszym etapie prac przewidziana jest także budowa dwóch trybun, a renowacja tej od strony parku odbędzie się dopiero w drugim etapie inwestycji. Wówczas przeprowadzony zostanie także remont dodatkowego boiska, które będzie przykryte balonem.

Rosnące koszty

W czerwcu 2022 roku zakładano, że inwestycja pochłonie około 45-47 mln zł. Dofinansowanie z Polskiego Ładu wyniesie 32 mln zł, natomiast Ministerstwo Sportu dołoży 7 mln zł. Po przetargu okazało się jednak, że to zdecydowanie za mało. Najtańsza oferta na wykonanie prac zamykała się w kwocie 58 mln zł. Nie udało się pozyskać dodatkowego wsparcia do wkładu własnego, dlatego władze Zamościa zdecydowały się na emisję obligacji o wartości 15 mln zł, na co wyrazili zgodę radni miasta. Obecnie szacuje się, że w najgorszym wypadku koszt budowy może wynieść nawet 70 mln zł.

Budowa Stadionu OSiR w Zamościu© Bogdan Nowak, Kurier Lubelski

 „Czym zawinił Zamość?"

Fani są zbulwersowani projektem, który w żaden sposób nie spełnia ich oczekiwań. W swoich zarzutach dotyczących projektu wymienili między innymi brak sektora gości i części trybun a także brak sztucznego oświetlenia i podgrzewanej murawy, co przekłada się na zaledwie 1 700 miejsc, a także niespójność architektoniczną.

Jeśli inwestycja dojdzie do skutku, to nie wiemy, czy przypadkiem nie będzie to najdroższy stadion w Polsce pod względem kosztów na jedno siedzisko (około 40 000 zł!) - pisali kibice na Facebooku.

Kilka dni później kibice Hetmana wystosowali apel do ówczesnego ministra sportu Kamila Bortniczuka. Prosili w nim o czasowe zamrożenie środków z Funduszu Polski Ład na realizację planowanej przebudowy stadionu do czasu przedstawienia koncepcji zaakceptowanej przez lokalną społeczność. Tajemnicą poliszynela jest to dlaczego włodarze Zamościa na siłę forsują projekt, który krótko mówiąc, nie przystoi takiemu miastu jak Zamość. Czym zawinił Zamość?

 Budowa Stadionu OSiR w Zamościu© Bogdan Nowak, Kurier Lubelski

Stadion powstał w latach 30 ubiegłego wieku i był wielokrotnie modernizowany. W 1980 roku na obiekcie powstała kryta trybuna, a także podniesiono jego koronę, a w latach 90. dobudowano tam bieżnię. Na trybunach mogło zasiąść 10 000 widzów.

Na obiekcie swoje mecze rozgrywa Hetman Zamość. Klub obecnie występuje w lidze okręgowej. Nigdy nie zagrał w ekstraklasie, ale spędził 11 sezonów na drugim poziomie i dwukrotnie awansował do ćwierćfinału Pucharu Polski. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowy Stadion OSiR zostanie oddany do użytku do końca 2024 roku.

Reklama