Stadion im. Braci Czachorów

Aktualizacja: 24.07.2023

Pojemność docelowa14 440
Pojemność przed budową8 840
Kraj Polska
MiastoRadom
KlubyRadomiak
KategoriaBudowa trwająca
Czas budowy 15.05.2017 – 30.07.2023 (I faza), 04.2024 – 01.2026 (II faza)
Koszt 150 mln zł (37,5 mln $) (I faza), 39,59 mln zł (10,1 mln $) (II faza)
Wykonawca Rosa-Bud, Maxto / Betonox

Reklama

Stadion im. Braci Czachorów – opis stadionu w budowie

Jaki jest plan na budowę nowego stadionu Radomiaka?

Koncepcję architektoniczną nowego stadionu Radomiaka można zobaczyć na osobnej podstronie

Nowy stadion Radomiaka ma powstać częściowo w miejscu starego stadionu im. Braci Czachorów, choć będzie względem niego obrócony o 90 stopni. Integralną częścią projektu tzw. Radomskiego Centrum Sportu jest nowa hala widowiskowo-sportowa, mająca być połączona z trybuną główną stadionu. Pojemność hali wyniesie 5600 widzów, a stadionu ok. 14 500.

Stadion ma być wybudowany etapami. Pierwszy etap zakładał powstanie tylko trybun wzdłuż boiska, które miały zapewnić 8840 miejsc. Etap ten rozpoczął się w 2017 i, po wielu trudnościach, został zakończony w 2023. W drugim etapie powstaną brakujące trybuny za bramkami. Ich budowa rozpoczęła się w maju 2024 i ma się zakończyć najpóźniej na początku 2026.

Jak doszło do budowy nowego stadionu Radomiaka?

Jakie były pierwsze pomysły na nowy stadion Radomiaka?

Plany budowy nowego stadionu dla Radomiaka sięgają początków XXI wieku. W 2006 powstała koncepcja przebudowy stadionu przy ul. Struga, według której obiekt miał otrzymać bieżnię lekkoatletyczną z prawdziwego zdarzenia, a widownię miał przykrywać dach wspierany przez efektowne, łukowate kratownice.

Koncepcję wkrótce jednak zarzucono, zaczęto natomiast rozważać budowę stadionu w innej lokalizacji. Wybór padł na dzielnicę Koniówka, gdzie powstać miał cały ośrodek sportowo-rekreacyjny z boiskami treningowymi, hotelem i głównym stadionem, który miał pomieścić nawet do 20 tys. widzów. Kompleks planowano pod kątem Euro 2012, jako jedno z centrów treningowych.

Z planów budowy ośrodka w Koniówce ostatecznie nic nie wyszło i powrócono do pomysłów przebudowy obiektu przy ul. Struga. Miasto wcześniej zagwarantowało sobie dofinansowanie ze środków unijnych, ale wiązało się to z pewnymi ograniczeniami, dlatego w zamian rozpoczęły się poszukiwania prywatnego inwestora. Nowy stadion miał być teraz już wyłącznie piłkarski, mówiło się też o dodatkowych funkcjach komercyjnych i budowie nowej hali sportowej.

Dlaczego pomysł budowy stadionu Radomiaka w formule partnerstwa publiczno-prywatnego nie wypalił?

Chętnych do budowy obiektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego zgłosiło się pięć podmiotów. Pod koniec 2010 zmieniły się jednak przepisy, co spowodowało, że miasto przekroczyłoby dopuszczalny poziom zadłużenia w przypadku realizacji inwestycji z prywatnym partnerem.

Rozmowy z potencjalnymi inwestorami zostały zawieszone, a władze Radomia zaczęły czynić starania, by pozyskać dofinansowanie na budowę hali od Ministerstwa Sportu i Turystyki. W 2012 rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną nowej hali, którą wygrało studio APA Czech-Duliński-Wróbel. Wizja zawierała także wstępny zarys stadionu i stała się bazą dla finalnej koncepcji całego kompleksu.

W międzyczasie, w latach 2010–2012, w Radomiu przebudowano stadion MOSiR przy ul. Narutowicza.

Jakie było stanowisko kibiców wobec budowy nowego stadionu Radomiaka?

Tymczasem kibice, widząc impas w sprawie stadionu, w 2012 założyli inicjatywę „Stadion dla Radomiaka” i rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycją do władz miasta. W późniejszym okresie kibice klubu wielokrotnie zajmowali stanowisko w sprawie budowy stadionu, wyrażając niezadowolenie z wolnego tempa prac.

Jak kwestia okolicznych gruntów wpłynęła na ostateczny kształt nowego stadionu Radomiaka?

Ze stadionem Radomiaka nierozerwalnie związana jest także budowa przystadionowego kompleksu, w którego skład miała wchodzić hala sportowa i basen. Obiekty planowano już od lat 60. XX wieku, w latach 70. wywłaszczono tereny na wschód od stadionu. Inwestycję prowadziło przedsiębiorstwo „Radoskór”, ale pod koniec lat 80., z braku środków, budowę przerwano.

Po zmianie ustrojowej teren skomunalizowano, a w 2003 kupił go właściciel firmy Jadar, który zamierzał stworzyć tu kompleks sportowy m.in. z aquaparkiem. Zamiast w nowy ośrodek, właściciel zainwestował jednak w rozbudowę fabryki, a tereny z niedokończoną halą i basenem odsprzedał miastu z zyskiem w 2008.

W 2013 miasto rozpoczęło rozbiórkę obiektów, a teren miał być wykorzystany pod budowę nowej hali i stadionu. W 2014 o działkę upomnieli się jednak spadkobiercy dawnych właścicieli, a spór spowodował, że w 2015 miasto zrezygnowało z budowy na tych terenach i dokonało przesunięć w projekcie, co pociągnęło za sobą likwidację okolicznych kortów tenisowych i targowiska, a boisko nowego stadionu zostało obrócone do osi wschód-zachód.

Kiedy podjęto kluczowe decyzje w sprawie budowy nowego stadionu Radomiaka?

W grudniu 2014 nowym prezydentem Radomia został Radosław Witkowski, który był gorącym zwolennikiem budowy stadionu. Po zmianie koncepcji, tak by obiekty omijały sporne grunty, w marcu 2015 nowy prezydent ogłosił budowę Radomskiego Centrum Sportu przy ul. Struga, w którego skład wchodzić miał nowy stadion i hala. Przygotowaniem programu funkcjonalno-użytkowego zajęło się Estudio Lamela z Warszawy.

Jak przebiegała budowa nowego stadionu Radomiaka?

Kiedy zaczęła się budowa Radomskiego Centrum Sportu?

W październiku 2015 został ogłoszony przetarg na budowę RCS, który wygrała spółka Rosa-Bud w partnerstwie z Maxto. Kwota kontraktu opiewała na 110 mln zł. Ostatni mecz na starym stadionie odbył się 9 kwietnia 2016, a 4 maja tego samego roku dokonano uroczystego wbicia pierwszej łopaty z udziałem m.in. prezydenta miasta.

Według pierwotnych planów hala miała być gotowa w drugiej połowie lipca 2018, a stadion dwa miesiące później. Kontrakt obejmował tylko pierwszy etap budowy stadionu, z trybunami wyłącznie wzdłuż boiska. Początkowo miało to być 5,5 tys. widzów, ale po rozszerzeniu północnej trybuny na całą długość pola gry, planowana pojemność wzrosła do ok. 8,5 tys. widzów, a po dodaniu narożników do 8840 widzów.

W kolejnych miesiącach dokonano rozbiórki starego stadionu i rozpoczęła się budowa nowej hali. Po zamknięciu starego obiektu piłkarze Radomiaka przenieśli się na niedawno przebudowany stadion przy ul. Narutowicza.

Kiedy rozpoczęła się właściwa budowa nowego stadionu Radomiaka?

Budowa stadionu od początku napotykała na problemy. Dopiero 26 września 2016 zaprezentowano finalną koncepcję, a w kwietniu 2017 wydano pozwolenie na budowę. 15 maja 2017 po raz drugi odbyła się uroczystość wbicia symbolicznej łopaty, tym razem dla samego stadionu (prace nad halą już postępowały).

Dlaczego zerwano umowę z pierwszym wykonawcą stadionu Radomiaka?

W związku z opóźnieniami, w czerwcu 2018 podpisano aneks, zgodnie z którym hala miała być oddana do użytku w listopadzie 2018, a stadion w lutym 2019. Kiedy na początku 2019 wykonawca poprosił o kolejne przedłużenie terminu, a także o dodatkowe 23 mln zł, MOSiR odstąpił od umowy. Przeprowadzona następnie inwentaryzacja wykazała szereg nieprawidłowości.

Kto dokończył budowę stadionu Radomiaka?

W maju 2019 ogłoszono przetarg na dokończenie robót, ale w pierwszym terminie nie zgłosił się żaden zainteresowany. W drugim przetargu wygrało konsorcjum firm Erekta Budownictwo/Interiors Karolina Pawlak, ale kiedy w listopadzie miało dojść do podpisania umowy, konsorcjum wycofało się z projektu. Umowę, opiewającą na kwotę ponad 82 mln zł, ostatecznie podpisano 16 stycznia 2020 z drugim oferentem, firmą Betonox.

Dlaczego w trakcie budowy stadionu Radomiaka rozbierano nowo powstałe trybuny?

Nowy wykonawca otrzymał rok na dokończenie budowy. Tymczasem w maju 2020 okazało się, że trybuna północna została wybudowana bez odpowiednich fundamentów. Podjęto decyzję o częściowej rozbiórce dotychczas postawionej prefabrykowanej konstrukcji, następnie konieczne było postawienie nowego muru oporowego, palowanie i poprawa fundamentów. Spowodowało to znaczący wzrost kosztów i wydłużenie terminu ukończenia inwestycji. Latem 2021 okazało się, że podobnych zabiegów wymaga również trybuna południowa.

Natomiast Radomiak, którego tymczasowy pobyt na stadionie przy ul. Narutowicza uległ znacznemu przedłużeniu, w 2021 po raz drugi w swej historii awansował do Ekstraklasy.

Kiedy zakończył się pierwszy etap budowy nowego stadionu Radomiaka?

W grudniu 2021 została oddana do użytku hala widowiskowo-sportowa. Pierwszy etap budowy stadionu zakończył się latem 2023. Inauguracja obiektu miała miejsce 30 lipca 2023. W dniu otwarcia na stadionie zorganizowano turniej piłkarski dla dzieci oraz udostępniono go mieszkańcom do zwiedzania. Pierwszy oficjalny mecz na nowej arenie odbył się 5 sierpnia 2023, kiedy Radomiak zmierzył się w 3. kolejce Ekstraklasy z Cracovią (0:1).

Ile kosztował nowy stadion Radomiaka?

Koszt pierwszego etapu budowy stadionu ostatecznie wyniósł ok. 150 mln zł, a budowa hali pochłonęła kolejne 115 mln zł. Na budowę hali udało się zdobyć 35,7 mln zł dofinansowania od Ministerstwa Sportu i Turystyki. Koszt budowy stadionu pokryty był w całości przez miasto, a wraz z rosnącymi kwotami i nowymi aneksami do umowy, radni przegłosowywali kolejne wydatki.

Jak prezentuje się nowy stadion Radomiaka po zakończeniu pierwszego etapu budowy?

Prezentację nowego stadionu Radomiaka można zobaczyć na osobnej podstronie

Nowy stadion Radomiaka po zakończeniu pierwszego etapu budowy posiada dwie,  położone wzdłuż boiska, jednopoziomowe, zadaszone trybuny. Obiekt powstał częściowo w miejscu starego stadionu im. Braci Czachorów, choć boisko przesunięto kawałek na północ i obrócono o 90 stopni. Nowy stadion nie posiada bieżni lekkoatletycznej i ma typowo piłkarski układ. Pojemność nowych trybun wynosi 8840 widzów. Stadion wyposażony jest m.in. w boisko z podgrzewaną murawą i sztuczne oświetlenie.

Trybuna główna z lożami i miejscami VIP znajduje się po stronie południowej, a od zewnętrznej strony przylega do niej okrągły budynek nowej hali widowiskowo-sportowej na 5600 miejsc, razem z którą stadion tworzy Radomskie Centrum Sportu.

Kiedy nowy stadion Radomiaka zostanie w pełni ukończony?

Po otwarciu dwóch pierwszych trybun Radomiak kontynuuje występy w Ekstraklasie, a na nowym stadionie regularnie notowane są wysokie frekwencje. Po zakończeniu I etapu budowy za bramkami pozostawiono puste przestrzenie, ograniczone od zewnętrznej strony ekranami akustycznymi. Docelowo za bramkami mają stanąć kolejne trybuny, które zamkną bryłę obiektu w jedną całość.

W sierpniu 2023 prezydent Radomia Radosław Witkowski poinformował o złożeniu przez miasto wniosku o dofinansowanie II etapu budowy stadionu z rządowego funduszu Polski Ład. Wniosek ten został rozpatrzony pozytywnie, o czym oznajmiono na początku października 2023. Radom otrzymał w ten sposób kwotę 30 mln zł, brakujące środki (wstępnie szacowano, że będzie to ok. 15 mln zł) zostaną pokryte z budżetu miasta.

Na początku kwietnia 2024 rozstrzygnięto przetarg na budowę brakujących trybun, którego zwycięzcą została firma Betonox, ta sama która dokończyła I etap budowy stadionu. Umowę podpisano 18 kwietnia 2024, a wartość kontraktu to 39,59 mln zł. Wykonawca otrzymał 21 miesięcy na realizację inwestycji.

W ramach II etapu budowy powstać mają dwie trybuny za bramkami, które łącznie pomieszczą 5600 osób, zwiększając pojemność całego stadionu do blisko 14,5 tys. widzów. Nowe trybuny powstaną wraz zadaszeniem, zapleczem sanitarno-usługowym, a także elementami systemu oświetlenia, nagłośnienia i monitoringu.

Budowa ma przebiegać w taki sposób, aby nie zakłócać funkcjonowania stadionu i organizacji meczów. Obie trybuny będą powstawać jednocześnie. Na prośbę Radomiaka, prace związane z budową trybun mają się rozpocząć po ostatnim meczu sezonu 2024/25 z Widzewem, zaplanowanym na 25 maja 2024. Zgodnie z harmonogramem, nowe trybuny powinny być oddane do użytku na początku 2026, choć prawdopodobne jest, że nastąpi to szybciej.

Umowa z Betonoxem nie obejmuje elewacji stadionu, która ma powstać w ramach osobnego zadania. Przetarg na wykonanie elewacji ma zostać ogłoszony jeszcze w 2024.

Reklama

Zdjęcia

  

24.07.2023

16.07.2023

20.06.2023

25.05.2023

23.05.2023

20.05.2023

17.05.2023

15.05.2023

04.05.2023

13.04.2023

30.03.2023

16.03.2023

28.02.2023

16.02.2023

04.02.2023

22.12.2022

21.11.2022

03.11.2022

14.10.2022

13.10.2022

22.09.2022

30.08.2022

26.08.2022

17.08.2022

05.08.2022

12.07.2022

23.06.2022

01.06.2022

20.05.2022

26.04.2022

20.04.2022

 • stadion_radomiaka_radom
  20.04.2022 © Włodzimierz Łyżwa, Echo Dnia
 • stadion_radomiaka_radom
  20.04.2022 © Włodzimierz Łyżwa, Echo Dnia
 • stadion_radomiaka_radom
  20.04.2022 © Włodzimierz Łyżwa, Echo Dnia
 • stadion_radomiaka_radom
  20.04.2022 © Włodzimierz Łyżwa, Echo Dnia
 • stadion_radomiaka_radom
  20.04.2022 © Włodzimierz Łyżwa, Echo Dnia
 • stadion_radomiaka_radom
  20.04.2022 © Włodzimierz Łyżwa, Echo Dnia
 • stadion_radomiaka_radom
  20.04.2022 © Włodzimierz Łyżwa, Echo Dnia
 • stadion_radomiaka_radom
  20.04.2022 © Włodzimierz Łyżwa, Echo Dnia
 • stadion_radomiaka_radom
  20.04.2022 © Włodzimierz Łyżwa, Echo Dnia

05.04.2022

22.03.2022

 • stadion_radomiaka_radom
  22.03.2022 © Włodzimierz Łyżwa, Echo Dnia
 • stadion_radomiaka_radom
  22.03.2022 © Włodzimierz Łyżwa, Echo Dnia
 • stadion_radomiaka_radom
  22.03.2022 © Włodzimierz Łyżwa, Echo Dnia
 • stadion_radomiaka_radom
  22.03.2022 © Włodzimierz Łyżwa, Echo Dnia
 • stadion_radomiaka_radom
  22.03.2022 © Włodzimierz Łyżwa, Echo Dnia
 • stadion_radomiaka_radom
  22.03.2022 © Włodzimierz Łyżwa, Echo Dnia

11.03.2022

17.02.2022

18.12.2021

23.11.2021

28.10.2021

08.10.2021

08.09.2021

23.08.2021

08.06.2021

19.05.2021

10.05.2021

03.05.2021

15.04.2021

18.03.2021

15.03.2021

04.02.2021

23.09.2020

24.08.2020

08.07.2020

07.07.2020

01.11.2019

09.08.2018

27.04.2018

15.02.2018

05.01.2018

20.12.2017

08.11.2017

10.10.2017

07.09.2017

23.01.2017

24.05.2016

05.05.2016

Powiązane aktualności

2024

2023

2022

2021