Stadion im. Braci Czachorów

Pojemność8 840
Kraj Polska
MiastoRadom
KlubyRKS Radomiak Radom
Inauguracja 30.07.2023
Oświetlenie 1600 lux
Czas budowy 2017–2023
Koszt 150 mln zł (37,5 mln $)
Wykonawca Rosa-Bud, Maxto / Betonox

Reklama

Stadion im. Braci Czachorów – opis stadionu

Jak prezentował się poprzedni stadion Radomiaka?

Prezentację starego stadionu im. Braci Czachorów można zobaczyć na osobnej podstronie

Stary stadion przy ul. Struga powstał w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej jego gospodarzem został Radomiak Radom, a stadion przechodził modernizacje. Obiekt był świadkiem m.in. występów Radomiaka w ówczesnej I lidze w sezonie 1984/85, a także trzech spotkań towarzyskich reprezentacji Polski w latach 90. XX wieku. W 2010 stadion otrzymał imię Braci Czachorów. Obiekt posiadał szutrową bieżnię i mógł pomieścić ok. 6 tys. widzów. Jego charakterystycznym elementem była budka spikera na trybunie zachodniej, zwana „gołębnikiem”.

Jak doszło do budowy nowego stadionu Radomiaka?

Jak rozwijała się koncepcja nowego stadionu dla Radomiaka?

Plany budowy nowego stadionu dla Radomiaka sięgają początków XXI wieku. W 2006 powstała pierwsza koncepcja przebudowy stadionu przy ul. Struga. Wkrótce koncepcję jednak zarzucono, zaczęto natomiast rozważać budowę stadionu w innej lokalizacji. Wybór padł na dzielnicę Koniówka, gdzie powstać miał cały ośrodek sportowo-rekreacyjny ze stadionem mającym pomieścić nawet do 20 tys. widzów. Kompleks planowano pod kątem Euro 2012, jako jedno z centrów treningowych.

Z zamiarów budowy ośrodka w Koniówce ostatecznie nic nie wyszło i powrócono do pomysłów przebudowy obiektu przy ul. Struga. Nowy plan zakładał znalezienie prywatnego partnera, który pomógłby sfinansować inwestycję, w zamian czerpiąc zyski z nowego obiektu. Nowy stadion miał być teraz już wyłącznie piłkarski, mówiło się o dodatkowych funkcjach komercyjnych i budowie nowej hali sportowej.

Mimo znalezienia chętnych inwestorów, projekt partnerstwa publiczno-prywatnego utknął na procedurach administracyjnych. Miasto zwróciło się następnie do Ministerstwa Sportu i Turystyki o dofinansowanie budowy hali. W 2012 rozstrzygnięto konkurs na jej koncepcję architektoniczną, którą wygrało studio APA Czech-Duliński-Wróbel. Wizja zawierała także wstępny zarys stadionu i stała się bazą dla finalnej koncepcji całego kompleksu.

W międzyczasie, w latach 2010–2012, w Radomiu przebudowano stadion MOSiR przy ul. Narutowicza. Natomiast kibice Radomiaka, widząc impas w sprawie stadionu dla swojego klubu, w 2012 założyli inicjatywę „Stadion dla Radomiaka” i rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycją do władz miasta.

<h4>Kiedy podjęto kluczowe decyzje w sprawie budowy nowego stadionu Radomiaka?  W grudniu 2014 nowym prezydentem Radomia został Radosław Witkowski, który był gorącym zwolennikiem budowy stadionu. Po zmianie koncepcji, tak by obiekty omijały sporne grunty po niedoszłym kompleksie sportowym z halą i basenem, w marcu 2015 nowy prezydent ogłosił budowę Radomskiego Centrum Sportu przy ul. Struga, w którego skład wchodzić miał nowy stadion i hala. Przygotowaniem programu funkcjonalno-użytkowego zajęło się Estudio Lamela z Warszawy.

Jak przebiegała budowa nowego stadionu Radomiaka?

Szczegółową relację z budowy nowego stadionu Radomiaka można zobaczyć na osobnej podstronie

Kiedy rozpoczęła się budowa Radomskiego Centrum Sportu?

W październiku 2015 został ogłoszony przetarg na budowę RCS, który wygrała spółka Rosa-Bud w partnerstwie z Maxto. Kwota kontraktu opiewała na 110 mln zł. Ostatni mecz na starym stadionie odbył się 9 kwietnia 2016, a 4 maja tego samego roku dokonano uroczystego wbicia pierwszej łopaty z udziałem m.in. prezydenta miasta.

W kolejnych miesiącach dokonano rozbiórki starego stadionu i rozpoczęła się budowa nowej hali. Po zamknięciu starego obiektu piłkarze Radomiaka przenieśli się na niedawno przebudowany stadion przy ul. Narutowicza.

Według pierwotnych planów nowa hala miała być gotowa w drugiej połowie lipca 2018, a stadion dwa miesiące później. Stadion docelowo miał pomieścić 15 tys. widzów, jednak w pierwszym etapie zaplanowano tylko budowę trybun wzdłuż boiska. Początkowo miało to być 5,5 tys. widzów, ale po rozszerzeniu północnej trybuny na całą długość boiska, planowana pojemność wzrosła do ok. 8,5 tys. widzów, a po dodaniu narożników do 8840 widzów. Finalną koncepcję stadionu zaprezentowano 26 września 2016.

Koncepcję architektoniczną nowego stadionu Radomiaka można zobaczyć na osobnej podstronie

Kiedy rozpoczęła się właściwa budowa stadionu Radomiaka?

Budowa stadionu od początku napotykała na problemy. Pozwolenie na budowę wydano dopiero w kwietniu 2017. 15 maja 2017 po raz drugi odbyła się uroczystość wbicia symbolicznej łopaty, tym razem dla samego stadionu (prace nad halą już postępowały).

Dlaczego zerwano umowę z pierwszym wykonawcą stadionu Radomiaka?

W związku z opóźnieniami, w czerwcu 2018 podpisano aneks, zgodnie z którym hala miała być oddana do użytku w listopadzie 2018, a stadion w lutym 2019. Kiedy na początku 2019 wykonawca poprosił o kolejne przedłużenie terminu, a także o dodatkowe 23 mln zł, MOSiR odstąpił od umowy. Przeprowadzona następnie inwentaryzacja wykazała szereg nieprawidłowości.

Kto dokończył budowę stadionu Radomiaka?

W maju 2019 ogłoszono przetarg na dokończenie robót, ale w pierwszym terminie nie zgłosił się żaden zainteresowany. W drugim przetargu wygrało konsorcjum firm Erekta Budownictwo/Interiors Karolina Pawlak, ale kiedy w listopadzie miało dojść do podpisania umowy, konsorcjum wycofało się z projektu. Umowę, opiewającą na kwotę ponad 82 mln zł, ostatecznie podpisano 16 stycznia 2020 z drugim oferentem, firmą Betonox.

Dlaczego w trakcie budowy stadionu Radomiaka rozbierano nowo powstałe trybuny?

Nowy wykonawca otrzymał rok na dokończenie budowy. Tymczasem w maju 2020 okazało się, że trybuna północna została wybudowana bez odpowiednich fundamentów. Podjęto decyzję o częściowej rozbiórce dotychczas postawionej prefabrykowanej konstrukcji, następnie konieczne było postawienie nowego muru oporowego, palowanie i poprawa fundamentów. Spowodowało to znaczący wzrost kosztów i wydłużenie terminu ukończenia inwestycji. Latem 2021 okazało się, że podobnych zabiegów wymaga również trybuna południowa.

Natomiast Radomiak, którego tymczasowy pobyt na stadionie przy ul. Narutowicza uległ znacznemu przedłużeniu, w 2021 po raz drugi w swojej historii awansował do Ekstraklasy.

Kiedy dobiegł końca pierwszy etap budowy nowego stadionu Radomiaka?

W grudniu 2021 została oddana do użytku nowa hala widowiskowo-sportowa. Zakończenie pierwszego etapu budowy stadionu planowano wówczas na koniec 2022, ale w czerwcu 2022 termin wydłużono o kolejne pół roku. Ostatecznie prace udało się zakończyć latem 2023.

Kiedy otwarto nowy stadion Radomiaka?

Inauguracja stadionu miała miejsce 30 lipca 2023. W dniu otwarcia na obiekcie zorganizowano turniej piłkarski dla dzieci oraz udostępniono go mieszkańcom do zwiedzania. Pierwszy oficjalny mecz na nowym stadionie odbył się 5 sierpnia 2023, kiedy Radomiak zmierzył się w 3. kolejce Ekstraklasy z Cracovią (0:1).

Ile kosztował nowy stadion Radomiaka?

Ostateczny koszt pierwszego etapu budowy stadionu wyniósł ok. 150 mln zł, a budowa hali pochłonęła kolejne 115 mln zł. Na budowę hali udało się zdobyć 35,7 mln zł dofinansowania od Ministerstwa Sportu i Turystyki, resztę wydatków musiało udźwignąć miasto.

Kiedy nowy stadion Radomiaka zostanie w pełni ukończony?

Szacuje się, że pełne zakończenie budowy stadionu (trybuny za bramkami) wymagać będzie dodatkowych 35 mln zł. Nie ma póki co żadnych konkretnych informacji czy i jeśli tak, to kiedy inwestycja mogłaby zostać dokończona.

Jak wygląda nowy stadion Radomiaka?

Nowy stadion Radomiaka po zakończeniu pierwszego etapu budowy posiada dwie,  położone wzdłuż boiska, jednopoziomowe trybuny. Obiekt powstał częściowo w miejscu starego stadionu im. Braci Czachorów, choć boisko przesunięto kawałek na północ i obrócono o 90 stopni. Nowy stadion nie posiada bieżni lekkoatletycznej i ma typowo piłkarski układ. Pojemność nowych trybun wynosi 8840 widzów, a boisko wyposażone jest w system podgrzewania.

Docelowo stadion ma pomieścić 15 tys. widzów, a za bramkami mają stanąć kolejne trybuny, które zamkną bryłę obiektu w jedną całość. Na chwilę obecną za bramkami pozostawiono puste przestrzenie, ograniczone od zewnętrznej strony ekranami akustycznymi. Za zachodnią bramką powstać ma prowizoryczna trybuna, na której znajdzie się tymczasowy sektor gości. Budowa trybuny spodziewana jest w najbliższym czasie.

Trybuna główna z lożami i miejscami VIP znajduje się po stronie południowej, a od zewnętrznej strony przylega do niej okrągły budynek nowej hali widowiskowo-sportowej na 5600 miejsc, razem z którą stadion tworzy Radomskie Centrum Sportu.

Obydwie trybuny są zadaszone, a na krawędzi dachu zamontowano niewysokie maszty dźwigające reflektory oświetleniowe LED. Poszycie dachu częściowo wykonane jest z białej membrany, a częściowo z przeźroczystego poliwęglanu. Widownię wyposażono w plastikowe, składane krzesełka w kolorach białym i zielonym, które na trybunie północnej układają się w napis „Radomiak”. W dwóch narożnikach umieszczone są telebimy.

Nowy stadion Radomiaka, podobnie jak jego poprzednik, nosi imię Braci Czachorów.

Jak stadion Radomiaka prezentuje się na tle pozostałych obiektów Ekstraklasy?

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2023