Stadion Miejski w Łodzi (Stadion ŁKS-u Łódź)

Aktualizacja: 18.05.2022

Pojemność18 029
Kraj Polska
MiastoŁódź
KlubyŁKS
KategoriaBudowa skończona
Koszt 94 mln zł (I faza), 129 mln zł (II faza)
Czas budowy 2013–2022
Projekt Perbo-Inwestycje sp. z o.o. sp.k., DiG Sowińscy
Wykonawca Mirbud
Adres Aleja Unii Lubelskiej 2, 94-020 Łódź

Reklama

Stadion ŁKS-u – opis stadionu w budowie

Jak doszło do budowy nowego stadionu ŁKS-u?

W 2007 dotychczasowy stadion ŁKS-u przejęło miasto, by możliwe było przeprowadzenie jego kompleksowej modernizacji. Zanim porozumiano się ostatecznie w sprawie budowy nowego stadionu przy al. Unii Lubelskiej, dyskutowane były różne koncepcje, a poza ŁKS-em nowy stadion otrzymać miał również Widzew. Zamiast budowy dwóch mniejszych aren, poddawano pod dyskusję możliwość budowy jednego większego stadionu, z którego korzystałyby obydwa kluby. W początkowym etapie argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem była możliwość ewentualnego włączenia się do walki o organizację w Łodzi meczów podczas Euro 2012.

Pod koniec 2009 odbył się pierwszy konkurs na koncepcję architektoniczną nowego stadionu przy al. Unii Lubelskiej. Zaprezentowano wówczas kilka efektownych wizji stadionu o pojemności ok. 30 000 widzów, jednak na realizację żadnej z nich się nie zdecydowano. Latem 2011 miasto rozpisało kolejny przetarg na realizację nowego stadionu ŁKS-u (wraz z budową nowej hali sportowej) na minimum 15 000 widzów, w formule projektuj i buduj. Dzięki budowie nowego stadionu i hali na ponad 3000 widzów, powstać miał nowoczesny kompleks sportowy (w latach 2006–2009 tuż obok starego stadionu powstała również hala widowiskowo-sportowa Atlas Arena, mogąca pomieścić ponad 10 000 widzów).

W ramach przetargu wpłynęły propozycje trzech oferentów, z których każdy zaprezentował własną koncepcję architektoniczną nowego stadionu i hali. Spośród nich zdecydowanie najkorzystniejsza cenowo była oferta konsorcjum Budus SA i Mostostalu Zabrze, które zaprezentowało wizję stadionu piłkarskiego z trzema zadaszonymi trybunami (pojemność 16 500 widzów) i pozostawienia otwartej przestrzeni za północną bramką, gdzie w przyszłości opcjonalnie mogłaby powstać czwarta trybuna, zamykająca bryłę obiektu.

Kto miał pierwotnie zbudować nowy stadion ŁKS-u?

Chociaż oferta Budus SA/Mostostalu była zdecydowanie najtańsza, kwota jaką zaoferowano (218,3 mln zł) i tak przekraczała zaplanowany przez miasto budżet (202 mln zł). 14 grudnia 2011 radni miejscy przegłosowali dodatkowe środki na stadion, dzięki czemu 23 grudnia 2011 można było ogłosić Budus SA/Mostostal Zabrze zwycięzcą przetargu; odrzucono tym samym oferty Max Boegl (opiewała na kwotę 317,3 mln zł) i konsorcjum Hydrobudowa Polska/Remaxbud (322,8 mln zł). Umowę na budowę stadionu, boiska treningowego oraz hali, wraz z rozbiórką starego stadionu, podpisano 2 lutego 2012. Zgodnie z umową, budowa miała się zakończyć do 30 grudnia 2013, a obiekt miał być w pełni gotowy do użytku do 30 kwietnia 2014.

Gdzie wybudowano nowy stadion dla ŁKS-u Łódź?

Nowy stadion powstać miał tuż obok poprzednika, na północ od niego (trybuna południowa nowego obiektu miała zostać wybudowana częściowo w miejscu północnego łuku starego stadionu). Plan zakładał rozbiórkę większej części starego stadionu, z pozostawieniem jedynie trybuny wschodniej do czasu oddania do użytku nowej areny. Początkowo, po podpisaniu umowy, nie prowadzono żadnych prac budowlanych. W maju 2012 zdemontowano pierwsze elementy na starym stadionie, przygotowując go pod rozbiórkę. Latem 2012 na placu budowy pojawiło się ogrodzenie.

Dlaczego w 2013 rozwiązano kontrakt na budowę stadionu przy al. Unii Lubelskiej?

Jesienią 2012 Budus SA zgłosił jednak wniosek o upadłość, co stawiało realizację projektu pod dużym znakiem zapytania. Początkowo wydawało się, że Mostostal Zabrze może sam poprowadzić budowę stadionu. W listopadzie ruszyły nawet prace nad wyburzaniem północnego łuku starego stadionu. Ostatecznie jednak Mostostal zrezygnował z ukończenia inwestycji, godząc się na karę umowną w wysokości 10 mln zł. Ugoda i rozwiązanie kontraktu nastąpiło 25 lutego 2013.

Jaki był dalszy los budowy stadionu ŁKS-u?

Choć inwestycję postanowiono kontynuować, w maju rada miasta zredukowała środki na stadion dla ŁKS-u z 223 do 120 mln zł, przeznaczając jednocześnie większe fundusze na budowę nowego stadionu Widzewa. Decyzja ta nie może dziwić w kontekście karnej degradacji ŁKS-u do IV ligi w 2013, po wycofaniu się klubu z rozgrywek w związku z problemami finansowymi.

Pozostałością współpracy z Budus SA/Mostostal Zabrze był gotowy projekt nowego stadionu, który stworzyli mgr inż arch. Piotr Łabowicz, mgr inż arch. Marcin Kulpam i mgr inż arch. Grzegorz Sowiński z biura Perbo Group. W oparciu o ten projekt rozpisany został nowy przetarg na budowę stadionu i hali. W związku z redukcją budżetu, stadion miał mieć tylko jedną trybunę po stronie zachodniej (wraz z szerokim zapleczem), a budowa kolejnych miała być realizowana w przyszłości, w miarę dostępnych środków, wzrostu zapotrzebowania i powrotu ŁKS-u do profesjonalnych rozgrywek.

Kto został nowym wykonawcą stadionu ŁKS-u?

W sierpniu 2013 przetarg został unieważniony w związku ze zbyt dużymi oczekiwaniami finansowymi oferentów. W październiku 2013, kiedy rozstrzygano drugi przetarg, oferty wciąż były zbyt wysokie, dlatego zdecydowano się na rezygnację z budowy hali na rzecz powstania samego stadionu z jedną trybuną. 26 listopada 2013 podpisano umowę na budowę stadionu z firmą Mirbud, która zaoferowała w drugim przetargu najkorzystniejszą cenowo ofertę (94 mln zł). Wykonawca otrzymał na wybudowanie pierwszej trybuny nowego stadionu 20 miesięcy.

Jak przebiegała budowa stadionu ŁKS-u po podpisaniu kontraktu z Mirbudem?

Jeszcze przed końcem 2013 rozebrane zostały maszty oświetleniowe starego stadionu. W styczniu 2014 rozebrano trybunę zachodnią oraz łuki. Tymczasowo pozostawiono jedynie trybunę wschodnią, tzw. „Galerę”. Na częściowo rozebranym obiekcie, mogącym pomieścić 4994 widzów, ŁKS rozgrywał swoje spotkania aż do otwarcia nowego stadionu.

Inaczej niż za poprzedniego wykonawcy, tym razem budowa szła sprawnie, choć dopiero po pół roku, 23 czerwca 2014, z udziałem m.in. prezydent miasta, Hanny Zdanowskiej, ministra sportu Andrzeja Biernata, przedstawicieli ŁKS i zaproszonych gości, odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego.

Kiedy otwarto stadion przy al. Unii Lubelskiej w Łodzi?

W piątek 24 lipca 2015 nastąpiło oddanie przez wykonawcę nowego stadionu. Już w pierwszy weekend zorganizowano dni otwarte połączone m.in. ze zwiedzaniem nowej trybuny. Oficjalne otwarcie nastąpiło jednak 2 sierpnia 2015 meczem towarzyskim ŁKS-u z Pogonią Lwów (2:1). Nowo otwarta trybuna zachodnia posiadała 5716 miejsc dla widzów. Wraz z nią powstało również szerokie zaplecze sportowo-administracyjne. Zarządcą nowego obiektu została Miejska Arena Kultury i Sportu (MAKiS). Po otwarciu dokończono rozbiórkę starego stadionu, a w jego miejscu powstały następnie miejsca parkingowe.

Kiedy powstała hala sportowa przy stadionie ŁKS-u?

W latach 2016–2018 tuż obok stadionu wybudowano nową halę sportową mogącą pomieścić ponad 3000 widzów (Łódź Sport Arena im. Józefa Żylińskiego). Hala ta według pierwotnych założeń miała powstać razem ze stadionem, ale wówczas z powodów oszczędnościowych zrezygnowano z jej budowy. W tym samym okresie co nowa hala powstał też ośrodek treningowy dla piłkarzy ŁKS-u przy ul. Minerskiej.

Jakie zmiany zaszły na stadionie ŁKS-u przed II etapem budowy?

Na początku 2019 za wschodnią krawędzią boiska postawiono tymczasowe maszty oświetleniowe, które wraz z lampami umieszczonymi w dachu zachodniej trybuny stworzyły oświetlenie murawy; za północną bramką powstał też sektor dla kibiców drużyn przyjezdnych, mieszczący 292 osoby. W tym samym roku ŁKS powrócił do Ekstraklasy. Jesienią 2019 uruchomiono instalację podgrzewania murawy.

Kiedy podpisano umowę na realizację II fazy budowy stadionu ŁKS-u?

28 sierpnia 2018 ogłoszono przetarg na budowę trzech brakujących trybun na stadionie ŁKS-u. W listopadzie 2018, w związku ze zbyt drogimi ofertami, przetarg unieważniono. Po przeprowadzeniu dialogu technicznego z oferentami, 1 lutego 2019 rozpisano nowy przetarg. I tym razem oferty przekraczały zakładany budżet, ale dzięki zwiększeniu finansowania ze strony miasta, można było dokonać wyboru wykonawcy. Najlepsza była oferta Mirbudu który zaoferował dokończenie budowy stadionu za 129 mln zł (był to ten sam wykonawca, który zrealizował I fazę budowy). Umowę podpisano 5 czerwca 2019, z terminem 36 miesięcy na ukończenie obiektu.

Jak przebiegał II etap budowy stadionu ŁKS-u Łódź?

Prace znów przebiegały bardzo sprawnie, tym bardziej, że Mirbud na starcie dysponował już pozwoleniem na budowę dwóch z trzech mających powstać trybun. Wykonawca deklarował oddanie do użytku z wyprzedzeniem, a postępów w znaczący sposób nie spowolniła również pandemia COVID-19. Zmianą w stosunku do początkowych planów było przeprojektowanie trybuny za północną bramką, którą wyposażono w dodatkowe zaplecze biurowe. W trakcie trwania prac obiekt był w pełni funkcjonalny i ŁKS mógł rozgrywać na nim swoje spotkania. Latem 2021 stadion oficjalnie nazwano imieniem Władysława Króla.

Kiedy otwarto wszystkie trybuny nowego stadionu ŁKS-u?

Otwarcie stadionu po oddaniu do użytku wszystkich czterech trybun nastąpiło 22 kwietnia 2022. W ramach uroczystości odbył się m.in. koncert Margaret, prezentacja wszystkich sekcji ŁKS-u oraz klubów partnerskich i zespołów akademii piłkarskiej, a także wręczenie odznak zasłużonym sportowcom ŁKS-u. O godz. 20.30 rozegrano mecz 29. kolejki I ligi, w którym gospodarze zmierzyli się z Chrobrym Głogów (0:1).

Czy stadion ŁKS-u to jedyna inwestycja stadionowa w Łodzi?

Obiekt jest jedną z trzech dużych inwestycji stadionowych, jakie zapoczątkowano w Łodzi w drugiej dekadzie XXI wieku, obok nowego stadionu Widzewa (2015–2017) i stadionu żużlowego (2016–2018).

Reklama

Zdjęcia

  

14.04.2022

08.04.2022

28.03.2022

18.02.2022

26.01.2022

29.12.2021

08.12.2021

25.11.2021

20.09.2021

16.08.2021

09.07.2021

30.04.2021

21.04.2021

28.03.2021

23.03.2021

29.01.2021

30.12.2020

18.12.2020

20.11.2020

16.11.2020

21.10.2020

07.10.2020

21.09.2020

03.09.2020

19.07.2020

15.06.2020

27.05.2020

01.05.2020

09.04.2020

12.03.2020

13.02.2020

17.01.2020

18.12.2019

26.11.2019

07.11.2019

31.10.2019

22.10.2019

19.09.2019

25.07.2015

 • stadion_lks_lodz
  25.07.2015 © Pit.R_ŁKS
 • stadion_lks_lodz
  25.07.2015 © Pit.R_ŁKS
 • stadion_lks_lodz
  25.07.2015 © Pit.R_ŁKS
 •  
 • stadion_lks_lodz
  25.07.2015 © Pit.R_ŁKS
 • stadion_lks_lodz
  25.07.2015 © Pit.R_ŁKS
 • stadion_lks_lodz
  25.07.2015 © Pit.R_ŁKS
 •  
 • stadion_lks_lodz
  25.07.2015 © Pit.R_ŁKS
 • stadion_lks_lodz
  25.07.2015 © Pit.R_ŁKS
 • stadion_lks_lodz
  25.07.2015 © Pit.R_ŁKS
 •  

10.07.2015

10.06.2015

 • stadion_lks_lodz
  10.06.2015 © Maciej
 • stadion_lks_lodz
  10.06.2015 © Maciej
 •  

21.05.2015

02.05.2015

 • stadion_lks_lodz
  02.05.2015 © Pit.R_ŁKS
 • stadion_lks_lodz
  02.05.2015 © Pit.R_ŁKS
 • stadion_lks_lodz
  02.05.2015 © Pit.R_ŁKS
 • stadion_lks_lodz
  02.05.2015 © Pit.R_ŁKS
 •  

07.04.2015

17.03.2015

 • stadion_lks_lodz
  17.03.2015 © Pit.R_ŁKS
 • stadion_lks_lodz
  17.03.2015 © Pit.R_ŁKS
 • stadion_lks_lodz
  17.03.2015 © Pit.R_ŁKS
 •  
 • stadion_lks_lodz
  17.03.2015 © Pit.R_ŁKS
 • stadion_lks_lodz
  17.03.2015 © Pit.R_ŁKS
 •  

28.02.2015

07.02.2015

 • stadion_lks_lodz
  07.02.2015 © Pit.R_ŁKS
 • stadion_lks_lodz
  07.02.2015 © Pit.R_ŁKS
 • stadion_lks_lodz
  07.02.2015 © Pit.R_ŁKS
 •  
 • stadion_lks_lodz
  07.02.2015 © Pit.R_ŁKS
 • stadion_lks_lodz
  07.02.2015 © Pit.R_ŁKS
 •  

08.01.2015

16.12.2014

19.11.2014

16.10.2014

26.07.2014

23.06.2014

17.02.2014

03.01.2014

Powiązane aktualności

2022

2021

2020

2019